Ciąża wiąże się z szeregiem zmian w organizmie kobiety, jej wyglądzie. Niektóre panie zdają się wręcz rozkwitać, inne sprawiają wrażenie przygnębionych. Kobiety ciężarne mogą czuć się wręcz nieatrakcyjnie z powodu tycia, odstającego brzucha, cellulitu, żylaków, rozstępów. Nic więc dziwnego, że panie spodziewające się dziecka chcą wykorzystać jak najlepiej pozostały czas na poprawienie swojego wyglądu. Niektóre myślą między innymi o wybielaniu zębów. Niestety niekoniecznie będzie to dobry pomysł. Pora dowiedzieć się, czy można wybielać zęby w ciąży.
Ciąża a wybielanie zębów
Jeśli kobieta pragnie mieć śnieżnobiały uśmiech i jednocześnie spodziewa się dziecka, to powinna wiedzieć, czy można wybielać zęby w ciąży. Każdy stomatolog odradzi ciężarnej przeprowadzanie zabiegu rozjaśniania uzębienia. Oczywiście nie oznacza to, że wybielanie zębów jest czymś niebezpiecznym. Lepiej jednak nie ryzykować, bo nie ma żadnych badań nad szkodliwością rozjaśniania uzębienia w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Działania niepożądane mogą dotknąć płód rozwijający się w łonie matki i dziecko karmione jej mlekiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego wstrzymanie się z wybielaniem zębów, gdy dziecko zostanie już odstawione od piersi.
Czy można wybielać zęby w ciąży?
Panie planujące poczęcie dziecka nierzadko zastanawiają się, czy można wybielać zęby w ciąży. Należy mieć na uwadze, że zabieg wybielania zębów nie jest obojętny dla ich kondycji. Przyczynia się do nadwrażliwości. Środki wybielające również mogą osłabiać szkliwo. W ciąży kobietom towarzyszą wymioty, które zawierają kwaśną treść pokarmową. Ma ona szkodliwy wpływ na zęby. Kwasy są niebezpieczne dla uzębienia. Łatwo się wobec tego domyślić, że dodatkowe zabiegi dentystyczne i higienizacja przyniosą więcej złego niż dobrego. Lepiej wobec tego przełożyć wybielanie. W przeciwnym razie może być konieczne leczenie dentystyczne. Zęby zostaną zbyt mocno osłabione i rozpocznie się cała kaskada problemów. Środki wybielające zawierają szereg chemiczny substancji. W celu rozjaśniania uzębienia niezbędne stanie się utlenienie związków obecnych w preparacie. Niestety proces ten może przyczynić się do uszkodzenia komórek DNA. Zawsze istnieje ryzyko przedostania się cząsteczek obecnych w środku wybielającym także do płodu.
Co warto wiedzieć?
Wiedząc już, czy można wybielać zęby w ciąży, warto zastanowić się nad tym, czy karmienie piersią również jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Rozjaśnianie uzębienia nie jest wskazane nawet już po urodzeniu dziecka, jeśli karmi się je piersią. Środki wybielające mogą przedostawać się do układu pokarmowego maluszka wraz z mlekiem matki. Oczywiście nigdy nie wiadomo, co może z tego wyniknąć. System immunologiczny dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego pozostaje ono podatne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jeśli kobieta chce wybielić zęby w ciąży lub podczas karmienia piersią, może pomyśleć o preparatach zawierających wyłącznie naturalne składniki.