Kserostomia — objawy i przyczyny

Stomatolog

Czy wiecie czym jest kserostomia? Na pewno część z was przynajmniej raz słyszała w życiu to określenie, jednak nie do końca wiemy co to oznacza. Otóż kserostomia to nic innego jak uczucie ciągłej suchości w jamie ustnej. A co najlepsze, ma ona kilka postaci, takich jak kserostomia prawdziwa i rzekoma! To niezwykle ciekawe, jednak dolegliwość ta ma niezwykle nieprzyjemne rezultaty. Właśnie dlatego dziś omówimy najważniejsze kwestie związane z kserostomią!Kserostomia — przyczyny jej powstawania? Jak wygląda leczenie kserostomii? Dowiecie się tego w dzisiejszym artykule traktującym o tej specyficznej dolegliwości jamy ustnej!

 

Kserostomia to bardzo dziwna i niecodzienna choroba, której efektem jest suchość jamy ustnej. Zwykle zauważymy to przez zmniejszoną produkcję śliny przez ślinianki i nieustającą suchość w jamie ustnej. Przyczyny powstawania tej choroby są zróżnicowane, jednak opowiemy o nich nieco później. Takie zaburzenia pracy ślinianek sa niezwykle groźne dla zdrowia organizmy. Ślina jest niezwykle ważna, gdyż nie tylko nawilża jamę ustną, lecz także znacząco wpływa na to, aby wszystkie resztki pokarmowe były wypłukiwane z jamy ustnej i spomiędzy przestrzeni międzyzębowych. Kserostomia doprowadza do tego, że ilość śliny jest całkowicie nieadekwatna, co prowadzi do powstania dolegliwości suchości.

 

Kserostomia — przyczyny

 

Kserostomia jest często spowodowana przed podobną liczbę czynników. Zaliczamy do nich przyjmowanie niektórych leków, nadczynność tarczycy, niekontrolowaną cukrzycę, sarkoidozę czy amyloidozę. Poza tym kserotomia może być powodowana przez niedobory witamin, takie jak te z grupy B. To jednak nie wszystko! Do rozwoju tej choroby może doprowadzić także obecność innych chorób takich jak niedobór żelaza (anemia), zróżnicowane alergie czy nawet grzybica jamy ustnej. Kserostomia nie zawsze pojawia się w identycznych sytuacjach! 

 

Objawy kserostomii

 

Nie sposób też nie zastanowić się, jakie wygląda odpowiedź na zapytanie: „kserostomia objawy”. Prócz samej suchości wewnątrz ust zauważycie także inne, niezwykle kłopotliwe problemy. Wasza jama ustna zaczyna piec, swędzieć a co gorsza, mówienie, czy jedzenie będzie nie tyle, co utrudnione, ale po prostu odczuwalnie bolesne. Poza tym możecie zauważyć, że na waszych zębach pojawi się próchnica w niespotykanym wcześniej stopniu. Wynikać to będzie z obecności szkodliwych kwasów w jamie ustnej. Zwróćcie także uwagę na to, że w waszej jamie ustnej będzie się utrzymywać niezwykle silny i przykry zapach z jamy ustnej. Jak jednak wygląda leczenie kserostomii? Otóż przede wszystkim, niezbędne jest znalezienie konkretnego schorzenia, które powoduje występowanie tej choroby. Dodatkowo lekarze często zalecają skorzystanie ze środków i preparatów powodujących wydzielanie śliny. Należą do nich inhibitory acetylocholinoesterazy czy cholinomimetyki. Warto także zainteresować się tym, aby żyć gumę czy plastyki bez cukru. Dzięki temu naturalnie pobudzimy pracę naszych ślinianek!

Next Post

Czym jest choroba okluzyjna zębów?

Damy głowę, że wielu z wam hasło choroba okluzyjna zębów, nie mówi zbyt wiele. Dziś więc nie tylko opowiemy wam o tym, czym jest choroba okluzyjna, lecz także dopowiemy na trudzące wielu potencjalnych pacjentów gabinetów stomatologicznych, jakim jest choroba okluzyjna — jak leczyć? Mamy więc nadzieję, że dziś nauczycie się […]

Subscribe US Now