Ile rośnie ząb mądrości?

Stomatolog

Każdy z pewnością borykał się choć raz z bólem zęba. Niekiedy jest to stan tak dokuczliwy, że ciężko jest normalnie funkcjonować. Wiele osób bardzo często cierpi w przypadku wyrzynania się zębów mądrości. Są to ostatnie zęby, które rosną już u dorosłych osób i mogą przysporzyć wielu problemów. Ile rośnie ząb mądrości? Czy u każdej osoby pojawiają się ósemki? Jakie problemy mogą się pojawić wraz z pojawieniem się zębów mądrości?

Co zrobić, gdy rośnie ząb mądrości i boli?

Zęby mądrości, czyli ósemki zaczynają rosnąć w wieku nastoletnim. U jednych osób zaczyna się ten proces wcześniej, a u innych później. Czasami zdarza się tak, że zęby się nie pojawiają, albo pojawiają się jeszcze oprócz ósemek dziewiątki. Jest to bardzo rzadko spotykane zjawisko, ale należy wiedzieć, że takie rzeczy mogą się także wydarzyć. Zęby mądrości rosną w takim czasie, gdy szczęka jest już w pełni rozwinięta i pozostałe zęby mają swoje miejsce. Niekiedy bywa tak, że nie ma miejsca na zęba mądrości i wówczas należy udać się do stomatologa lub ortodonty w celu rozwiązania problemu.

Ósemki rosną długo. Ciężko jest jednoznacznie określić, ile rośnie ząb mądrości. U jednych osób może wyrosnąć w ciągu kilku miesięcy, a u innych zajmuje to nawet kilka lat. Zdarzają się przypadki, że ósemka wyrzyna się jedynie trochę i przestaje rosnąć. Są także takie przypadki, że ząb mądrości zatrzymuje się pod dziąsłem. Wówczas niezbędna jest interwencja chirurga dentystycznego, który musi naciąć dziąsło.

Zęby mądrości bardzo często wywołują dolegliwości bólowe. Są osoby, którym puchnie dziąsło i ciężko jest im funkcjonować normalnie. Taka sytuacja może pojawiać się cyklicznie, gdyż ząb może rosnąć bardzo długo. Jak już zostało wspomniane wcześniej, nie wiadomo, ile rośnie ząb mądrości, ale wiadomo, że może przysporzyć wielu problemów. Na pewno w przypadku bólu i opuchlizny należy udać się do gabinetu stomatologicznego i prosić o pomoc lekarza. Dentysta sprawdzi, czy ząb jest zdrowy i zaleci dalsze kroki. Czasami wystarczą tabletki przeciwbólowe i problem znika. Niekiedy niezbędne jest przeprowadzenie dłuższego leczenia lub usunięcie zęba.

Czy każdemu wyrastają zęby mądrości?

Zęby mądrości w większości wypadków wyrastają u każdej dorosłej osoby. Zdarzają się oczywiście ludzie, którzy nie mają ósemek i nie ma w tym nic złego. Czasami zęby się po prostu nie wyrzynają, a niekiedy nie pojawiają się nawet zawiązki w jamie ustnej. Przyczyną tego stanu jest najczęściej wada zgryzu lub niewystarczająca ilość miejsca na kolejne zęby.

Jeśli zęby mądrości się nie wyrzynają, ale pacjent czuje ból, to może to oznaczać, że ząb się zatrzymał i nie może przerwać dziąsła. W takim wypadku należy wykonać badanie i lekarz stomatolog podejmuje kolejne kroki. Czasami ząb jest usuwany przez chirurga szczękowego. Niekiedy należy udać się do ortodonty, który rozpocznie leczenie aparatem ortodontycznym. Wszystko zależy od stanu zęba zatrzymanego.

Wyrzynający się ząb przez długi czas może być narażony na bakterie i próchnicę. Należy mieć go cały czas pod kontrolą i sprawdzać, czy w kieszonce dziąsłowej nie powstają stany zapalne. W zależności od tego ile rośnie ząb mądrości, tyle czasu musi być on pod kontrolą stomatologa. Ciężko jest samodzielnie w domu sprawdzić, czy ósemka dobrze wygląda i prawidłowo się układa. Jest to już koniec szczęki, a więc ciężko jest także dokładnie dotrzeć w tamte okolice szczoteczką. To wszystko powoduje, że zęby mądrości są częściej narażone na próchnice niż pozostałe.

Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy ósemki trzeba usunąć. Wszystko zależy od stanu zęba i pacjenta. Czasami ząb wyrasta szybko i jest zdrowy przez długie lata. Innym razem sprawia problemy od samego początku i powoduje duży dyskomfort. O usunięciu ósemki decyduje lekarz stomatolog po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Czasami leczenie jest zbyt kosztowne i za długie i wówczas pacjent może zdecydować, czy chce walczyć o zęba, czy woli usunąć go.

Na pewno należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Szczególnie dokładnie powinny być czyszczone zęby trzonowe, do których jest gorszy dostęp niż do przednich. W odpowiedniej higienie jamy ustnej pomagają także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i usuwanie kamienia nazębnego. Do szczotkowania zębów należy używać dobrej jakości szczoteczki, która powinna być wymieniana co trzy miesiące. Najlepszym wyborem są szczoteczki elektryczne lub soniczne, które pozwalają lepiej usunąć osad i dotrzeć do dalszych zakamarków w jamie ustnej. Należy również raz dziennie nitkować zęby, aby usunąć resztki jedzenia. Taką czynność najlepiej wykonywać wieczorem przed pójściem spać.

Prawidłowa higiena jamy ustnej w dużej mierze przyczynia się do zachowania zdrowych i białych zębów przed długi czas. Bez względu na to, ile rośnie ząb mądrości i czy w ogóle się pojawi, o wszystkie zęby należy dbać. Stany zapalne pojawiające się w obrębie jamy ustnej mogą wpłynąć negatywnie na cały organizm i narządy wewnętrzne prowadząc do wielu schorzeń.

Next Post

Sanacja jamy ustnej u dziecka

Dorośli wiedzą, że należy dbać o jamę ustną, regularnie myć zęby i chodzić do stomatologa. Jednak wielu rodziców zaniedbuje jamę ustną u dzieci i jedynie pilnuje, aby dziecko przynajmniej udawało, że myje zęby. Takie podejście jest oczywiście niedobre i należy od najmłodszych lat w dzieciach wyrabiać dobre nawyki. Już od […]
Sanacja jamy ustnej u dziecka

Subscribe US Now