Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Stomatolog

Próchnica to choroba o podłożu bakteryjnym, która bardzo powszechnie występuje w populacji, a tym samym stanowi bardzo poważny problem społeczny. Brak podjęcia odpowiedniego i skutecznego leczenia może przyczyniać się nie tylko do pogorszenia kondycji uzębienia pacjenta, ale również do pojawiania się chorób o charakterze ogólnoustrojowym. Warto zatem zastanowić się nad tym: jak zapobiegać próchnicy zębów?

Co to jest próchnica zębów?

Jak wspomniano powyżej, próchnica zębów to powszechnie występująca choroba jamy ustnej, która jest wywoływana przez gromadzące się w jej obszarze bakterie. W wyniku tego procesu dochodzi do demineralizacji szkliwa i zębiny, a następnie do zniszczenia położonej głębiej zębiny.

Jak powstaje próchnica zębów?

Próchnica to choroba, której rozwój jest związany z negatywnym działaniem kwasów organicznych, które są produkowane przez bakterie. Wpływa to na zaburzenie prawidłowego poziomu pH w jamie ustnej oraz nasilone odkładanie się i mineralizację płytki nazębnej. W wyniku tego powstaje kamień na zębach i może rozwijać się stan zapalny.

Na rozwój chorobotwórczych bakterii znaczący wpływ na stosowana dieta, która bogata jest w cukry rafinowane oraz owocowe. Wpływają one na obniżenie pH jamy ustnej oraz demineralizację szkliwa. Wówczas na powierzchni zębów mogą pojawiać się białe przebarwienia, które porowacieją oraz ciemnieją.

Dochodzi wówczas do uszkodzenia zębiny, rozwoju stanu zapalnego oraz powstania ubytku i reakcji bólowej na bodźce zewnętrzne, w tym: zimno lub ciepło. Rozwój próchnicy może mieć również związek z osobniczą podatnością na ten proces czy zmniejszone wydzielanie śliny. Warto bowiem pamiętać o tym, że ślina wpływa na równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej, bierze udział w remineralizacji szkliwa oraz we wstępnym trawieniu pokarmów.

Zmniejszona produkcja oraz wydzielanie śliny wpływa zatem bardzo niekorzystnie na stan jamy ustnej pacjenta. Proces ten może być spowodowany uszkodzeniem ślinianek lub przyjmowaniem wybranych leków, takich jak na przykład: preparaty moczopędne, rozszerzające oskrzela, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, cytostatyczne czy antybiotyki. Ponadto, szybkiemu rozwojowi próchnicy sprzyjają niektóre choroby ogólnoustrojowe, w tym: refluks żołądka czy cukrzyca oraz występowanie różnorodnych wad zgryzu, zła dieta oraz brak lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Metody zapobiegania próchnicy

Aby skutecznie walczyć z chorobą należy wiedzieć jak zapobiegać próchnicy zębów? Otóż, przede wszystkim niezwykle ważna jest prawidłowa profilaktyka, która powinna być wdrażana już na bardzo wczesnym etapie rozwoju, w tym już nawet u bardzo małych dzieci. Częste kontrole stomatologiczne oraz fluoryzacja zębów to tylko nieliczne sposoby na skuteczną walkę z próchnicą.

Jak zapobiegać próchnicy zębów u dorosłych? W tym przypadku również konieczne są regularne kontrole dentystyczne, które umożliwiają wykrycie zmian próchnicowych na ich bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Ponadto, profilaktyka powinna obejmować ograniczenie ilości spożywanych cukrów oraz staranne szczotkowanie, nitkowanie zębów i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Next Post

Jak często nitkować zęby? Poznaj odpowiedź na pytanie!

Lekarze wskazują, że nitkowanie zębów powinno być stałym elementem pielęgnacji jamy ustnej, dlatego warto regularnie korzystać z nici dentystycznej. Jednak istotne znaczenie ma też prawidłowa technika czyszczenia przestrzeni międzyzębowej z zastosowaniem nici, by nie doprowadzić do bólu ani krwawienia dziąseł. Zatem jak często nitkować zęby i jak robić to prawidłowo […]

Subscribe US Now