Leczenia z zakresu zapobiegania próchnicy to jedno z najczęściej stosowanych zabiegów w stomatologii, mających na celu nie tylko zapobiegnięcie rozwojowi infekcji w zębie, lecz także uratowanie go przed kompletną ekstrakcją. Dziś odpowiemy wam na pytania takie jak: czym naprawdę jest leczenie kanałowe, co wykorzystuje się w zabiegach z zakresu stomatologii i co najważniejsze — czy leczenie kanałowe boli… czy jest to coś, co jest dalekie od prawdy… sprawdźmy to, gdyż tylko tak dowiemy się jak faktycznie działa endodoncja!
Co to jest leczenie kanałowe?
Czym więc cechuje się leczenie kanałowe i sama endodoncja? Otóż polega ono na leczeniu nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, która prowadzi do poważnego bólu. Jest to efekt zakażenia, a właściwie jego rozwoju.
Wskazania do wykonania leczenia kanałowego to zwłaszcza te, wymienione poniżej:
- zapalenie miazgi
- Martwica miazgi
- Niepoprawnie oczyszczone kanały zębowe podczas pierwotnego zabiegu
Opiera się ono na rozwierceniu zęba i pozbyciu się zakażonych tkanek. Niemożliwe jest dokonanie leczenia bez tak poważnej ingerencji w dany ząb. Następnie kanały zakażonego zęba są oczyszczane, osuszane i dezynfekowane, tak aby nie zaistniało ryzyko ponownego zakażenia. Całe leczenie, w jakim specjalizuje się endodoncja, zwykle zamyka się w jednej wizycie i jest nieraz ostatnią deską ratunku przed krokiem ostatecznym, jakim jest ekstrakcja zęba. Warto zgłosić się zawczasu do wybranego gabinetu stomatologicznego, jeżeli pragniemy zadbać o nasze zdrowie!
Narzędzie wykorzystywane w endodoncji
Współczesna endodoncja jest czymś znacznie innym niż w przypadku tego, co znaliśmy przez lata. Nie inaczej prezentuje się to w przypadku narzędzi i technologii, jakie stosuje się w przypadku samej pracy stomatologa. Niech za przykład posłuży użycie mikroskopu w samej endodoncji. Jego pomoc jest prawdziwie pomocna w przypadku dostrzeżenia tego, co niedostrzegalne ludzkim okiem. Mowa tutaj o kwestiach takich jak kanały o niestandardowej długości czy kształcie. Tak dokładne spojrzenie w budowę zęba umożliwia uniknięcie jakichkolwiek problemów takich, jak dla przykładu jego niedokładne oczyszczenie. Znacznie zmniejsza to ryzyko ewentualnego wykonania zabiegu, jakim jest ponowne leczenie kanałowe (reendodontyczne).
Czy leczenie kanałowe boli?
Potencjalna bolesność leczenia kanałowego to niezwykle często poruszania kwestia, gdy mówimy o dziedzinie, jaką jest endodoncja. Wokół niej narosła spora ilość mitów i plotek, mówiących jednogłośnie „leczenie kanałowe boli”! Mamy dla was znacznie lepszą informację: dziś endodoncja wcale nie musi być bolesna! Wszystko dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, mającemu realny wpływ na komfort leczenia. Tak naprawdę, po jego podaniu niemożliwe jest odczuwanie bólu, a jedyne co pacjent będzie mógł poczuć, to… dotyk narzędzi stomatologicznych! To dość zadowalające, czyż nie? Nie ma czego się obawiać! Stąd tez nasza rada, dotycząca dziedziny jaką jest endodoncja: jeżeli zmagacie się z jakimkolwiek problemem związanym z zakażonym zębem… nie czekajcie na rozwój sytuacji, tylko podejmijcie jakiekolwiek działania! Może da się uratować zęba w stanie, w jakim jest! Endodoncja wcale jest taka straszna!