Ciąża a leczenie zębów

Stomatolog

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie zdrowych i pięknych zębów. Wpływają one nie tylko na wygląd twarzy, lecz przede wszystkim na zdrowie całego ciała. Jak się jednak okazuje, w pewnych okolicznościach leczenie zębów może wzbudzać spore obawy. Zdecydowanie najczęściej zwracać na to uwagę powinny kobiety w ciąży. Ciąża a leczenie zębów — co należy wiedzieć? Czy są jakieś aspekty, o których szczególnie mocno należy pamiętać?

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Ciąża a leczenie zębów — od czego należy zacząć zdobywanie informacji na ten temat? Z jakiego powodu kwestia leczenie zębów w trakcie ciąży wzbudza tak wielkie kontrowersje i niejedna kobieta ma poważne wątpliwości przed udaniem się do stomatologa?
Zanim się do tego zagadnienia przejdzie, koniecznie trzeba się dowiedzieć, dlaczego posiadanie zdrowych zębów jest tak ważne. Jak się okazuje, rozwijający się w nich stan zapalny może wpływać na cały organizm. Zwykła próchnica może doprowadzić do takiej sytuacji, gdy stan zdrowia kobiety ulegnie znacznemu pogorszeniu. A jak wiadomo, wpływać to będzie również na dziecko, ponieważ jest ono zależne od matki.
Ciąża a leczenie zębów — czy jest dozwolone? Jak więc można bez trudu zauważyć, bardzo mocno zalecane jest posiadanie w trakcie trwania ciąży całkowicie zdrowych zębów, aby ich zły stan nie rzutował na zdrowie dziecka. Wiedzieć jednak trzeba, że każdy zabieg tego rodzaju może być obciążający dla zdrowia matki i w pewien sposób wpływać na dziecko. Dlatego też najlepszym wyjściem jest wykonanie pełnego leczenia zębów jeszcze przed zajściem w ciążę, a w trakcie jej trwania jedynie kontrolowanie co trymestr tego, w jakim są stanie. Pozwoli to w miarę szybko zareagować, gdyby zaczęły się one psuć i uniknąć poważniejszych zabiegów.

Leczenie próchnicy w ciąży

Ciąża a leczenie zębów — czy to dobre połączenie? Choć zalecane jest, aby zęby całkowicie wyleczyć przed zajściem w ciążę, życie układa się różnie i często kobiety już w trakcie ciąży muszą udać się na leczenie zębów. Co więc powinno się o tym wiedzieć? Czy faktycznie jest się czego bać?
Jeśli w trakcie ciąży w zębach pojawią się ubytki i próchnica zacznie atakować szkliwo oraz miazgę zębową, konieczne stanie się przeprowadzenie leczenia. Zwlekanie i odkładanie tego do czasu urodzenia dziecka może przerodzić się w poważny stan zapalny, który będzie stanowił zagrożenie dla malucha. Z tego też powodu o wiele lepszym pomysłem jest udanie się do stomatologa.
Leczenie zębów w ciąży — czy to bezpieczne? Jak się okazuje, nowoczesna medycyna dość dobrze potrafi poradzić sobie z leczeniem zębów u kobiety w ciąży. To o czym jedynie należy przede wszystkim pamiętać, to odpowiednie podanie znieczulenia. Wiele kobiet ma wątpliwości, czy powinno się je podać i nie lepszym pomysłem będzie wykonywanie np. borowania i późniejszego wypełnienia bez żadnej formy znieczulenia. W końcu środki te mogą w pewien sposób wpływać na stan zdrowia malucha. Jak się jednak okazuje, znacznie niebezpieczniejsze dla niego będzie odczuwanie przez matkę bólu, a także związanego z tym stresu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to żeby przed podaniem środka znieczulającego poinformować stomatologa, że jest się w ciąży i w którym trymestrze. Dzięki temu będzie on mógł dobrać odpowiednie środki do znieczulenia, a także bezpieczna dla dziecka dawkę.
Czy możliwe jest wykonywanie podczas trwania ciąży klasycznego leczenia ubytków? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby usuwać próchnicę czy też kamień nazębny. Jedynie nie zaleca się, aby podczas ciąży wybielać zęby, ponieważ może to potencjalnie stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka.

Leczenie kanałowe zęba w ciąży

Ciąża a leczenie zębów metodą kanałową — co należy wiedzieć na ten temat? Nie da się ukryć, że leczenie kanałowe jest zdecydowanie najmniej przyjemnym zabiegiem, który może być przeprowadzany przez stomatologa. Czy może być wykonywane u kobiet w ciąży?
Leczenie kanałowe polega na usunięcia z danego zęba chorych tkanek i następnie zastosowaniu w nim wypełnienia. Usuwana jest cała miazga zębowa wraz z zakończeniami nerwowymi. Zabieg ten wiąże się z dość poważną ingerencją w organizm i może stanowić duże obciążenie. Co jednak najważniejsze, do wykonania takiego leczenia konieczne jest w bardzo precyzyjny sposób zlokalizowanie kanałów zębowych. Nie da się tego zrobić inaczej niż poprzez zrobienie zdjęcia RTG. Jest ono niebezpieczne dla zdrowia, dlatego nie powinno się takich zdjęć robić więcej niż 2-3 w roku. W przypadku kobiety w ciąży są one całkowicie wykluczone, ponieważ promienie rentgena mogłyby spowodować ogromne uszkodzenia w ciele dziecka. Co więc należy zrobić, jeśli ząb wymaga takiego leczenia? W tym wypadku nie ma innego wyjścia, jak tylko poczekać z leczeniem kanałowym do czasu porodu. Dopiero wtedy bezpiecznie można będzie wykonać zdjęcie i przeprowadzić leczenie. Do tego czasu zalecane jest zatrucie zęba przy pomocy specjalnej maści, która spowoduje powstanie stanu martwiczego w tkance. Dzięki temu ból zęba całkowicie zniknie i po założeniu opatrunku zostanie on na dłuższy czas zabezpieczony do czasu, gdy możliwe stanie się jego wyleczenie.

Next Post

Znieczulenie gazem u dentysty

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne są regularne wizyty u dentysty. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech wpływający na estetykę całej twarzy, lecz przede wszystkim zdrowie organizmu i dobre samopoczucie. Niestety wiele osób pomimo świadomości, jak ważne jest leczenie zębów, nie jest w stanie przemóc strachu, który […]
Znieczulenie gazem u dentysty

Subscribe US Now