Jak wypadają zęby mleczne?

Stomatolog

Dużo osób zastanawia się, jak wypadają zęby mleczne. Okazuje się, że pierwsze mleczaki wypadają przeważnie w wieku około sześciu lat. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to reguła, gdyż czas wypadania zębów mlecznych zależny jest od kilku czynników. Jednym z nich jest genetyka. Do tego należy doliczyć dietę oraz płeć dziecka. W przypadku, gdy u pociechy bardzo szybko wyrosły się pierwsze ząbki, istnieje dużą szansa na to, że szybciej je straci. Bardzo ważny jest też stan zębów mlecznych u dzieci. Okazuje się, że zęby osłabione w wyniku nieprawidłowej diety lub próchnicy zdecydowanie wypadną szybciej niż zęby zdrowe. Mało kto wie o tym, że mleczaki szybciej wypadają u dziewczynek niż u chłopców. Wielu rodziców nie wie, jak wypadają zęby mleczne.

Proces wypadania zębów mlecznych

Sporo osób nie wie, jak wypadają zęby mleczne. Warto dowiedzieć się o tym procesie. Mleczny zęby u pociech powinny wypadać zgodnie z kalendarzem. Jest to bardzo istotne w celu zapewnienia prawidłowego układu szczęki oraz gryzu. W przypadku, gdy dziecko zaczęło je tracić zbyt wcześnie lub zbyt późno i nie jest to kwestią genetyczną, trzeba udać się do lekarza. Najczęściej zęby mleczne wypadają między piątym a ósmym rokiem życia. Każdy rodzic powinien o tym pamiętać. Warto wiedzieć, że przyspieszone wypadanie mleczaków często stanowi objaw schorzenia dziąseł, a nawet i cukrzycy. Opóźniona utrata mlecznych zębów nierzadko świadczy o niedoborze witaminy D, krzywicy, a także problemach z tarczycą. Do tego dolicza się celiakię, mukowiscydozę, a także wadę szczęki, która polega na braku zawiązków zębów stałych. Dlatego trzeba kontrolować wypadanie mleczaków i pojawiać się u dentysty z dzieckiem regularnie, najlepiej co trzy miesiące. Jak wypadają zęby mleczne to często poruszane zagadnienie w obecnych czasach. Pojawiają się niestety przypadku, że mleczaki u dzieci uparcie tkwią w swym miejscu, a tuż obok wyrasta stały ząb. Tego typu podwójne uzębienie często ma negatywny wpływ. Prowadzi w wielu przypadkach do wady zgryzu lub krzywizny zębów stałych, co w przyszłości może mieć związek z wymogiem podjęcia leczenia ortodontycznego. Żeby jednak tego uniknąć, warto udać się do dentysty, który usunie problematycznego mleczaka.

Kolejność wypadania zębów mlecznych

Sporo osób zastanawia się, jak wypadają zęby mleczne i jaka jest kolejność takiego procesu. Warto wiedzieć, że wypadanie mleczaków jest stopniowe, a utrata ich wszystkich na raz uniemożliwiałaby spożywanie jedzenia. Co istotne, mleczaki u dzieci przeważnie wypadają w tej samej kolejności, w której się wyrzynały. Cały proces wymiany uzębienia na stałe rozpoczyna się najczęściej od utraty dolnych jedynek. Ma to miejsce najczęściej w szóstym bądź siódmym roku życia dziecka. Następnie wypadają dolne dwójki. Dopiero kolejno przychodzi czas na zęby z górnej szczęki, czyli na jedynki oraz dwójki. Kolejne są kły dolne oraz górne. Do tego dolicza się trzonowce. Okazuje się, że pierwsze z nich, czyli czwórki wypadają około 9-11 roku życia dziecka, a drugie piątki w graniach 10-12 lat. W przypadku takich mleczaków czas utraty jest mniej więcej taki sam.

Wymiana uzębienia na stałe

Wymiana uzębienia mlecznego na stałe to bardzo istotny proces dla każdego dziecka. To od niego zależy, czy pojawiają się jakieś wady w zgryzie i ustawienia zębów. Niestety nie każdy rodzic o tym pamięta. Bardzo istotne są przede wszystkim regularne wizyty dziecka u stomatologa. Przeważnie w wieku siedmiu lat odbywa się wymiana zębów mlecznych na stałe. W tym czasie na początku wypadają szóstki, jednak nie jest to regułą. Bardzo istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej dziecka. Okazuje się, że szóstki stoją daleko w łuku, a buzia dziecka w tym wieku jest mała, dlatego ma się do nich utrudniony dostęp. Oprócz tego świeży ząb ma charakterystyczne ostre guzki, głębokie bruzdy, a ponadto trudniej jest go doczyścić. Co więcej, podatny jest na próchnicę, tym bardziej wtedy, kiedy pociecha ma ubytki w zębach mlecznych. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że po pojawieniu się stałych szóstek bardzo ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta oraz rygorystyczna higiena jemy ustnej dziecka.

Rodzic powinien osobiście do 7-8 roku życia dziecka dokładnie szczotkować jego zęby, a w szczególności zwrócić uwagę na nowo wyrżnięte zęby stałe. Bardzo istotna jest też nauka przeprowadzania takich zabiegów. Dziecko musi w późniejszym okresie swojego życia samemu myć zęby. Dlatego istotne jest zaimplementowanie mu umiejętności manualnych. Warto też dodać, że w późniejszych latach rodzice powinny zawsze poprawiać dziecku oczyszczenia zębów, a zwłaszcza trzonowców. Celem jest kontrola jakości higieny jamy ustnej pociechy do nawet 10. roku życia. Oprócz tego należy zdawać sobie sprawę z tego, że zęby stałe rozwijają się około 10 lat od momentu formowania się zawiązków zęba do całkowitego jego uformowania. Istotne są regularne wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym. Do tego celu najlepiej wybrać renomowaną placówkę, która oferuje specjalne podejście do młodego pacjenta.

Next Post

Jak wyprostować jeden krzywy ząb?

Dużo osób zastanawia się, jak wypadają zęby mleczne. Okazuje się, że pierwsze mleczaki wypadają przeważnie w wieku około sześciu lat. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to reguła, gdyż czas wypadania zębów mlecznych zależny jest od kilku czynników. Jednym z nich jest genetyka. Do tego należy doliczyć dietę oraz płeć […]
Jak wyprostować jeden krzywy ząb?

Subscribe US Now