Pantomogram, nazywany także jako zdjęcie pantomograficzne, jest obrazem obejmującym zatoki szczękowe, zęby kości szczęki, stawu skroniowo-żuchwowego i samej żuchwy. Dowiedz się, jakie zastosowanie ma pantomogram w dziedzinie stomatologii.
Zdjęcie pantomograficzne w stomatologii
Zdjęcie pantomograficzne idealnie wpisuje się w potrzeby diagnostycznych badań stomatologicznych. Pantomogram posiada szerokie zastosowanie – zdjęcie pantomograficzne jest obecne zarówno w implantologii, ortodoncji jak i przy stomatologicznych zabiegach chirurgicznych.
Do czego służy zdjęcie pantomograficzne?
Zdjęcie pantomograficzne ma ważne znaczenie w stomatologii. Pantomogram pozwala precyzyjnie określić stan zębów, a także przyzębie. Zdjęcia pantomograficzne wykonuje się między innymi przed leczeniem ortodontycznym. Pantomogram pozwala zweryfikować budowę korzeni zębów, sprawdzić miejsca, w których pacjent posiada zęby zatrzymane i nie tylko. Za pomocą pantomogramu stomatolog jest także w stanie dowiedzieć się, w którą stronę wyrzyna się ząb.
Pantomogram sprawdzi się także wtedy, gdy pacjent planuje przeprowadzić leczenie implantologiczne. Wszczepienie implantów wymaga uprzedniego zweryfikowania, czy dany pacjent może podejść do zabiegu implantacji – a to jest zależne m.in. od ilości tkanki kostnej, a także charakterystyki miejsca, w którym implant zostanie wszczepiony. Lekarz implantolog jest w stanie odczytać z pantomogramu niezbędne informacje, które pozwolą wstępnie wykluczyć pacjenta z leczenia lub zalecić drogę alternatywną, polegającą na materiału zastępującego kość.
Użycie zdjęcia pantomograficznego przydaje się także przy ekstrakcji zębów (dotyczy to sytuacji, w których pacjent ma do czynienia z zębami zatrzymanymi), chorobach przyzębia i urazach szczęki.
Jakie korzyści przynosi pantomogram?
Największą korzyścią z zastosowania zdjęcia pantomograficznego jest fakt, iż ten rodzaj zdjęcia dostarcza wielu bardzo wartościowych informacji. Stomatolog, który posiada do dyspozycji zdjęcie wykonane za pomocą pantomografu, potrafi określić wstępną drogę leczenia pacjenta. Warto pamiętać, że do wykonania pantomogramu używa się promieniowania rentgenowskiego, które w dużych dawkach może zaszkodzić zdrowiu pacjenta.