Co na zgrzytanie zębami?

Stomatolog

W przypadku bruksizmu można mówić o nieświadomej pracy mięśni żucia, co wiąże się z samoczynnym zaciskaniem zębów, ich zgrzytaniem. Najczęściej występuje to nocą, ale u niektórych pojawia się także za dnia. Bardzo często z bruksizmem borykają się osoby zestresowane, chociaż przyczyn może być wiele. Kluczowe staje się wobec tego ustalenie źródła problemu, czyli postawienie trafnej diagnozy. Pojawia się pytanie, co na zgrzytanie zębami zastosować.

Objawy zgrzytania zębami

Przed zastanowieniem się nad tym, co na zgrzytanie zębami, warto poznać jego objawy. Najczęstszymi symptomami są starte zęby, dochodzi także do nadwrażliwości dziąseł. Bruksizm może poznać po bólu głowy i oczu, co porównuje się do migreny. Podczas mycia zębów pojawiają się krwawienia, występują także bóle szczęki, zaburzenia słuchu. W przypadku bruksizmu dochodzi do zmiany kształtu twarzy, staje się ona kwadratowa, mięśnie żwaczy są mocniej zarysowane i rozrośnięte. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zgrzyta zębami, bo objawia się to bólem karku, pleców. Pojawiają się problemy z żuciem, mogą być słyszalne nawet trzaski w stawach podczas przeżuwania pokarmu.

Co na zgrzytanie zębami?

Bruksizm powinno się leczyć, aby uniknąć szeregu negatywnych powikłań. Na szczęście jest wiele metod, dzięki którym można zahamować negatywne skutki, poprawić komfort życia. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie się do stomatologa, który oceni stan jamy ustnej, rozpozna problem, postawi diagnozę i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Bardzo często zaleca się nakładkę relaksacyjną, szczególnie jeśli bruksizm jest w początkowym stadium.

Nakładkę zakłada się na noc, aby nie dochodziło do ścierania zębów. Stanowi ona osłonę, redukuje napięcie mięśniowe. Oczywiście nie rozwiązuje to problemu z bruksizmem, działa wyłącznie objawowo, przeciwdziała skutkom ubocznym. Z czasem konieczne jest wyrównanie zgryzu, co ma na celu usunięcie problematycznych punktów na uzębieniu, zbyt mocno wystający. Do korekcji zgryzu sięga się po aparat ortodontyczny, mogą zostać także wstawione nowe korony zębowe lub inny typ wypełnienia.

Leczenie zgrzytania zębami

Czasem bruksizm wymaga leczenia farmakologicznego, oczywiście musi być ono dobrane indywidualnie, każdy przypadek jest inny. Istotne staje się to, z jakimi objawami zgłasza się pacjent do stomatologa, aby postawić trafną diagnozę i uzgodnić dalszy plan działania. Są także ćwiczenia na bruksizm, które mają na celu zredukowanie dolegliwości bólowych typu szczypanie policzków, klaskanie językiem i kontrolowanie jego położenia. Zaleca się otwieranie ust i wystawianie do przodu żuchwy, można także relaksować napięte mięśnie (wystarczy otwierać i zamykać usta przez kilka minut). Przy zgrzytaniu zębami nie zaleca się spożywania twardych produktów typu orzechy. Istotne jest także unikanie używek i stymulantów w postaci napojów energetycznych. Bardzo ważne staje się nawodnienie organizmu, wypijanie mniej więcej dwóch litrów wody dziennie. Doraźnie pomagają również zimno i ciepłe okłady, aby zredukować ból w stawach w skroniowo-żuchwowych.

Next Post

Spuchnięte bolące dziąsło

Spuchnięte bolące dziąsło może być poważnym powodem do zmartwień. Najczęściej jest ono znakiem, że w jamie ustnej pojawił się stan zapalny, który będzie wymagał podjęcia specjalistycznego leczenia. Na szczęście spuchnięte bolące dziąsło można wyleczyć. Jak to zrobić? Dlaczego dziąsła mogą puchnąć? Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny? Spuchnięte bolące dziąsło […]
Spuchnięte bolące dziąsło

Subscribe US Now