Aparat kryształowy samoligaturujący

Stomatolog

Noszenie aparatów ortodontycznych bardzo często wiązało się z kompleksami i wstydem. Druty na zębach były powodem drwin i wyśmiewania. Na szczęście teraz dbanie o uzębienie nie jest już tematem drażliwym. Wiemy, że zdrowe i proste zęby mogą być naszym atutem i wizytówką. Nieprawidłowe ułożenie zębów powoduje szereg wad zgryzu, bolesność oraz problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Co mogą powodować nieleczone wady zgryzu? Do najważniejszych powikłań należą: bóle głowy i szyi, problemy z oddychaniem, wady wymowy, nadmierne napinanie mięśni twarzy i wiele innych. Inwestycja w zdrowie to najlepsza rzez jaką możemy sobie podarować. Co ważne wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego też jest coraz większy w zależności od wad zgryzu i preferencji pacjenta. Najczęściej decyzja dotyczy tego czy wybrać aparat klasyczny ligaturujący czy aparat kryształowy samoligaturujący. W dalszej części wyjaśnimy jak wyglądają takie aparaty i jakie są różnice.

Aparat kryształowy samoligaturujący

W tradycyjnych stałych aparatach ortodontycznych specjalne zamki za pomocą kleju mocuje się do zębów. Następnie metalowy łuk przy pomocy ligatur, czyli specjalnych gumek umieszcza się w zamkach. Alternatywą takiego aparatu jest aparat kryształowy samoligaturujący, który oprócz tego, że jest bardzo estetyczny dzięki temu, że jest mało widoczny to jeszcze nie wymaga częstych wymian ligatur. Elementy tego aparatu wykonane są z szafiru, dlatego są one przezroczyste. Jest to idealna opcja dla osób, które nie lubią dużych zmian w swoim wyglądzie lub dla których leczenie ortodontyczne może być niekomfortowe.

Co to znaczy aparat samoligaturujący?

Tak jak wspomniano wcześniej aparat kryształowy samoligaturujący nie wymaga zastosowania ligatur. Łuki ortodontyczne umieszczane są bezpośrednio w zamkach przy pomocy specjalnych klapek. Dzięki temu, że nie trzeba stosować elementów gumowych, zamki mają bardziej obły kształt. Nie posiadają one specjalnych skrzydełek, w których mocowane są ligatury. Zmniejsza to występowanie uszkodzeń błon śluzowych warg czy policzków. W porównaniu do aparatów ligaturowych można mówić nawet o półrocznym skróceniu leczenia ortodontycznego. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i zaawansowania wady, jednak różnica jest znacząca. W przypadku tego aparatu, jak i każdego innego bardzo ważne jest dbanie o jego higienę. Oprócz regularnego szczotkowania zaleca się używanie nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej czy irygatora do zębów.

Aparat ortodontyczny kryształowy

W przypadku aparatów ligaturujących możemy wybierać różne kolory gumek, w zależności od upodobania czy humoru. Są jednak osoby, które cenią sobie estetykę i rzucające się w oczy elementy mogą być dla nich problematyczne. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że można wybrać aparat kryształowy samoligaturujący. Oprócz tego, że nie ma konieczności częstej wymiany ligatur to jeszcze elementy są praktycznie niewidoczne. W przypadku takich aparatów elementy wykonane są z szafiru, są bardziej zaokrąglone, dzięki czemu komfort ich noszenia jest znacznie lepszy. W przypadku łuku ortodontycznego można zastosować również powlekanie białą osłonką dzięki czemu zwiększa się efekt „niewidoczności”. Jedną z wątpliwości jaka może występować przy wyborze aparatu kryształowego jest to czy jest on bardziej podatny na zabrudzenia i przebarwienia. Na elementach wykonanych z szafiru nie osadza się kamień nazębny a więc szansa jest minimalna. Oczywiście w trakcie leczenia ortodontycznego warto ograniczać produkty mocno barwiące.

Zamek robi różnicę – zalety aparatu samoligaturującego

Aparat kryształowy samoligaturujący to przede wszystkim oszczędność czasu. Dzięki temu, że łuk ortodontyczny mocowany jest bez użycia ligatur znacznie zmniejsza się ilość wizyt kontrolnych w trakcie leczenia. Kolejna zaleta to łatwiejsze utrzymanie takiego aparatu w czystości. Brak elementów gumowych redukuje osadzania się na nich resztek pokarmu czy kamienia nazębnego – zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Ligatury stosowane w tradycyjnych aparatach ortodontycznych powodują zwiększone tarcie podczas przesuwania się łuku przez zamki. Wyeliminowanie ich obecności powoduje, że praca aparatu jest bardziej wydajna oraz mniej bolesna. Takie rozwiązanie skraca czas leczenia.

Mimo wielu zalet aparatu kryształowego samoligaturującego należy pamiętać, że aparat i leczenie powinny być indywidualnie dostosowane do pacjenta. Po pobraniu odcisków zębów i analizie wad specjalista decyduje jaka opcja jest dla niego najlepsza. Oczywiście ważną rolę odgrywają fundusze. Aparat samoligaturujący będzie droższy od tradycyjnego. Jednak warto pamiętać, że zmniejszenie ilości wizyt kontrolnych w celu wymiany ligatur powoduje zmniejszenie kosztów. Droższy będzie również aparat z elementami szafirowymi. Tutaj już sami możemy zdecydować czy ważniejsza będzie dla nas estetyka czy koszty. Pamiętajmy jednak żeby nie odkładać leczenia wad zgryzu na później, ponieważ może to prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Next Post

Wrażliwe zęby – objawy

Piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. Staramy się więc dbać o zęby regularnie je myjąc i chodząc na przeglądy do stomatologa. Wiele osób zmaga się z problemem wrażliwych zębów i dzisiaj powiemy o tym, jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. Zazwyczaj wiemy, że nie należy unikać gabinetów stomatologicznych, […]
Wrażliwe zęby – objawy

Subscribe US Now