Implanty zębów stosowane są w celu uzupełniania braków w uzębieniu, szczególnie w przypadku zębów przednich, czyli od jedynek do czwórek, ponieważ w przypadku braków w mniej widocznej części uzębienia pacjenci decydują się często na tańsze metody jak np. wykonanie mostka zębowego.
Zakładanie implantów zaczyna się od przygotowania sztucznego korzenia zębowego, a więc wykonanego z tytanu wszczepu i dopiero do niego mocowany jest sztuczny ząb, a więc korona zęba. Ilość koniecznych wszczepów nie musi równać się ilości koron, ponieważ wszczepy mogą być wielopunktowe i często wystarczą nawet trzy, żeby oprzeć na nich całą protezę zębową.
Konsultacja implantologiczna
Założenie implantu zęba to zabieg stomatologii estetycznej, który ma na celu uzupełnienie braków w uzębieniu lub poprawienie wyglądu zębów. Najczęstszym zabiegiem są punktowe uzupełnienia pojedynczych ubytków. Cały proces wiąże się jednak z koniecznością operacji chirurgicznej, a ta zawsze niesie za sobą pewne ryzyko.
Dlatego pierwszym etapem jest konsultacja, na której pacjent określa swoje oczekiwania, a lekarz dentysta wstępnie ocenia stan uzębienia pacjenta. Zwykle przed wizytą jesteśmy proszeni o wykonanie zdjęcia RTG całego uzębienia. Operacja wymaga dobrej kondycji naszego uzębienia, dlatego, jeśli dookoła miejsca, w którym ma znaleźć się implant, są liczne ubytki, jak chociażby próchnica, to będziemy musieli je usunąć. Zdarza się również, że na podstawie zdjęcia okazuje się, że wstawienie implantu wymaga odbudowy tkanki miękkiej czy nawet całej kości zęba np. po jego wyrwaniu, a nawet, że przed zabiegiem konieczne jest leczenie ortodontyczne.
Po takiej konsultacji, na podstawie stanu zdrowia naszych zębów oraz oczekiwań co do uzębienia, lekarz podaje przybliżone koszty i czas całego procesu.
Wszczepienie implantu zęba
Wszczepianie implantu zęba składa się z dwóch etapów: wszczepienie tytanowego wszczepu oraz zamocowanie korony zęba. Jak zakłada się implanty zębów?
Pierwszym etapem, po odpowiednich konsultacjach i wizytach kontrolnych, jest właściwa operacja, czyli wszczepienie tytanowego wszczepu w kość żuchwy lub szczęki. Ten wszczep zostawiany jest na co najmniej kilka tygodni, a często miesięcy, żeby dobrze zrósł się z kością. Czas ten jest konieczny, żeby mieć pewność co do trwałości implantu i zaakceptowania wszczepu przez organizm. Na tym etapie możemy założyć koronę przejściową, a właściwa korna, najczęściej porcelanowa, montowana jest jako drugi i ostatni krok zabiegu.
Okres rekonwalescencji
Okres rekonwalescencji możemy podzielić na dwa etapy, a więc okres rekonwalescencji dziąsła z zewnątrz oraz okres rekonwalescencji tkanek dziąsła czy kości po wszczepieniu tytanowego wszczepu.
Dziąsła, po wstawieniu korony zęba, goją się dość szybko, ponieważ proces pełnej odnowy nie powinien zając więcej niż dwa tygodnie, a może trwać dużej, jeśli pacjent nadużywa papierosów, alkoholu, lub nie dba odpowiednio o jamę ustną i dodatkowo podrażnia dane miejsce po zabiegu. Natomiast kość w okolicy tytanowego wszczepu może się regenerować nawet do sześciu miesięcy.