Promieniowanie RTG od lat pozwala specjalistom różnej maści na dojrzenie tego, co niezauważalne przy pomocy ludzkiego oka. W stomatologii, badanie radiologiczne zębów (lub też potocznie RTG zębów), wykorzystywane jest w widocznym uwydatnianiu wsztkich tkanek kostnych szczęki, żuchwy oraz otaczających je struktur. Jakie jednak wskazania pozwalają na wysnucie potrzeby wykonania RTG zębów? Jakie rodzaje RTG może wykonać stomatolog? Jak faktycznie wygląda RTG zębów? Dowiecie się tego w dzisiejszym artykule!
Wskazania do RTG zębów
Na samym początku warto się zastanowić nad tym, co sprawia, że wykorzystanie RTG jest zasadne. Przede wszystkim wykonanie RTG zębów pozwala na zlokalizowanie i co za tym idzie potwierdzenie obecności próchnicy zębów, widocznej na zdjęciu jako białe „placki”. Poza tym jest ono pomocne w analizie występujących zawiązków zębowych, zębów zatrzymanych, czy także tak poważnych rzeczy, jakim jest kamica ślinianki czy również zmiany nowotworowe. Stomatolog zachęci pacjenta do wykonania RTG w wypadku potencjalnych urazów w obrębie twarzoczaszki.
Rodzaje badań RTG zębów
Powszechnie dostępne badania RTG zębów można podzielić na trzy najważniejsze rodzaje. Pierwszym badaniem RTG jest pantomograf, służący właśnie do wykrywania próchnicy czy wad rozwojowych w jamie ustnej. W trakcie tego badania pacjent przebywa w pozycji siedzącej, a sama maszyna rejestruje obraz znajdując się wokół głowy. Kolejne RTG jest zdjęcie punktowe, obejmujące swoim zasięgiem maksymalnie cztery zęby. Jest ono najczęściej stosowane w zakresie diagnozy próchnicy, jednak znajduje też swoje zastosowanie przy planowaniu leczenia endodontycznego (kanałowego). Ostatnim z powszechnie stosowanych zdjęć RTG zębów jest cefalogram, dający szansę na przeanalizowanie wady zgryzu oraz tkanek miękkich twarzy czy podniebienia. Nic więc dziwnego, że stomatolodzy tak chętnie stosują cefalogram przy tworzeniu planu leczenia kanałowego!
Jak wygląda RTG zębów?
To, jak wyglądać będzie RTG zębów zależne jest w największym stopniu od wybranej metody, jednak możliwe jest wyróżnienie RTG wewnątrzustnego oraz zewnątrzustnego. Przy pierwszej metodzie, zdjęcia wykonywane są na małej przestrzeni, a przy tym klisza do RTG umieszczana jest wewnątrz jamy ustnej. Jeżeli chodzi o zdjęcia zewnątrzustne, takie jak chociażby pantomogram, stosowane są one w celu właściwej analizy przypadku i zlokalizowania potencjalnych zmian w jamie ustnej. Klisza do takich zdjęć znajduje się poza jamą ustną, lecz trzeba znajdować się w pozycji leżącej.