Jak odróżnić zęby mleczne od stałych?

Stomatolog

Zęby to jednolite twarde struktury, które wypełniają jamę ustną człowieka. Najpierw w szczęce i żuchwie pojawia się 20 zębów mlecznych. Następnie wyrastają nowe stałe i wypadają mleczne, by w ich miejsce także pojawiły się stałe. Finalnie w jamie ustnej znajdują się 32 zęby stałe. Przeczytaj poniżej, jak wyrastają zęby i jak odróżnić zęby mleczne od stałych.

Wyrzynanie się zębów mlecznych

Zęby mleczne zaczynają rosnąć u niemowląt od około 4 – 5 miesiąca życia. Jednak u niektórych dzieci zaczynają pojawiać się tuż przed pierwszymi urodzinami albo jeszcze później. W tej sytuacji nie ma nic niepokojącego, ponieważ rozwój dzieci pod tym względem jest dość zróżnicowany. W wieku 30 miesięcy większość dzieci ma już komplet zębów mlecznych.

U wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową zęby mogą zacząć się wyrzynać nieco później niż u dzieci urodzonych o czasie. Późne i dość nietypowe ząbkowanie (np. rozpoczynające się od czwórki) występuje także u dzieci z wadami genetycznymi, takimi jak zespół Downa lub zespół Turnera.

Kolejność pojawiania się zębów mlecznych nie jest stała. Mogą one rosnąć parami (jedynki, dwójki itd.) lub pojedynczo. Zdarza się, że u dziecka pojawiają się dwie dolne jedynki, a następnie zaczyna wyrzynać się tylko jedna górna dwójka. Ząbkowanie może rozpocząć się od górnych lub dolnych zębów, najczęściej jedynek lub dwójek.

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w okresie życia płodowego – w 7. tygodniu. Zaś w czwartym miesiącu ciąży następuje ich mineralizacja.

Zęby mleczne wyrzynają się stopniowo, falami. Objawy ząbkowania są dość charakterystyczne. Większość dzieci w tym czasie jest rozdrażniona, mocno się ślini i nie ma apetytu. Każdy ząb przechodzi przez trzy fazy wzrastania:

  • faza przederupcyjna to okres przed przebiciem się przez dziąsło,
  • faza erupcyjna, czyli czas wzrostu korony zęba,
  • faza poerupcyjna, w której następuje zakończenie rozwoju korzenia zęba.

Dziecko, u którego pojawiają się zęby, powinien obejrzeć stomatolog, aby sprawdzić, czy wyrastają prawidłowo. Lekarz też będzie wiedział, jak odróżnić zęby mleczne od stałych, gdy później zaczną wyrastać te drugie.

Ogólnie proces ząbkowania ma charakter fizjologiczny i nie niesie za sobą poważnych konsekwencji w postaci chorób. U niektórych dzieci przed pojawieniem się zęba na dziąśle pojawia się niebieskawy krwiak. Jeśli nie znika, a powinien zostać przebity przez ząb, trzeba udać się do stomatologa. Inne fizyczne objawy ząbkowania, takie ja rozpulchnienie, czy zaczerwienienie dziąsła są normalnym objawem ząbkowania.

Mleczaki a zęby stałe – jak odróżnić zęby mleczne od stałych?

Różnicę między zębami mlecznymi a stałymi widać gołym okiem, więc jeśli ktoś zastanawia się, jak odróżnić zęby mleczne od stałych, wystarczy przyjrzeć się ich zabarwieniu. Mleczne zęby są białe z odcieniem niebieskiego. Zęby stałe są ciemniejsze i mają kremowy odcień.

Odmienna barwa wynika z tego, że warstwa szkliwa na zębach mlecznych jest cieńsza i jest ono słabiej zmineralizowane. Tym samym mogą szybciej się psuć – dlatego przegląd stomatologiczny u dzieci należy wykonywać co 4 miesiące, by szybko wychwycić ewentualne zmiany próchnicze.

Zęby mleczne są mniejsze od tych, które następnie wyrastają w ich miejsce. U większości dzieci widać dość duże szpary między zębami mlecznymi, których później przy zębach stałych nie ma. Ponadto korzenie zębów mlecznych mają mniej skomplikowaną budowę i są szerzej rozstawione, bo obejmują zawiązki zębów stałych. Każdy stomatolog wie, jak odróżnić zęby mleczne od stałych, po budowie korzenia.

Różnice widać także w szyjce zębowej – przy mleczakach otoczona jest obręczą ze szkliwa. Zęby mleczne mogą być rozchwiane – około 5 – 6 roku życia dziecka zaczynają wypadać. Przy zębach stałych jest to zjawisko chorobowe i należy mu bezwzględnie zapobiegać.

Kiedy pojawiają się zęby stałe?

Około 5. roku życia dziecka zaczynają pojawiać się zęby stałe – najczęściej jeszcze zanim zacznie się proces wypadania mleczaków wyrastają szóste zęby. Proces wymiany zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się zaraz po tym.

Nie ma żadnej reguły, która mówiłaby o tym, że najpierw będą wypadać te zęby, które pojawiły się jako pierwsze. Natomiast najczęściej wypadanie zębów zaczyna się od jedynek i dwójek. Zazwyczaj pomiędzy pojawieniem się górnych i dolnych jedynek nie mija więcej niż 3 – 4 miesiące, ponieważ siekacze rosną symetrycznie.

Ośmioletnie dziecko ma zwykle stałe jedynki, dwójki oraz szóstki. Przez kolejne 2 – 3 lata dochodzi do wymiany trójek i czwórek. Potem wyrastają piątki. Między 11, a 13 rokiem życia u dziecka pojawiają się siódemki i na tym kończy się proces ząbkowania.

Niektórzy ludzie mają również ósme zęby, zwane zębami mądrości. Te nie wyrastają u wszystkich, a pojawić się mogą między 17 a 30 rokiem życia.

Wyrzynaniu się zębów stałych również może towarzyszyć ból i swędzenie. Podobnie, jak niemowlę, starsze dziecko może gorączkować i być rozdrażnione. Najczęściej jednak, z uwagi na pewną dojrzałość, radzi sobie z ząbkowaniem znacznie lepiej. Przede wszystkim potrafi powiedzieć, co i jak je boli. To sprawia, że rodzice trafniej reagują i potrafią lepiej pomóc dziecku.

Next Post

Recesja dziąseł - objawy

Recesja dziąseł, czyli ich obniżenie się, to jedno z poważnych schorzeń jamy ustnej. Może pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zazwyczaj jest spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, noszeniem aparatu ortodontycznego lub zgrzytaniem zębami. Zdarza się także, że ma podłoże genetyczne lub wynika z urazów mechanicznych, np. spowodowanych wypadkiem […]
Recesja dziąseł - objawy

Subscribe US Now