Jak często nitkować zęby? Poznaj odpowiedź na pytanie!

Stomatolog

Lekarze wskazują, że nitkowanie zębów powinno być stałym elementem pielęgnacji jamy ustnej, dlatego warto regularnie korzystać z nici dentystycznej. Jednak istotne znaczenie ma też prawidłowa technika czyszczenia przestrzeni międzyzębowej z zastosowaniem nici, by nie doprowadzić do bólu ani krwawienia dziąseł. Zatem jak często nitkować zęby i jak robić to prawidłowo aby zadbać o ich zdrowy wygląd?

Co to jest nitkowanie zębów i na czym polega?

Nitkowanie zębów jest dodatkowym czynnością, wykonywaną po umyciu zębów, która polega na usuwaniu resztek pokarmowych oraz bakterii, znajdujących się w przestrzeni międzyzębowej. Nitkowanie to ważny proces, ponieważ szczoteczka do zębów – ani zwykła ani elektryczna – nie jest w stanie dokładnie wyczyścić małych miejsc między zębami, w których również gromadzą się pozostałości po jedzeniu oraz różne drobnoustroje, będące powodem chorób zębów, takich jak próchnica i paradontoza, które z czasem mogą prowadzić nawet do utraty zębów.

Nić dentystyczną powinien posiadać w swoim domu każdy i regularnie z niej korzystać. Lekarze stomatolodzy podkreślają, że rekomendowane jest usuwanie pozostałości resztek i bakterii z przestrzeni międzyzębowej raz dziennie – może to być rano lub wieczorem, zależnie od preferencji.

U pacjentów ze szczególnymi wskazaniami do nitkowania są osoby, które posiadają protezy dentystyczne oraz aparat ortodontyczny. Często lekarze stomatolodzy zalecają u nich częstsze nitkowanie zębów niż tylko raz dziennie lub też użycie szczególnego rodzaju nici. Mogą to być np. nici z fluorem, które dodatkowo, oprócz czyszczenia, dostarczają też odpowiednią ilość fluoru do zęba i przeciwdziałają próchnicy oraz innym chorobom zębów.

Nitkowanie zębów – przed myciem czy po?

Czy istnieje jedna, dobra pora na nitkowanie? Zarówno nitkowanie zębów przed myciem, jak i po nim jest właściwe i nie ma jednego sposobu, który jest w tej sytuacji słuszny, gdyż obie opcje mają swoje zalety. Stomatolodzy podkreślają, że warto nitkować zęby po prostu wtedy kiedy mamy na to czas lub kiedy lubimy to robić. Są osoby, które lubię chodzić spać z czystymi i zadbanym zębami, dlatego nitkują je w godzinach wieczornych. Z kolei pacjenci, którzy są zmęczeni i nie mają na to czasu wieczorem – równie dobrze mogą to wykonać w godzinach porannych.

Warto też pamiętać, że także dzieci potrzebują nitkowanie zębów i dotyczy to już najmłodszych dzieci, które mają dwa, sąsiadujące ze sobą zęby. Nitkowanie u maluchów nie jest łatwe, dlatego warto pomagać dziecku w nitkowaniu aż osiągnie 10 lub 11 lat i będzie w stanie samo wykonywać tę czynność.

Obok regularnego czyszczenia zębów nitkowanie stanowi ważny element codziennego dbania o zęby i dziąsła, dlatego warto pamiętać o regularnym używaniu nici dentystycznej. Stomatolodzy podkreślają, że nitkowanie zalecane jest raz dziennie i pozwala skutecznie pozbyć się pozostałości jedzenia, bakterii a także kamienia i płytki nazębnej, a w efekcie pozwala dbać o zdrowe i piękne zęby oraz lśniący uśmiech.

Next Post

Czy szkliwo zębów się odbudowuje?

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Stanowi ona ochronę dla delikatnej zębiny przed niekorzystnym wpływem czynników uszkadzających. Szkliwo spełnia zatem istotną rolę. Stąd właśnie w wielu gabinetach stomatologicznych pada pytanie o to czy szkliwo zębów się odbudowuje? Szkliwo zęba – charakterystyka Jak wspomniano powyżej, szkliwo zębów to bardzo twarda […]

Subscribe US Now