Czy afty są zaraźliwe? Charakterystyka i opis choroby

Stomatolog

Ból w ustach, dyskomfort w trakcie jedzenia, a także – w niektórych przypadkach – poważny stan zapalny i gorączka – tak, to objawy afty. I choć w powszechnym przekonaniu nie jest ona równorzędną dla innych schorzeń, to jednak może ona stanowić bardzo duże niebezpieczeństwo. Mało tego, towarzyszące jej objawy mogą zagrozić życiu!

Od czego robią się afty?

Nauka nie potrafi dokładnie odpowiedzieć na pytanie, od czego robią się afty. Za ich powstawanie odpowiedzialnych jest mnóstwo czynników, które w różnym stopniu oddziałują na stan zdrowia człowieka. Aftę może wywołać próchnica, podłamany ząb, a także aparat ortodontyczny bądź proteza. W niektórych przypadkach za zmiany w jamie ustnej odpowiada przetworzone jedzenie, którego przyswojenie może doprowadzić do wielu różnych, nieprzyjemnych powikłań.

Wiele osób zastanawia się, czy afty są zaraźliwe. Otóż nie, aczkolwiek na ich częstsze pojawianie się mogą wpłynąć np. czynniki genetyczne. Jeśli zatem rodzice lub bliscy krewni cierpią na to uciążliwe schorzenie, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pojawiać się ono będzie również i u nas. Warto też podkreślić, że osoby narażone na częstsze pojawianie się aft, powinny w szczególny sposób zadbać o higienę jamy ustnej. Dobrym pomysłem jest np. stosowanie płynów do płukania zębów, które powinny być stosowane jako uzupełnienie procesu mycia zębów.

Afta – objawy

Pojawieniu się aft towarzyszą różne objawy. W przypadku osób dorosłych ograniczają się one do zwykłego dyskomfortu występującego w wewnętrznej stronie jamy ustnej. Miejsce w którym pojawia się ból jest pogrubione, a dotyk językiem wiąże się z dodatkowym, jeszcze większym bólem. Czasami afty pojawiają się w miejscach, które są szczególnie narażone na bezpośrednie oddziaływanie jedzenia. I właśnie dlatego sprawiają one najwięcej bólu w trakcie spożywania posiłku. U dzieci – zwłaszcza małych – sprawa ta wygląda nieco inaczej.

Maluchy, które nie mają jeszcze odpowiednio skutecznej odporności, mogą znacznie gorzej przejść pojawienie się tej zmiany. Medycyna zna przypadki, gdy afta doprowadziła do powstania silnego stanu zapalnego, a w konsekwencji – do nawet 40 stopniowej gorączki u zaledwie kilkumiesięcznego malucha. Połączenie tych dwóch dolegliwości jest dla tak małego dziecka bardzo niebezpieczne, gdyż wiąże się ono z dużym ryzykiem odwodnienia. Po pierwsze, dotknięte aftą dziecko nie chce jeść (a w tym przypadku pić), a po drugie silnie odwadnia się na skutek wysokiej gorączki. Nic dziwnego, że rodzice zastanawiają się, czy afty są zaraźliwe. Odpowiedź ta jest na szczęście negatywna.

Jak usunąć aftę?

W wielu przypadkach afta usuwa się samoistnie, toteż jakiekolwiek dodatkowe czynności pielęgnacyjne nie są w tym przypadku wymagane. Jeśli jednak chcemy pozbyć się jej szybko, koniecznie należy wdrożyć odpowiedni pakiet rozwiązań. Po pierwsze – należy zwiększyć efektywność higieny jamy ustnej. Warto postawić na nową, łagodniejszą szczoteczkę i płyn do mycia zębów. Po drugie – należy unikać potraw, które mogłyby podrażniać aftę. Mowa tu m.in. o jedzeniu kwaśnym i pikantnym, które od razu po włożeniu do ust wywołuje uczucie pieczenia i bólu.

Jeśli afta wystąpiła u dzieci i np. wywołała poważną reakcję ze strony organizmu, jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z pomocy lekarza. Jeśli pojawiła się np. wysoka temperatura, konieczne będzie zastosowanie określonego antybiotyku. Warto również zadbać o dodatkowe preparaty, to jest m.in. środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla dzieci. Dzięki nim walka z aftą powinna skrócić się do zaledwie kilku dni.

Czy afta jest zaraźliwa?

Wiele osób (a zwłaszcza rodziców) zastanawia się, czy afty są zaraźliwe. W przeciwieństwie do np. niektórych odmian opryszczki, dolegliwość ta nie jest zaraźliwa. Warto jednak zauważyć, że jej pojawienie się najczęściej oznacza jakieś problemy z higieną jamy ustnej. Co gorsza, zaniedbania na tym polu mogą sprawić, że afty zaczną dotykać znacznie większej liczby osób mieszkających w jednym domu. Na szczęście nie wymaga się w tym przypadku wprowadzenia zasad samoizolacji…

Zła dieta i próchnica to najczęstsze przyczyny pojawienia się aft u dzieci i osób dorosłych. Czynniki te można wyeliminować i to zanim doprowadzą one do pojawienia się afty wśród pozostałych domowników. Takie rozwiązanie jest dużo skuteczniejsze, niż ciągłe zastanawianie się czy afty są zaraźliwe. Oczywiście afty mogą powracać. Nie wynika to jednak z ich zdolności do ponownego zarażania, ale z czynników, które pośrednio wpływają na ich występowanie to jest stanu zapalnego zatok, refluksu, zapalenia migdałków i wielu innych, uporczywych schorzeń. Walka z nimi to priorytet, a ich wyeliminowanie pozwoli cieszyć się pełnym komfortem spożywania posiłków.

Kilka słów podsumowania

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy afty są zaraźliwe. Na szczęście medycyna całkowicie wyklucza taką możliwość. Mimo to, warto skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na właściwej higienie stanu zębów i na własnym samopoczuciu. Bądź co bądź, dla zdecydowanej większości osób afty nie są dużym, zdrowotnym problemem.

Next Post

Fleczer w zębie - co to jest i kiedy się go stosuje

Zęby są naszą wizytówką. Co zrobić kiedy jesteśmy np. poza miejscem zamieszkania i rozboli nas ząb? Należy wówczas skontaktować się z najbliższym dostępnym gabinetem stomatologicznym. W gabinecie dentysta będzie mógł udzielić nam niezbędnej pomocy i wysoce prawdopodobne, że założy nam fleczer w zębie, celem zabezpieczenia go aż do następnej wizyty. […]
Fleczer w zębie - co to jest i kiedy się go stosuje

Subscribe US Now