Kiedy potrzebujemy leczenia kanałowego?

Stomatolog

Endodoncja zalicza się do dziedzin stomatologii, które uskuteczniają działania w zakresie leczenia tkanek zęba, tkanek okołowierzchołkowych. Do tych działań zalicza się diagnostyka, profilaktyka i leczenie chorób. Endodonci od lat mają bardzo dużo pracy, bo coraz większa liczba pacjentów decyduje się na działania w tym zakresie, zamiast ekstrakcji zęba.

 

Endodoncja jest bardzo ważną dziedziną stomatologii, gdyż za jej sprawą pacjent jest w stanie uniknąć ekstrakcji zęba. Dowiedz się, czym jest endodoncja i dlaczego warto jest zdecydować się na działania w jej zakresie.

 

Zapalenie miazgi zęba

 

Zapalenie miazgi zęba, nazywane także nieodwracalnym zapaleniem miazgi zęba, jest chorobą, w której endodoncja idealnie się odnajduje. Działania z zakresu endodoncji pozwalają na pozbycie się nieprzyjemnych skutków tej choroby, a także uniknięcie konieczności wyrwania zęba. Endodoncja jest wysoce skuteczna, gdyż oczyszczenie kanałów z miazgi w większości przypadków gwarantuje brak nawrotów choroby.

 

Zapalenie miazgi zęba, czyli choroba, przy której leczenie kanałowe jest nieocenionym źródłem pomocy, pojawia się ze względu na rozwój próchnicy. Leczenie kanałowe jest procesem, podczas którego lekarz dentysta usuwa miazgę – żywą i martwą – z kanałów zębowych pacjenta, dzięki czemu skażone tkanki nie znajdują się w zębie. 

 

Wskazania do leczenia kanałowego

 

Leczenie kanałowe jest podejmowane dopiero wtedy, gdy pacjent zacznie zmagać się ze skutkami zapalenia miazgi zęba. Zapalenie miazgi zęba, które leczy się poprzez leczenie kanałowe, przejawia się przede wszystkim nasilającym się bólem zęba. Bólowi towarzyszy wysoko rozwinięta próchnica.

 

Leczenie kanałowe to wskazana droga leczenia także w przypadku, gdy pacjent będzie zmagać się z martwicą miazgi. Leczenie kanałowe pozwala na usunięcie martwej miazgi, która niekoniecznie musiała powstać na skutek próchnicy – mógł to być po prostu nieszczęśliwy wypadek.

 

Zgorzel miazgi to kolejna choroba, w której leczenie kanałowe sprawdzi się. Prócz tego, leczenie kanałowe warto jest zastosować w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Jak widać, leczenie kanałowe skupia się głównie na miazdze zęba.

 

Czy leczenie kanałowe boli?

 

Wielu pacjentów boi się przeprowadzić leczenie kanałowe – ich obawą jest ból. Prawdą jest, że leczenie kanałowe nie należy do przyjemnych zabiegów. Niemniej jednak, leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Leczenie kanałowe można także wykonać pod narkozą, o ile pacjent będzie tego potrzebować.

 

Next Post

Leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba?

Endodoncja zalicza się do dziedzin stomatologii, które uskuteczniają działania w zakresie leczenia tkanek zęba, tkanek okołowierzchołkowych. Do tych działań zalicza się diagnostyka, profilaktyka i leczenie chorób. Endodonci od lat mają bardzo dużo pracy, bo coraz większa liczba pacjentów decyduje się na działania w tym zakresie, zamiast ekstrakcji zęba.   Endodoncja […]
jak-wyglada-kanalowe-leczenie-zeba

Subscribe US Now