Badania oparte na promieniowaniu rentgenowskim stanowią niezbędny element w stomatologii. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie informacji o obszarach, które nie są widoczne gołym okiem. Zastosowanie RTG zębów pozwala opracować lepszą drogę leczenia, która przyniesie zadowalający skutek. Dowiedz się, czy RTG zębów jest bezpieczne i dlaczego warto z niego skorzystać.
Co umożliwia RTG zęba?
RTG zębów, nazywany także prześwietleniem, jest powszechnie stosowany w dziedzinie stomatologii. Tę metodę diagnozy charakteryzuje brak odczuwanego bólu – pacjent nie czuje, że w danej chwili promienie rentgenowskie przenikają jego ciało. RTG zębów to ogólne pojęcie, w którym zawiera się szereg badań, różniących się sposobem wykonania i obejmowanym obszarem. Wszystkie z nich łączy jedno – do ich wykonania używa się promieniowania rentgenowskiego.
Metodami, o których mówi się jako RTG zębów, są: cefalografia, pantomografia, RTG punktowe, tomografia komputerowa. RTG zębów znajduje zastosowanie w wielu działach stomatologii – w tym ortodoncji lub implantologii. W przypadku implantologii, badanie rentgenowskie umożliwia zweryfikowanie jakości tkanki kostnej i ewentualnie oszacowanie, czy konieczne będzie zastosowanie materiału kościozastępczego.
Prócz tego, RTG w stomatologii umożliwia precyzyjne rozpoznanie próchnicy, wykrycie zębów nadliczbowych i zatrzymanych, nowotworów, stanów zapalnych. W ortodoncji stosuje się zdjęcie cefalometryczne, umożliwiające zaplanowanie drogi leczenia; ten rodzaj zdjęcia stanowi także element odniesienia na przyszłość celem zweryfikowania efektów leczenia.
Czy badanie radiologiczne zębów jest bezpieczne?
Promieniowanie rentgenowskie jest czymś, przed czym część pacjentów ma obawy. Słyszy się o szkodliwości promieniowania – co jest prawdą, bo nadmierne przyjmowanie promieniowania rentgenowskiego może przełożyć się na powstawanie nowotworów, uszkodzenie naszego DNA. Dawka promieniowania, która jest używana do jednorazowego badania stomatologicznego, jest zbyt niska, by spowodować szkody w organizmie. Pacjenci nie powinni obawiać się jednorazowych zdjęć rentgenowskich – nie powinno się jednak wykonywać kilku takich zdjęć pod rząd.
RTG zęba w ciąży
Nie zaleca się, aby kobiety w ciąży wykonywały RTG zęba. Nawet mimo zastosowania płaszcza ochronnego, ciąża jest narażona na działanie promieniowania, co może przełożyć się niekorzystnie na rozwój jego narządów wewnętrznych. RTG zęba powinno się wykonać co najwyżej w ostatnim trymestrze ciąży; tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko zagrożenia życia bądź zdrowia matki lub dziecka.