Czym usunąć kamień nazębny w domu?

Stomatolog

Czym usunąć kamień nazębny w domu?

Coraz częściej lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym sprawia, że pojawiamy się u dentysty dopiero wtedy, kiedy pojawia się silny ból. Najczęściej skarżymy się na bolące dziąsła, za które odpowiedzialny jest kamień nazębny – wróg jamy ustnej.

Pozbycie się kamienia nazębnego jest bardzo ważne dla zdrowych zębów i dziąseł. Nie zawsze posiadanie kamienia nazębnego wiąże się z wizytą w gabinecie dentystycznym. Można wykorzystać do jego usunięcia domowe sposoby stosując posiadane w domu naturalne produkty. Niektóre z dostępnych produktów takich jak olej jabłkowy, soda, drożdże, płukanka naparem z szałwii czy węgiel aktywny świetnie nadają się do usuwania i przeciwdziałania powstawaniu brzydkiego osadu na zębach.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Jest to nic innego jak brązowo-żółty osad powstały w wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Bardzo często zmęczeni po całym dniu kładziemy się spać zapominając o umyciu zębów, tłumacząc sobie, że raz na jakiś czas nic się nie stanie. Jednak pozostające na zębach resztki jedzenia są pożywką dla bakterii, które dzięki nim mogą się szybko rozmnażać tworząc nalot. Nieusunięty nalot twardnieje na szkliwie doprowadzając do powstania wszystkim znanego kamienia. Jego pojawienie się łatwo zauważyć, gdyż dziąsła zaczynają krwawić i boleć, a wszelkie spożywanie posiłków powoduje dyskomfort. Zatem czym usunąć kamień nazębny w domu?

Domowe sposoby na kamień nazębny

Wykorzystanie naturalnych produktów dostępnych w domu sprawia, że usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne. Najczęściej w walce z kamieniem stosuje się pasty, które łatwo wykonać w domowym zaciszu.

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po sodę oczyszczoną, która ma za zadanie usuwać kamień, ale także wybielać zęby. Połączenie jej z olejem kokosowym pozwoli uzyskać gładką pastę przeznaczoną do higieny jamy ustnej.

Na uwagę zasługują także drożdże, które świetnie sobie radzą z usuwaniem kamienia nazębnego. Wymieszanie drożdży z solą w odpowiednich proporcjach to także idealny sposób na pastę do mycia zębów.

Węgiel aktywny dostępny w kapsułkach połączony z wodą tworzy konsystencje pasty, którą myjemy zęby 2-3 razy w tygodniu nie zapominając o potrzymaniu pasty w jamie ustnej i jej późniejszym wypłukaniu.

W walce z kamieniem polecane są także napary z szałwii. To świetny ratunek dla bolących i opuchniętych dziąseł. Szałwia działa bakteriobójczo, więc nie tylko uśmierza ból, ale także zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie kamienia nazębnego.

Kamień nazębny – jak zapobiegać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej sprawi, że nie będziemy musieli się zastanawiać czym usunąć kamień nazębny w domu.
Prawidłowe i regularne mycie zębów, odpowiednia szczoteczka i zmienianie jej co 3 miesiące czy regularne wizyty u dentysty to tylko niektóre ze sposobów zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego. Liczy się przede wszystkim sumienność i dokładność podczas codziennej higieny jamy ustnej.

Uzębienie jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka, ponieważ odpowiada za prawidłowe spożywanie pokarmów, poprawną wymowę oraz nadaje kształt policzkom. Warto dbać o dobrą kondycję zębów stosując domowe sposoby, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem bez bólu.

Next Post

Piaskowanie zębów - na czym polega?

Piaskowanie zębów jest bardzo prostym i bezpiecznym zabiegiem stomatologicznym, który cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Przeprowadza się go w celu poprawy stanu higieny jamy ustnej i cechuje się bardzo dużą skutecznością. Po co się robi piaskowanie zębów? Zęby powinno się raz na jakiś czas oczyszczać z osadu […]
piaskowanie-zebow

Subscribe US Now