Nieważne jak dbamy o nasze zęby — prędzej czy później najdzie potrzeba, aby udać się do gabinetu stomatologicznego, nawet celem wykonania najzwyklejszej kontroli stanu uzębienia. Niestety, nie każdy zabieg jest tak nieinwazyjny, jak zwykła kontrola stanu jamy ustnej. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie się do pewnego zestawu zaleceń pozabiegowych. Dziś więc odpowiemy na szereg nurtujących was pytań. Kiedy jeść po wizycie u dentysty? Czy po wizycie u dentysty można jeść? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Czy po wizycie u dentysty można jeść?
Po tym, jak zostanie wykonany zabieg stomatologiczny, możecie zacząć zastanawiać się, czy po wizycie u dentysty można jeść. Otóż odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać, a wszystko zależne jest od tego, jaki zabieg został wykonany w jamie ustnej pacjenta.
Dla przykładu, w przypadku zabiegów chirurgicznych, absolutnie powinniśmy powstrzymywać się od tego, aby nie pić ani nie jeść przez około dwie godziny. Taki okres ochronny pomoże w zapobieganiu ewentualnym rozerwania skrzepów czy ran powstałych w wyniku wykonanej operacji. Jeżeli zastosowane zostało wypełnienie tymczasowe, to warto wstrzymać się od konsumpcji posiłków przez minimum godzinę; w takim czasie uzupełnienie powinno stwardnieć. Natomiast w momencie wykonywania zabiegów wybielania, niezależnie od metody — można na nowo wrócić do jedzenia dopiero po upływie godziny, bądź też maksymalnie dwóch. W przypadku zabiegu wybielania warto skupić się na tym, aby zastosować się do białej diety, czyli niczego innego jak tymczasowego ukrócenia jedzenia produktów barwiący.
Jeżeli zastanawiasz się, czy po wizycie u dentysty można jeść, to mamy nadzieję, że jest to już tak jasne, jak to tylko możliwe! A co pacjent musi wykonać przed samym zabiegiem? Sprawdźmy to już teraz!
Czego nie jeść przed wizytą u dentysty?
SKoro wiemy już, kiedy możecie jest po wizycie o dentystym to zapewne możecie też zastanawiać się nad tym, czego nie jeść przed wizytą u dentysty? Oczywiście możecie jeść, gdyż żaden pokarm nie sprawia, że zabiegi. Nie martwicie się tym, że wasze zęby będą niewłaściwie oczyszczone. W praktycznie każdym gabinecie znajdziecie miejsce, w którym możliwe będzie wyszczotkowanie zębów, a co najlepsze — zaoferują one nam jednorazowe szczoteczki, pastę do zębów, a nawet płyn do płukania ust.
Tak więc, jak już wspomnieliśmy nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania dotyczące typów pokarmów niemożliwych do spożywania przed zabiegiem, jednak szczególnie zalecamy zwrócić uwagę o również wspomnianą higienę jamy ustnej. Nie ma nic przyjemnego w sytuacji, w której stomatolog, aby dotrzeć na przykład do miejsca rozwoju próchnicy musi wygrzebywać resztki spożywanego pokarmu spośród uzębienia. Zadbajmy więc o czyste zęby i świeży oddech — dzięki temu wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie przyjemna zarówno dla nas, pacjentów, jak i samego stomatologa! To przecież nie takie trudne!