Zdrowie zębów i jamy ustnej jest bardzo ważne dla funkcjonowania całego ustroju człowieka. Warto trzymać rękę na pulsie i regularnie zgłaszać się do stomatologa, bo dzięki temu można przeciwdziałać bardzo poważnym problemom, które niestety mogą być też kosztowne. Jak uniknąć leczenia kanałowego? Na to pytanie odpowiedzi poszukuje wielu pacjentów. Poniżej wyjaśniamy, zdradzając więcej szczegółów dotyczących tego, czym jest leczenie kanałowe, jak przebiega i z jakimi kosztami się łączy.
Czym jest leczenie kanałowe zębów?
Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak uniknąć leczenia kanałowego, trzeba wyjaśnić, czym jest to postępowanie stomatologiczne. Leczenie kanałowe to inaczej leczenie endodontyczne. Jest to bardzo skomplikowane leczenie zachowawcze zęba, który często jest już w zaawansowanym stanie chorobowym. Najczęściej ząb jest leczony kanałowo po to, aby nie trzeba go było usuwać. Jeśli nie podejmie się leczenia, wcześniej czy później ząb będzie nadawał się do wyrwania. Wiadomo, że warto zrobić wszystko, aby utrzymać ząb w łuku zębowym, ponieważ po wyrywaniu zaczyna się dziać bardzo niepokojące zjawisko, polegające między innymi na zanikaniu kości zębowych oraz przesuwaniu się zębów. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak uniknąć leczenia kanałowego, które niestety nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo skomplikowane, a wykonujące je osoby muszą posiadać nie tylko odpowiednie kompetencje, ale też sprzęt pozwalający przeprowadzić leczenie w sposób jak najbardziej precyzyjny.
Leczenie kanałowe krok po kroku
Najprostsza odpowiedź na pytanie o to, jak uniknąć leczenia kanałowego, to ta, aby regularnie zgłaszać się do stomatologa i próchnicę leczyć już na początkowym etapie. Zwykle gdy na zębie pojawia się plamka świadcząca o tym, że został zaatakowany przez próchnicę, leczenie jest szybkie, bezbolesne i mało kosztowne. Niestety bywa też tak, że zęby psują się w środku. Jak uniknąć leczenia kanałowego, skoro nie zawsze możemy gołym okiem zauważyć, że coś niepokojącego toczy się wewnątrz zęba? Regularnie, przynajmniej raz w roku wykonywać zdjęcia rtg panoramiczne jamy ustnej. Dzięki takim fotografiom lekarz może ocenić, czy w środku zęba lub na poziomie korzeni nie toczy się stan zapalny. Najczęściej jednak pacjent wybiera się do stomatologa już z poważnym bólem zęba, a prowadzona przez lekarza diagnostyka wskazuje, że konieczne będzie leczenie kanałowe.
Jak ono przebiega? Zwykle w znieczuleniu, ponieważ ból jest na tyle duży, że nie da się inaczej. Ząb jest otwierany, co oznacza, że lekarz stomatolog usuwa jego koronę. Następnie dentysta usuwa zainfekowaną miazgę zęba oraz oczyszcza korzenie. Korzenie nazywane są kanałami. W zależności od zęba, ich liczba się różni. Niektóre zęby mają tylko 1 kanał, inne 2, 3 lub 4. Podczas leczenia kanałowego lekarz musi bardzo dokładnie oczyścić wszystkie kanały zęba, a następnie zastosować odpowiednie leki oraz dokładnie uszczelnić kanały. Dzięki temu wewnątrz zęba zniszczone zostają wszystkie bakterie beztlenowe, które mogą się tam rozwijać wtedy, gdy procedura leczenia endodontycznego nie zostanie prawidłowo przeprowadzona. Kolejnym etapem jest odbudowa zęba.
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to leczenie ostatniej szansy. Jeżeli nie podejmie się tej procedury, ząb zwyczajnie powinien zostać usunięty. Dlaczego? Ponieważ toczy się w nim bardzo zaawansowany stan zapalny, często obejmujący również przyzębie, a zatem tkanki leżące wokół zęba. Pacjenci zgłaszający się do leczenia kanałowego często odczuwają silny ból i to właśnie skłania ich do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Czasami jednak zgłaszają się po prostu na przegląd zębów, a podczas prowadzonej diagnostyki okazuje się, że próchnica jest tak zaawansowana.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Warto wiedzieć, jak uniknąć leczenia kanałowego, ponieważ jest ono bardzo kosztowne i skomplikowane. Co więcej, nie zawsze kończy się sukcesem. Bywa, że po leczeniu kanałowym ząb i tak boli i zwyczajnie należy go usunąć. Warto wybierać się do gabinetów stomatologicznych, w których leczenie kanałowe prowadzone jest pod mikroskopem. To rekomendowany sposób leczenia zębów tą metodą, ponieważ zapewnia ona największą precyzję. Kanały zęba muszą być idealnie oczyszczone z chorobowo zmienionej miazgi, a następnie prawidłowo wypełnione. Wypełnienie musi sięgać aż do końca kanału. Leczenie pod mikroskopem w dużym powiększeniu daje szansę na to, że lekarz zrobi to naprawdę dobrze.
Trzeba liczyć się jednak z kosztami, które w tym wypadku często oscylują wokół kwoty około 2000 zł. Oczywiście w mniejszych miastach ceny mogą być trochę niższe, jednak leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jedną z najdroższych procedur. Poza tym warto wiedzieć również o możliwości ponownego leczenia kanałowego zębów, które może być przeprowadzone na przykład wtedy, gdy podczas wcześniejszej procedury w kanale zostało narzędzie stomatologiczne. Niestety to dosyć częsta sytuacja, która może doprowadzić do poważnych powikłań.
Leczenie kanałowe – i co dalej?
Decydując się na leczenie kanałowe, trzeba mieć świadomość tego, że w niektórych przypadkach może zakończyć się ono fiaskiem. Lekarz zawsze informuje o takiej opcji. Ząb zakwalifikowany do leczenia kanałowego jest bowiem mocno zniszczony przez próchnicę i w niektórych sytuacjach po prostu nic nie można z nim już zrobić. Jeżeli jednak leczenie przebiegnie prawidłowo, można ząb odbudować, na przykład decydując się na koronę protetyczną. Dobrym wyborem będzie korona porcelanowa, która swoim wyglądem zbliżona jest do tego, jak wyglądają zęby naturalne.
Po zamocowaniu jej do zęba pacjenta będzie prezentować się świetnie i dobrze służyć przez wiele lat. Niestety w przypadku leczenia kanałowego mogą pojawić się też komplikacje, szczególnie wtedy, jeśli nie zostanie ono prawidłowo wykonane. Zagrożenie niesie między innymi leczenie kanałowe bez mikroskopu, ponieważ nie jest tak precyzyjne i dokładne. Podsumowując, decydując się na to postępowanie stomatologiczne, trzeba zgłosić się do najlepszej kliniki w okolicy i wybrać lekarza, który ma duże doświadczenie.