Badanie RTG, czyli powszechnie mówiąc rentgen, to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi, stosowanych nie tylko w medycynie, ale też stomatologii. Jej zadanie jest stosunkowo proste, dostrzec to, co niedostrzegalne przez ludzkie oko. To wręcz kluczowa technologia, która pozwala na stworzenie dostosowanego do potrzeb pacjenta planu leczenia. Czasami jednak obawiamy się jej działania, gdyż samo promieniowanie może być szkodliwe dla zdrowia pacjenta. Czy jest to prawdziwe? Na to i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!
Czym jest RTG zęba?
Rentgen zęba lub też w skrócie RTG zęba czy potocznie „prześwietlenie” to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi pomocnych w efektywnym leczeniu stomatologicznym, a zwłaszcza chirurgicznym. Dzięki niej lekarz może w sposób całkowicie bezbolesny otrzymać szczegółowy obraz jednego zęba, kilku zębów, ale też otaczających je tkanek kostnych. Podstawą RTG zęba jest promieniowanie Roentgena a wykorzystuje się je w badaniach takich jak pantomografia, cefalografia czy też RTG punktowe. Różnice pomiędzy nimi wynikają nie tyle, co ze sposobu wykonania badania, ale też jego zasięgu. Dla przykładu pantomogram pozwoli na uzyskanie obrazu panoramicznego, podczas gdy RTG zęba punktowe pozwoli na skupienie się na jednym, konkretnym elemencie uzębienia.
Czy rentgen zęba jest bezpieczny?
Jak już wspomnieliśmy, samo promieniowanie Roentgena jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu w dużych ilościach. Może to doprowadzić nawet do poważnych zmian chorobowych, nowotworów czy nawet… zmian w obrębie naszego DNA! Sami widzicie, że nie jest to nic do żartowania! Możemy was jednak zapewnić, że podczas badania RTG zęba dawka promieniowania jest całkowicie bezpieczna i nie pozwala na dokonanie tak poważnych zniszczeń w organizmie ludzkim. Dzięki rozwojowi technologii stosowanej w gabinecie stomatologicznym możliwe jest nie tylko zmniejszenie samej dawki promieniowania, lecz także łatwiejsze archiwizowanie wraz z… dokładniejszymi wynikami badania! Nie ma czego się bać!
Rentgen zęba w ciąży
Przez lata słyszymy to, że promieniowanie jest całkowicie odradzane w przypadku ciąży. Mamy dla was pewne inne informacje: aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych — warto wykonywać badanie RTG zęba w ostatnim trymestrze ciąży. Daje to pewność, że nic nie stanie się jeszcze nienarodzonemu dziecku i także zapewnią zdrowie matce. Najbardziej odradzanym okresem, w którym nie należy wykonać badania jest pierwszy trymestr ciąży. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, celem ustalenia, czy jest to możliwe.