RTG zębów to bardzo często wykonywane badanie należące do dziedziny, jaką jest radiowizjografia. Pozwala ono niejako na dostrzeżenie tego, co pozostaje niewidoczne dla ludzkiego oka. Właśnie dlatego, aby pomóc wam w zrozumieniu tego zagadnienia, omówimy dziś to, co sprawia, że RTG zębów jest czymś koniecznym, jakie badania RTG możemy wykonać, a także jak wygląda jego wykonanie!
Wskazania do RTG zębów
Co więc sprawia, że warto zastanowić się nad wykonaniem RTG zębów? Przede wszystkim, RTG w stomatologii jest absolutnie niezbędne w wypadku poważnych zmian próchniczych, stwierdzeniu pojawienia się zawiązków zębów stałych (bądź ich braku) lub obecności anomalii takich jak zęby zatrzymane, zmiany w obrębie korzeni czy nawet zmian na tle nowotworowym! Jeżeli chodzi o próchnicę, to te zmiany przyjmują na rtg zębów biały, charakterystyczny kolor.
Kiedy jeszcze będzie zalecane wykonanie RTG zębów? Otóż jest ono konieczne przy diagnostyce przygotowawczej w przypadku chirurgii stomatologicznej, endodoncji czy nawet protetyce. RTG pozwala na zbadanie warunków panujących w jamie ustnej. RTG w okolicach głowy wykonujemy też w przypadku ewentualnych urazów twarzoczaszki.
Rodzaje badań RTG zębów
Spośród badań RTG zębów możemy wyróżnić trzy najważniejsze zabiegi. Pierwszym z nich jest RTG punktowe, skupiające się na mniejszym obszarze, jak chociażby jeden ząb (jednak maksymalnie może ono objąć cztery elementy uzębienia). Jest ono szczególnie pomocne przy leczeniu kanałowym czy diagnozie zmian próchniczych. Drugim z badań jest pantomogram, czyli inaczej mówiąc zdjęcie panoramiczne. Obecnie stosuje się je na przykład przy leczeniu ortodontycznym, lecz nie tylko! RTG panoramiczne jest pomocne przy wykrywaniu wad rozwojowych, niewłaściwie rosnących zębach (zęby zatrzymane) czy zmianach nowotworowych, Ostatnim badaniem jest cefalogram, którego wykorzystanie jest zasadne zwłaszcza przy leczeniu ortodontycznym. Dzięki temu RTG zębów ortodonta może swobodnie badać wadę zgryzu, ale też i okolicznych tkanek, tworząc na jego podstawie plan leczenia.
Jak wygląda RTG zębów?
To, jak będzie wyglądać RTG zębów zależy od jego typu. Można podzielić je na RTG wewnątrzustne oraz RTG zewnątrzustne. W przypadku tego pierwszego, zdjęcia wykonuje się na siedząco przy pomocy specjalnej tarczy mającej osłonić potencjalne zagrożone miejsca. Przy drugim typie RTG najczęściej należy znajdować się w pozycji leżącej. Samo badanie RTG zębów jest całkowicie bezbolesne, a co więcej, trwa zaledwie kilka minut.