Do powstawania białego nalotu na języku często przyczyniają się resztki jedzenia oraz bakterie, które znajdują się w jamie ustnej. Do innych przyczyn obecności białego nalotu należą także: niedostateczne nawodnienie organizmu, zakażenia grzybicze, stosowanie sterydów wziewnych, niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Co oznacza biały nalot na języku?
Każda osoba, która zadaje sobie pytanie, dlaczego mam biały nalot na języku, powinna wiedzieć, że może on być wynikiem zaniedbań codziennej higieny jamy ustnej, nieprawidłowego mycia zębów lub początków grzybicy.
Całkowicie zdrowy język powinien być lekko różowy, wilgotny i mieć gładki obrys. Natomiast niekiedy pojawia się na nim biały nalot, a z buzi wydobywa się nieświeży oddech. Oznacza to, że w organizmie zaczynają się rozwijać choroby, których przyczyną są często grzybice. Biały nalot oznaczać może także niedobór płynów w organizmie. W takim przypadku dodatkowym objawem jest suchość ust i spierzchnięte wargi
Odpowiedzią na pytanie, dlaczego mam biały nalot na języku, może być również to, że nadużywa się alkoholu lub innych używek, np. kawy oraz pali się papierosy.
Jak się pozbyć białego nalotu?
Dlaczego mam biały nalot na języku i jak się go pozbyć? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę, a jamę ustną płukać specjalnymi płynami. Biały nalot na języku można usunąć przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów lub specjalnej skrobaczki do języka. Pomocne jest również regularne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Unikać należy jednak tych, które w swoim składzie mają wodę utlenioną, czyli chlorheksydynę, ponieważ może być bezpośrednią przyczyną powstawania nalotu. Należy również zrezygnować lub ograniczyć spożywanie kawy, mocnej herbaty. Dobrze by było całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.
Biay nalot na języku usunąć można także przy pomocy domowych sposobów. W tym celu użyć można pasty z kurkumy i soku cytrynowego lub pasty z sody oczyszczonej.
Czy biały nalot na języku to grzybica?
Grzybica to pierwsza choroba, z którą kojarzy się biały nalot na języku. Spowodowana jest ona grzybami candida albicans i występuje jako kandydoza jamy ustnej. Biały nalot na języku pojawia się przy schorzeniach grzybicznych, takich jak romboidalne zapalenie języka, kandydoza rozrostowa przewlekła, kandydoza przewlekła zanikowa i ostra zanikowa oraz kandydoza rzekomobłotniasta ostra.
Kandydoza rzekomobłotniasta ostra jest wtedy, kiedy na języku pojawia się biały nalot, przypominający kożuch, natomiast ostra zanikowa objawia się nadżerkami, pojawiającymi się na języku wskutek wysuszenia nabłonka i prowadzącymi do pęknięć. Osoby, które noszą protezy zęba mogą mieć biały nalot na języku, który oznacza kandydozę przewlekłą zanikową. Przy romboidalnym zapaleniu natomiast pojawiają się białe lub czerwone plamy, owalne, zaczynające twardnieć. Natomiast kandydoza rozrostowa przewlekła jest wtedy, kiedy na języku pojawiają się białe krosty, otoczone rumieniem. Trudno oderwać je od podłoża. Do zakażenia grzybicą może dojść wskutek obniżenia odporności, posiadania kolczyków w języku, przy stosowaniu antybiotyków doustnych oraz przez złą dietę i niedobory żywieniowe oraz witaminowe. Choroby grzybiczne należy leczyć przy pomocy odpowiednich leków, które poleci lekarz.
Jakie mogą być jeszcze naloty na języku?
Nalot, który pojawia się na języku, najczęściej jest biały i oznacza choroby opisane powyżej. Osad może być również żółty, zielony, czarny i brązowy.
Żółty nalot pojawia się najczęściej, kiedy występują różne infekcje, takie jak np. przeziębienia lub problemy z gardłem oraz choroby układu pokarmowego. Nalot zielony jest symptomem podrażnienia gardła, infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może również powstać, kiedy przedłuża się leczenie antybiotykiem. Czarny nalot oznacza dysfunkcję nerek lub tzw. język włochaty. Natomiast z brązowym językiem ma się do czynienia najczęściej wtedy, kiedy są problemy z układem oddechowym.
Biały nalot na języku – czego jeszcze może być objawem?
Osoby, które zastanawiają się, dlaczego mam biały nalot na języku i jakie są tego przyczyny, powinny wiedzieć, ze może on być wywołany różnymi chorobami drobnoustrojowymi. Do najczęstszych schorzeń należeć będzie leukoplakia, czyli choroba charakterystyczna dla palaczy. może być ona pierwszą oznaka rozwijających się chorób nowotworowych. W przypadku duru brzusznego nalot na języku nie występuje na jego czubku i ma szarą barwę. Innymi schorzeniami, o których świadczy biały nalot na języku, może być płonica i kiła, podczas której nalot pojawia się w drugiej fazie choroby.
Osoby, które chorują na refluks żołądka, mogą mieć również biały nalot na języku.
Zamiast zastanawiać się, dlaczego mam biały nalot na języku, trzeba po zauważeniu pierwszych objawów, porobić sobie wszystkie stosowne badania i rozpocząć leczenie. Nalot na języku, nieleczony, może być początkiem o wiele poważniejszych chorób. Warto wyeliminować także przyczyny powstawania białego nalotu w jamie ustnej, a do tego potrzebna jest nieraz zmiana całego trybu życia.