Dlaczego dwulatek zgrzyta zębami?

Stomatolog

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rosło zdrowo i całkowicie bezpiecznie. Z tego też powodu w trakcie codziennej opieki rodzice zwracają uwagę na najmniejsze i nawet najdrobniejsze objawy i niepożądane zachowania dziecka. Jest to bardzo dobre i zdrowe zachowanie opiekunów, ponieważ pozwala w odpowiednim czasie wychwycić wszelkie nieprawidłowości, a co najważniejsze zastosować odpowiednie leczenie. Rewelacyjnym przykładem pozytywnego działania takiego systemu wczesnego ostrzegania, w który rodzice są wyposażeni, jest rozpoznawanie oznak zgrzytania zębami. Pojawia się wtedy bardzo ważne pytanie, dlaczego dwulatek zgrzyta zębami. Co może być przyczyną takiego zjawiska, a co najważniejsze, jak się powinno odbywać leczenie zgrzytania zębami?

Zgrzytanie zębami u dzieci -objawy

Od czego należy zacząć zdobywanie wiedzy z tego zakresu? Dlaczego dwulatek zgrzyta zębami i jakie mogą być objawy i powody takiej przypadłości? Jak się okazuje, problem ten jest znacznie bardziej złożony i skomplikowany niż można przypuszczać. Zjawisko to może być spowodowane zupełnie naturalnymi zmianami zachodzącymi w ciele dziecka lub też niebezpieczną chorobą, którą jak najszybciej trzeba wyleczyć. Jak to więc wygląda w szczegółach i kiedy trzeba się zacząć martwić?
Przede wszystkim warto się dowiedzieć, że takie zgrzytanie spowodowane może być jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, czyli wyrzynaniem się z dziąsła młodych zębów mlecznych. Zgrzytanie zębami może być spowodowane nieprawidłowo wykształconym układem mięśniowym i nerwowym u dziecka. Prowadzić to będzie do zaburzenia odbierania i reagowania na bodźce, czego efektem będzie pocieranie o siebie ząbkami. Co również bardzo ważne, nawet tak małe dzieci mogą być poddawane ogromnemu stresowi, co również przyczyniać się będzie do powstawania zjawiska w postaci pocierania ząbkami. Jak szacują specjaliści, jest to ostatnimi czasy naprawdę częste zjawisko, gdy z powodu nadmiernego stresu dziecko tak właśnie na niego reaguje.

Co natomiast na pewno nie powoduje pocierania ząbkami przez dziecko? W przypadku tej dolegliwości istnieje naprawdę wiele różnego rodzaju mitów i przesądów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Dlaczego dwulatek zgrzyta zębami według popularnych mitów? Często pojawia się teoria, że za pocieranie zębami odpowiedzialne są robaki. Oczywiście prawdą jest to, że jeśli dziecko nabawi się pasożytów, czyli np. owsików, to zmieni się jego zachowanie, lecz zgrzytanie zębami z całą pewnością nie jest spowodowane obecnością pasożytów w ciele malucha.
Skoro już wiadomo, dlaczego dwulatek zgrzyta zębami, warto się teraz dowiedzieć, dlaczego może się to przytrafić dziecku nieco starszemu. Co oznacza, gdy np. dziecko w wieku 5 lat pociera ząbkami? W takim wypadku najczęściej odpowiedzialna jest za to wada zgryzu, która powoduje nieprawidłowe ułożenie się ząbków i w efekcie tego pocieranie nimi. Często spowodowane jest to stresem jak w przypadku niemowlaków. Bardzo często odpowiedzialne jest za takie zjawisko środowisko, w którym dziecko żyje. Przykładowo powszechnie się zauważa, że jeśli dziecko żyje w domu, w którym rodzice palą może mieć problem ze zgrzytaniem zębami.

Zgrzytanie zębami u dzieci – leczenie

Skoro już wiadomo, dlaczego dwulatek zgrzyta zębami, a także jaki może być powód takiego zjawiska u dzieci nieco starszych, nie pozostaje nic innego, jak tylko poważnie się zastanowić nad tym, jak dziecku w takiej sytuacji pomóc. Dlaczego leczenie tego zjawiska jest tak ważne i jak się je powinno przeprowadzać?
Z jakiego powodu koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, dlaczego dziecko zgrzyta zębami i odpowiednio szybko wprowadzić leczenie? W przypadku małego dziecka nie jest to zbyt niebezpieczne, ponieważ w ogromnej większości dzieci po prostu z tego wyrastają, gdy wykształcą się im odpowiednie zachowania. Zwykle dziecko samoistnie traci ten odruch do trzeciego roku życia. Jeśli jednak problem ten objawi się u starszego dziecka, może się pojawić sytuacja, gdy dojdzie do bardzo dużego ścierania się zębów. W efekcie tego mogą one pękać, a także dziecko może już na wczesnym etapie swojego życia zęby utracić.

Jest to bardzo poważne zagrożenie, które będzie miało wpływ na całe następujące po tym wydarzeniu życie dziecka. Niezbędne jest więc wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jak ono powinno wyglądać?
Jak się okazuje, kluczową sprawą w tym wypadku jest oczywiście to, aby namierzyć powód pocierania ząbkami. Dopiero poprawne zdiagnozowanie przyczyny może pozwolić na to, aby dziecko się tego zwyczaju pozbyło. Jeśli więc kilkuletnie dziecko będzie miało powodującą zgrzytanie zębami wadę zgryzu, konieczne jest jej usunięcie poprzez np. zastosowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Jeśli z drugiej strony maluch żyje w nieodpowiednim dla siebie środowisku, to na barkach rodziców będzie leżało to, aby znacznie je poprawić, przykładowo rzucając palenie papierosów.

Psychoterapia w leczeniu zgrzytania zębami u dziecka

Jak zatem doskonale widać, wiele problemów powodujących zgrzytanie zębami przez dziecko da się szybko i w miarę spokojnie usunąć. Wada zgryzu jest dość prosta do skorygowania, a wielu rodziców jest w stanie dla dziecka drastycznie zmienić swoje zwyczaje i pozbyć się nałogów. Problem jednak pojawia się w sytuacji, gdy powodem zgrzytania przez dziecko zębami jest ogromny stres, w którym malec żyje. Często dziecko mogło doświadczyć w swoim młodym wieku jakiegoś dramatycznego wydarzenia, które pozostawiło trwały ślad na jego psychice i to właśnie to jest powodem zgrzytania zębami. Jak pomóc takiemu dziecku, aby nie utraciło swoich zębów i nie pogorszyło swojego życia i zdrowia?
Jak się okazuje, w takiej sytuacji jedyną słuszną drogą jest psychoterapia. Dzięki niej lekarz będzie w stanie dotrzeć do źródła problemu, a także przy pomocy zajęć terapeutycznych, a często także środków farmakologicznych pomóc dziecku z trawiącą go traumą i problemami. Takie leczenie wykazuje się naprawdę ogromną skutecznością, więc nie warto się nawet zastanawiać nad jego realizacją.

Next Post

Progenia - leczenie aparatem

Wiele osób zastanawia się, czym jest progenia leczenie aparatem może być naprawdę skuteczne. Warto jednak podkreślić, że progenia jest jedną z rzadziej diagnozowanych wad zgryzu w gabinecie ortodontycznym. Progenia co to jest? Jest to przede wszystkim szkieletowa wada zgryzu. Określana jest również jako przodożuchwie morfologiczne. Cechą charakterystyczną jest nadmierny rozwój […]
Progenia - leczenie aparatem

Subscribe US Now