Sytuacje, w których pacjenci doprowadzają stan jamy ustnej do bardzo kiepskiej kondycji, są stosunkowo powszechne. Próchnica z czasem może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba – ze względu na to, że bakterie dotrą do miazgi zęba, co powoduje nieodwracalne zapalenie miazgi.
Na szczęście, istnieje szansa dla pacjentów, którzy nie chcą przeprowadzać zabiegu, jakim jest ekstrakcja zęba. Z różnych powodów nie wszyscy decydują się na skorzystanie z niej. Dowiedz się, czym jest leczenie kanałowe, ekstrakcja zęba, a także który z tych zabiegów warto jest wykonać przy nieodwracalnym zapaleniu miazgi.
Zalety leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który polega na usunięciu skażonej miazgi zęba z kanałów. Zabieg ten jest mało przyjemny dla pacjenta – nie da się tego ukryć – jednak cechuje się on bardzo wysoką skutecznością. Jego zaletą jest fakt, że wykonanie leczenia kanałowego niweluje potrzebę usuwania zęba z zębodołu.
Leczenie kanałowe w konsekwencji może zaoferować możliwość wykorzystania naturalnego zęba jako podstawę do dalszej odbudowy protetycznej. Jak wiadomo, naturalne korzenie oferują bardzo wysoki poziom stabilności w zębodole, dlatego warto jest je wykorzystywać tak długo, jak to możliwe.
Możliwość utrzymania naturalnego zęba w zębodole to najważniejsza zaleta zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Aktualnie nie istnieje skuteczniejsza alternatywa dla zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Jeśli pacjent się na nie nie zdecyduje, będzie musiał wyrwać ząb, czyli podjąć zabieg nazywany jako ekstrakcja zęba.
Zalety ekstrakcji zęba
Ekstrakcja zęba jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej – i jest to faktem, mimo tego, że jest to zabieg stosunkowo prosty. Zabieg ten posiada kilka zalet, o których warto jest napisać przed podjęciem leczenia kanałowego.
Proces ekstrakcji zęba jest stosunkowo krótki, więc jeśli pacjent nie chce spędzać dużej ilości czasu u stomatologa, to ten zabieg jest dla niego. W porównaniu do leczenia kanałowego, zabieg ekstrakcji zęba jest dodatkowo dużo prostszy, gdyż w większości przypadków ogranicza się do zwichnięcia zęba, a następnie zerwania więzadeł, po czym stomatolog upewnia się, że zębodół został dokładnie oczyszczony.
Wyrwanie zęba jest też stosunkowo tanie – dużo tańsze, w porównaniu do leczenia kanałowego. Do zalet ekstrakcji zęba można także zaliczyć fakt, że w takim przypadku nie zachodzi ryzyko nawrotu choroby, gdyż skażony ząb został całkowicie usunięty.
Ceny obu zabiegów
Ceny obydwu wspomnianych wyżej zabiegów różnią się, a różnica w cenie wynika ze stopnia skomplikowania zabiegów, ilości czasu niezbędnego do ich wykonania, a także ze względu na wyższy poziom trudności wykonania leczenia kanałowego. Koszt jednorazowej ekstrakcji zęba można z reguły zamknąć w kwocie 150 złotych, gdzie w przypadku leczenia kanałowego zapłacimy co najmniej 400-500 złotych za jeden ząb. Wszystko zależy od tego, ile kanałów posiada ząb, gdyż każdy z nich będzie trzeba oczyścić.