Czym jest tomografia stożkowa?

Stomatolog

Stomatologia jest czymś, co ulega stałej ewolucji. Stały rozwój stomatologii pozwala na przeprowadzanie leczenia z wykorzystaniem coraz szybszych i bardziej efektywnych metod. Każda ingerencja w organizm pacjenta odbija się pewnymi skutkami ubocznymi – rozwój metod leczenia pozwala je skutecznie ograniczać. To sprawia też, że zabiegi są mniej bolesne i bezpieczniejsze dla zdrowia pacjenta.

 

Efektem rozwoju stomatologii jest między innymi tomografia stożkowa – rodzaj badania diagnostycznego. Wykorzystuje się ją przed wykonaniem między innymi wszczepienia implantów, założenia aparatu ortodontycznego i nie tylko. Ten rodzaj badania świetnie pokazuje rzeczy niewidoczne gołym okiem, a także stanowi dobry punkt odniesienia do sporządzenia efektów leczenia. Sprawdź, czym jest tomograf i dlaczego warto jest wykonać ten rodzaj badania.

 

Czym jest tomografia stożkowa CBCT?

 

Tomografia CBCT wykorzystywana jest zamiast tomografii komputerowej. Wykorzystanie CBCT to gwarancja, że dawka promieniowania, która jest niezbędna do uzyskania odpowiednich rezultatów, jest ograniczona do minimum. Ten rodzaj badania, w porównaniu do tradycyjnej tomografii, jest także dużo krótszy – zajmuje mniejszą ilość czasu. CBCT z tych powodów jest warte rozważenia. 

 

Do badania CBCT wykorzystywany jest tomograf, który posiada specjalistyczne detektory, pozwalające na objęcie szerokiego obszaru. Ze względu na to, iż detektory wykonują obraz poruszając się wokół głowy, uzyskany obraz pozwala na opracowanie drogi leczenia dla wielu części szczęki pacjenta. CBCT pozwala wykryć większą ilość różnych anomalii, występujących w jamie ustnej pacjenta.

 

Podobnie jak w przypadku tomografii komputerowej, badanie CBCT odbywa się bez bólu. Wykorzystanie tego rodzaju badania pozwala jednak na przeprowadzenie kilkukrotnych zabiegów, gdyż dawka promieniowania jest dużo mniejsza. Oznacza to, że w przypadku niepowodzenia tomografia może być powtórzona. 

 

W jakim celu wykonuje się tomografię CBCT?

 

Tomografia CBCT jest rodzajem badania przygotowanym szczególnie mając na uwadze potrzeby pacjentów leczących swoje zęby. Jej głównym zastosowaniem jest leczenie ortodontyczne, a także kanałowe. Tomografia CBCT jest dużo skuteczniejsza i bardziej dokładna od tradycyjnego badania komputerowego. 

 

Przeprowadzenie tomografii – wiązki stożkowej lub też tradycyjnej – musi być jednak poparte odpowiednimi powodami do tego. Mimo faktu, że zastosowanie tomografii nie wyzwala dużych ilości promieniowania, to wciąż jest badanie wykorzystujące promienie mogące prowadzić do niekorzystnych konsekwencji.

Next Post

Kiedy potrzebujemy leczenia kanałowego?

Endodoncja zalicza się do dziedzin stomatologii, które uskuteczniają działania w zakresie leczenia tkanek zęba, tkanek okołowierzchołkowych. Do tych działań zalicza się diagnostyka, profilaktyka i leczenie chorób. Endodonci od lat mają bardzo dużo pracy, bo coraz większa liczba pacjentów decyduje się na działania w tym zakresie, zamiast ekstrakcji zęba.   Endodoncja […]

Subscribe US Now