Fleczer w zębie – co to jest i kiedy się go stosuje

Stomatolog

Zęby są naszą wizytówką. Co zrobić kiedy jesteśmy np. poza miejscem zamieszkania i rozboli nas ząb? Należy wówczas skontaktować się z najbliższym dostępnym gabinetem stomatologicznym. W gabinecie dentysta będzie mógł udzielić nam niezbędnej pomocy i wysoce prawdopodobne, że założy nam fleczer w zębie, celem zabezpieczenia go aż do następnej wizyty.

Fleczer w zębie – kiedy się go stosuje?

Fleczer w zębie stosuje się tymczasowo. Najczęściej dentysta zdecyduje o zastosowaniu fleczera, kiedy nie zaistniały warunki do założenia stałego wypełnienia. Jeśli pacjent ma stan zapalny w jamie ustnej, dochodzi u niego do przewlekłego krwawienia, nie można odseparować zęba od wydzielin jamy ustnej (np. śliny), wówczas stosuje się fleczer.

Kolejna okoliczność do zastosowania tymczasowego wypełnienia, to fleczer w zębie leczonym kanałowo.
Przy tego typu długotrwałym leczeniu, stomatolog musi zabezpieczyć otwarty ząb przed wpływem bakterii i czynników zewnętrznych, aż do następnej wizyty.

Stosowanym w nagłych, uciążliwych bólach zęba np. podczas wyjazdu fleczer jest rozwiązaniem tymczasowym. Pamiętać należy, że po powrocie do miejsca zamieszkania trzeba skontaktować się ze swoim stomatologiem, celem usunięcia opatrunku tymczasowego i podjęcia właściwego leczenia, zakończonego założeniem wypełnienia stałego.
Należy również bezwzględnie przestrzegać terminów wyznaczonych przez dentystę od wizyty do wizyty.

Co to jest fleczer dentystyczny?

Fleczer dentystyczny jest tymczasowym wypełnieniem stosowanym w trybie awaryjnym, do uszkodzonej struktury zęba. Główną jego właściwością jest to, iż łatwo się go zakłada i równie łatwo zdejmuje.
Dentysta stosuje fleczer w zębie w sytuacji kiedy warunki nie sprzyjają założeniu wypełnienia stałego.
Dzisiaj istnieje coraz więcej firm produkujących fleczery gotowe, których nie trzeba uprzednio przygotowywać w gabinecie stomatologicznym, mieszając różne składniki. Ułatwia to znacznie prace dentystów i skraca czas wizyty.
Fleczer powinien, mimo swego tymczasowego przeznaczenia cechować się trwałością na uszkodzenie lub wymywanie, podczas mycia zębów czy jedzenia.
Nie może on posiadać smaku. Nie powinien wpływać również na zmianę smaku spożywanych napojów oraz potraw. Koniecznie musi być szczelny, ponieważ głównym jego zadaniem jest ochrona zęba przed wpływem bakterii oraz pokarmu.
Fleczer nie może cechować się również reaktywnością. Jego zastosowanie nie ma prawa wpływać na założoną później w zębie plombę stałą.

Na jak długo zakłada się fleczer?

Jak już zostało wspomniane powyżej fleczer jest stosowany tymczasowo. Jego trwałość i niezmienne właściwości, powinny utrzymywać się od kilkunastu dni do kilku tygodni. Nie istnieją główne zasady mówiące o tym, jak długo fleczer powinien pozostawać w zębie.
Przyjmuje się, że musi on wytrzymać czas od założenia do kolejnej wizyty wyznaczonej na leczenie danego zęba.

Czy fleczery są bezpieczne?

Zastosowany fleczer w zębie nie powinien dawać żadnych dolegliwości bólowych. Po jego zastosowaniu dentysta pouczy nas w jakim czasie powinniśmy powstrzymać się od jedzenia i picia. Z reguły jest to ok 60 minut. Dziś gotowe preparaty (fleczery dentystyczne) utwardzają się jednak bardzo szybko i stosowane są nie tylko u dorosłych ale również u dzieci i kobiet w ciąży.
Nadmienić należy, iż lekarza nim założy fleczer w zębie poinformowany musi zostać przez nas o wszelkich alergiach.
Tak jak i przy stosowaniu wszystkich innych medykamentów, również i w tym przypadku zdarzyć się może bowiem uczulenie na którykolwiek ze składników fleczera. Są to jednak incydentalne przypadki.
Jednakże, jeśli tylko poczujemy dyskomfort po zastosowaniu tego awaryjnego wypełnienia, niezwłocznie powinniśmy udać się do stomatologa.

Fleczer stomatologiczny – cen

W Polsce opatrunki lecznicze oraz fleczery są całkowicie refundowane przez NFZ.
W gabinetach prywatnych cena fleczera waha się od kilkudziesięciu, do troszkę powyżej stu złotych. Na cenę wpływ ma skład i jakość zastosowanego preparatu, oraz cena usługi stomatologicznej, ale to już zależy indywidualnie od gabinetu.

Next Post

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Zdrowie zębów i jamy ustnej jest bardzo ważne dla funkcjonowania całego ustroju człowieka. Warto trzymać rękę na pulsie i regularnie zgłaszać się do stomatologa, bo dzięki temu można przeciwdziałać bardzo poważnym problemom, które niestety mogą być też kosztowne. Jak uniknąć leczenia kanałowego? Na to pytanie odpowiedzi poszukuje wielu pacjentów. Poniżej […]
Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Subscribe US Now