W ostatnich latach można dostrzec, że rynek spożywczy znacząco ewoluuje. Na rynku pojawiają się zdrowe zamienniki szkodliwych produktów, do których przez długi czas nie było żadnych sensownych substytutów. Oczywiście, zamienniki te najczęściej są sporo droższe, ale umówmy się – dobrze zarabiające grono osób chce sobie pozwolić na odrobinę zdrowia i może to robić, nie musząc przejmować się o koszty.
Jedną z takich alternatyw, która pojawiła się w ostatnich latach, jest ksylitol. Ksylitol to swego rodzaju cukier, a raczej substytut dla niego, który wiele osób uważa za zdrowy. Na pytanie o to, czy ksylitol jest zdrowy, bez mrugnięcia okiem odpowiadają, że tak. Pytanie, czy aby na pewno tak jest?
Zastanawiając się, czy ksylitol to cukier, można poniekąd stwierdzić, że tak, gdyż świetnie go zastępuje. Jego słodkość jest bardzo zbliżona do tej oferowanej przez cukier biały, a dodatkowo ksylitol ma niższą kaloryczność, plus do metabolizowanie nie wykorzystuje on insuliny. Pod tym względem jest on bardzo zdrowy. Dlatego warto być świadomym, czy ksylitol jest zdrowy, a jeśli tak to który.
Decydując się na ksylitol, również powinniśmy mieć na względzie co kupujemy. Lepiej odpuścić sobie chińskie wersje ksylitolu, czy też ksylitol pozyskiwany z kukurydzy. Dużo rozsądniej jest kupić ksylitol fiński – oryginalny, pozyskiwany z surowca drzewnego, a konkretnie z drzewa brzozowego. Tylko oryginalny ksylitol jest w stanie zagwarantować, że jest zdrowy. Jeśli kupisz oryginalny ksylitol fiński, możesz śmiało mówić „tak”, gdy ktoś spyta, czy ksylitol jest zdrowy.
Czy ksylitol to cukier?
Wiele osób ksylitol nazywa cukrem, co, ze względu na jego właściwości spożywcze, jest uzasadnione. Niemniej jednak, z punktu widzenia chemicznego, nie można stwierdzić, że ksylitol jest cukrem, bo nie jest. Ksylitol jest alkoholem – jednak również nie takim, jak większość nas myśli słysząc słowo „alkohol”. Na pytanie, czy ksylitol jest zdrowy, bez wątpienia można odpowiedzieć, że tak.
Ksylitol a zęby
Mogłoby się wydawać, że wszystko, co słodkie, na pewno będzie psuć nam zęby. Okazuje się, że to, że coś jest słodkie, nie musi przekładać się na jego szkodliwe działanie. Jak udowodniły badania, ksylitol nie powoduje szkód w uzębieniu, gdyż jest alkoholem – bakterie nie są w stanie zamienić go na kwasy niszczące szkliwo. Dlatego w kwestii ksylitol a zęby jesteśmy pełni podziwu dla ksylitolu, jako dla bezpiecznej dla zębów alternatywy dla cukru białego.
Prócz tego, że ksylitol nie wywołuje niczego złego w jamie ustnej, to warto także wspomnieć, co dobrego dla niej robi. Przede wszystkim, ksylitol sprawia, że produkcja śliny ulega regulacji. Dzięki temu, że wytwarzana jest odpowiednia ilość śliny, to zęby są prawidłowo chronione przed próchnicą. Dodatkowo, nie sposób nie wspomnieć o korzystnym wpływie przyjmowania ksylitolu pod kątem przyswajania wapnia. Osoby, które spożywają ksylitol, mają dużo lepsze przyswajanie wapnia, co przekłada się na mocniejsze szkliwo zębów.