Wymiana zębów z mlecznych na stałe są niezwykle trudnym okresem dla dziecka. Po pierwsze jest to bardzo nietypowy czas, gdyż wiąże się z całkowicie nową, nieznaną sytuacją. Poza tym, po drugie rosnące zęby to także niemalże ciągły okres bólu i nieprzyjemności. Odpowiedzi na poszczególne najważniejsze pytania dotyczące wzrostu zębów! Odpowiedzmy dziś na najważniejsze pytania dotyczące momentu wymiany zębów mlecznych na zęby stałe. Kiedy rosną zęby stałe? Kiedy wypadają zęby mleczne? Kiedy wychodzą zęby stałe jedynki? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule dotyczącym bądź co bądź — stomatologii!
Kiedy wypadają zęby mleczne?
Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy rosną zęby stałe, musimy zastanowić się, kiedy wypadają zęby mleczne? Najczęściej zdarza się tak, że zęby mleczne zaczynają wypadać w momencie, gdy dziecko przekroczy piąty rok życia, jednak należy pamiętać o tym, że proces ten może zakończyć się nawet trzy lata później, w wieku ośmiu lat. Dlaczego jednak zęby mleczne wypadają? Otóż jest to bardzo prosty proces — wraz z rozwojem zawiązków zębów stałych, stopniowo wypychają one zęby mleczne, bezpośrednio przyczyniając się do zaniku korzeni mleczakiem i jego wypadnięcia.
Zauważyliście jednak na pewno to, że mleczaki nigdy nie wypadają w komplecie, a jest to proces długotrwały. Zęby mleczne wypadają stopniowo, a co za tym idzie zęby stałe również pojawiają się na przestrzeni kilku lat! Najszybciej wypadają jedynki i dwójki dolne. Zwykle dopiero po nich dochodzi do wypadnięcia zębów z górnej szczęki. Na samym końcu najczęściej wypadają zęby trzonowe. Tak więc jeżeli wiecie już, kiedy wypadają zęby mleczne, to należy również zdawać sobie sprawę z tego, kiedy rosną zęby stałe. Omówmy więc wzrost zębów stałych — ile trzeba na to czekać?
Kiedy wychodzą zęby stałe? Jak długo należy na to czekać?
Zastanówmy się więc nad zębami stałymi kwestiami z nimi związanymi. Kiedy wychodzą zęby stałe jedynki? Kiedy rosną zęby stałe? Otóż już w granicach 6-7 lat możecie zauważyć u swoich dzieci obecność początkowych faz zębów stałych. Podobnie jak w przypadku zębów mlecznych, proces ten zajmuje całkiem długo, bo nawet kilka lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę od momentu wypadnięcia zęba mlecznego do pojawienia się zęba stałego może minąć nawet kilka miesięcy. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy do tego dojdzie. Jeżeli jednak tak się nie stanie, to konieczne jest skontaktowanie się ze stomatologiem w trybie natychmiastowym, gdyż możliwe jest wystąpienie stanu patologicznego jamy ustnej, jaką jest chociażby brak zawiązku zębowego czy ząb zatrzymany!
Mamy więc nadzieję, że wiecie już, kiedy rosną zęby stałe, a także wzrost poszczególnych zębów nie jest dla was problematyczną kwestią. Mamy nadzieję, że dzisiejsza wiedza przyda się wam w momencie, gdy będziecie mieli własne dzieci, u których zaczną rosnąć zęby mleczne lub stałe! Nie trzeba być stomatologiem, żeby wiedzieć co nieco o zębach!