Wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy lakować zęby stałe, czy zęby mleczne. Warto poznać odpowiedź na to nurtujące pytanie, ponieważ lakowanie zębów to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie próchnicy, dzięki czemu przez długie lata będzie można cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami.
Lakowanie zębów stałych
Czy lakować zęby stałe u dzieci? Jak najbardziej. Lakowanie to jedna z metod zapobiegania próchnicy, która najczęściej jest polecana właśnie dla osób, które posiadają już zęby stałe. Oczywiście na lakowanie można wybrać się również z młodszym dzieckiem, aby w ten sposób zabezpieczyć zęby mleczne przed pojawieniem się próchnicy. To bardzo bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, który przebiega stosunkowo szybko. Czy lakować zęby stałe u dorosłych? Nie jest to niemożliwe, ale warto pamiętać o tym, że lakowaniu można poddać tylko zęby zdrowe. Jeżeli ząb jest już zainfekowany próchnicą, nie będzie można go zalakować, istnieje tylko możliwość leczenia próchnicy. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, czy lakować zęby stałe, które są zdrowe, odpowiedź brzmi tak. Ten sposób w bardzo dużym stopniu przeciwdziała się pojawieniu próchnicy, dzięki temu można cieszyć się zdrowymi zębami przez większą część swojego dorosłego życia.
Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?
Od czasu do czasu w przestrzeni internetowej pojawiają się opinie, że lakowanie zębów jest szkodliwe. Ludzie piszą o tym, że preparat stosowany podczas zabiegu może zawierać jakieś trujące substancje, które negatywnie wpływają na ogólne zdrowie pacjenta lub stan jego zębów. Nic bardziej mylnego. Jeżeli takie zasłyszane gdzieś informacje wprowadzają niepokój i wątpliwość, czy lakować zęby stałe, warto już teraz rozwiać swoje wątpliwości. Lakowanie jest bezpieczne i absolutnie nie jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Dzięki temu, że skorzysta się z lakowania zębów, zostaną one wypełnione specjalną substancją która pokryje bruzdy zębów. To właśnie tam najczęściej osadzają się bakterie, ponieważ miejsca te trudno dokładnie wyczyścić, na przykład z osadu nazębnego czy resztek jedzenia. Wszystko to stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii. Dlatego też właśnie zęby trzonowe i przedtrzonowe, które posiadają liczne bruzdy, najczęściej narażone są na próchnicę. To właśnie one powinny być też lakowane w pierwszej kolejności. Z reguły około 6 lub 7 roku życia, kiedy dziecku wyrastają pierwsze zęby trzonowe stałe, warto wybrać się na pierwszą wizytę i pierwsze lakowanie. Gdy zaczną pojawiać się kolejne zęby, wizyty należy ponawiać. Dzięki temu można w prawidłowy sposób chronić zdrowie jamy ustnej swojego dziecka.
Czy lakowanie zębów trzeba powtarzać?
Badania wskazują, że lakowanie zębów to jeden z niezawodnych sposobów na to, aby naprawdę obniżyć ryzyko pojawienia się próchnicy. Niektóre dane statystyczne pokazują, że ryzyko wystąpienia próchnicy zmniejsza się po lakowaniu nawet o 90%. Jednym słowem gra jest warta świeczki, a lakowanie zębów można uznać za jeden z najlepszych sposobów przeciwdziałania próchnicy. W przypadku młodszych dzieci, których szkliwo wolniej ulega mineralizacji ze względu na to, że obecnie rekomendowane są dla nich pasty zawierające mniej fluoru, lakowanie może naprawdę pomóc. Podczas lakowania substancja nakładana jest w szczeliny i bruzdy zębowe, dzięki czemu zabezpiecza je na długi czas. Nie oznacza to jednak, że zęby lakuje się raz na całe życie. Substancja może bowiem wymywać się na przykład podczas mycia zębów. Dlatego też raz na jakiś czas należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który oceni, czy nie należy powtórzyć lakowania. Jeżeli lakowanie zębów rozpoczyna się u dziecka, któremu wyrosły pierwsze zęby trzonowe, warto zgłaszać się do dentysty zawsze potem, gdy pojawi się kolejny ząb. Oczywiście to lekarz oceni, czy w przypadku konkretnego pacjenta lakowanie można wykonać. Ze względu na to, że ceny lakowania są bardzo zróżnicowane, jest to pewna inwestycja. Nie da się ukryć, że nie każdy rodzic może pozwolić sobie na wielokrotne lakowanie zębów, jeżeli cena jednego lakowania wynosi około 100 zł. Z drugiej strony warto dowiedzieć się więcej na temat możliwości wykonania zabiegów w ramach refundacji na NFZ. W niektórych przychodniach istnieje taka możliwość. Bez względu na to, w jaki sposób finansowane będzie lakowanie, warto pamiętać o tym, że to naprawdę skuteczny i bardzo przydatny zabieg. Lakować zęby mogą również dorośli, jednak tutaj najważniejsze jest to, aby wybrać ząb, który nigdy nie był zaatakowany przez próchnicę. Niestety w starszym wieku nie jest to tak proste, chociaż osoby, które w młodości miały lakowane zęby, mogą cieszyć się ich zdrowiem przez dłuższy czas.
W jaki sposób przebiega samo lakowanie? Absolutnie nie jest bolesne, dlatego z powodzeniem na lakowanie można wybrać się nawet z małym dzieckiem. Będzie to jeden ze sposobów na to, aby oswoić malucha z wizytami u stomatologa, dzięki czemu w późniejszych latach nie będzie to dla niego bardzo stresujące. Podczas lakowania najpierw lekarz stomatolog dokładnie obejrzy wszystkie zęby i oceni ich stan, a następnie oczyści je. To ważne etap szczególnie wtedy, gdy na lakowanie wybierają się osoby dorosłe. W ich przypadku na zębach może być bowiem więcej osadu oraz kamienia. Następnie lekarz musi nałożyć specjalny preparat na zęby, który po chwili osuszy. Później przechodzi już do lakowania. W niektórych gabinetach istnieje możliwość wyboru koloru strzykawki, za pomocą której preparat zostaje nałożone na zęby. To jeden ze sposobów na to, aby wizyta u stomatologa była dla dziecka trochę ciekawsza, a także odrobinę przyjemniejsza. Później lekarz nałoży preparat, by następnie odpowiednio go utwardzić za pomocą światła. Wszystkie te etapy trwają dosłownie kilka minut, dlatego lakowanie nie trwa długo i nie jest stresujące. Jeśli wybieramy się z pojedynczym zębem, gabinet stomatologiczny opuszczamy po kilku minutach. Warto pamiętać o lakowaniu i wybrać się z dzieckiem do stomatologa po to, aby mogło skorzystać z tego bardzo dobrego zabiegu chroniącego przed próchnicą.