Badanie radiologiczne zębów

Stomatolog

Odpowiednie przygotowanie do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych jest niezwykle ważne. Za sprawą przeprowadzenia odpowiednio dopasowanych badań stomatolog jest w stanie sprawić, że leczenie zębów odbędzie się skuteczną drogą. RTG zębów zalicza się do szeregu badań, które wykonuje się przed wykonaniem zabiegów z różnych poddziedzin stomatologii. Dowiedz się, czym jest RTG zębów i w jakich przypadkach zaleca się wykonanie tego rodzaju badania.

 

Rtg zębów – wskazania

 

RTG zębów jest rodzajem badania, które pełni szczególnie ważną rolę w kilku przypadkach. Przede wszystkim – za sprawą RTG zębów stomatolog jest w stanie rozpoznać miejsca, w których próchnica ma swoje ogniska – nawet we wczesnym stadium rozwoju. Próchnica na zębach we wczesnym stadium jest mało widoczna, natomiast na zdjęciach z RTG zębów wyróżnia się jasną barwą. 

 

Prócz tego, za sprawą RTG zębów stomatolog jest w stanie wykryć inne anomalie, takie jak obecność ciała obcych w jamie ustnej. Obejmuje to także znalezienie pozostawionych korzeni, na przykład po nieudanym leczeniu czy też po uszkodzeniu mechanicznym korony zęba. RTG zębów to rodzaj badania diagnostycznego, które dodatkowo pozwala wykryć wszelkie zmiany nowotworowe, a także zatrzymane zęby – dzięki czemu możliwe jest opracowanie trafnej drogi leczenia w przypadku leczenia ortodontycznego.

 

RTG zębów – rodzaje badania

 

Pod nazwą „RTG zębów” kryje się szereg różnych badań, które obejmują różne obszary. Wyróżnia się trzy najważniejsze rodzaje badań – cefalogram, pantomogram, a także badanie punktowe. Najpowszechniejszym z nich jest badanie pantomograficzne.

 

Badanie pantomograficzne to rodzaj badania, który ma na celu zbadać między innymi stawy skroniowo-żuchwowe, żuchwę, szczękę i zatoki szczękowe. Za sprawą pantomografu, czyli zdjęcia uzyskiwanego w wyniku badania pantomograficznego, pacjent jest w stanie wykryć takie zmiany jak – próchnica, nowotwory i nie tylko.

 

Zdjęcie cefalometryczne, nazywane także cefalogramem, jest powszechnie stosowane przez ortodontów. W ten sposób ortodonta jest w stanie ocenić, z jakim problemem zmaga się pacjent.

 

Zdjęcie punktowe dostarcza stomatologowi wielu informacji na temat niewielkiego obszaru. Szczególnie istotne jest wykonanie go przed leczeniem kanałowym.

 

RTG zębów – jak wygląda badanie

 

Ten rodzaj badania, niezależnie od metody, łączy jedna cecha – jest to badanie bezbolesne. Odbywa się ono poprzez umieszczenie niezbędnych detektorów w jamie ustnej pacjenta, niektóre warianty RTG wykorzystują zewnętrzne detektory.

 

Next Post

Co powinniśmy wiedzieć o nakładkowym wybielaniu zębów?

Odpowiednie przygotowanie do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych jest niezwykle ważne. Za sprawą przeprowadzenia odpowiednio dopasowanych badań stomatolog jest w stanie sprawić, że leczenie zębów odbędzie się skuteczną drogą. RTG zębów zalicza się do szeregu badań, które wykonuje się przed wykonaniem zabiegów z różnych poddziedzin stomatologii. Dowiedz się, czym jest RTG zębów […]

Subscribe US Now