Piękne i zdrowe zęby są bardzo ważne dla każdego człowieka. Nie tylko doskonale się prezentują i poprawiają estetykę całej twarzy, lecz pozytywnie wpływają na pewność siebie, a co za tym idzie na życie osobiste. Nikogo nie powinno dziwić, że tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju metody poprawiające wygląd zębów. Dobrym tego przykładem może być bardzo popularna licówka na ząb.
Rodzaje licówek stomatologicznych — porcelanowe, kompozytowe, czy ceramiczne?
Czym jest licówka na ząb? Jest to specjalna nakładka, którą montuje się od przedniej strony zęba. Dzięki niej możliwe staje się zamaskowanie wielu defektów uzębienia, takich jak silne przebarwienie, ukruszenia, a często nawet wad zgryzu. Licówki powszechnie wykorzystywane są np. przy maskowaniu diastemy, czyli przerwy między przednimi zębami.
Oczywiście na rynku spotkać się można z kilkoma rodzajami licówek. W zależności od tego, z jakiego tworzywa są one zrobione, charakteryzują się nieco innymi cechami użytkowymi.
Podstawowym stosowanym jedynie tymczasowo rodzajem licówek są te wykonane z masy akrylowej. Korzysta się z nich w sytuacji, gdy pacjent oczekuje na wykonanie na zamówienie lepszej jakości licówek.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są licówki kompozytowe, które dość dobrze się prezentują, a także mają zadowalająca trwałość. Najczęściej wymagają wymiany po kilku latach.
Najtrwalszym, lecz jednocześnie najdroższym typem są licówki ceramiczne. Są one bardzo trwałe i mocne, a także świetnie wyglądają. Co więcej, są odporne np. na osadzanie się płytki nazębnej, co sprzyja ochronie dziąseł.
Procedura zakładania licówek stomatologicznych — jak przebiega i ile trwa?
Skoro wiemy już, czym jest licówka na ząb i jakie są jej rodzaje, warto się teraz dowiedzieć, jak się ją konkretnie zakłada. Jak wygląda zabieg i jak długo trwa?
Podstawą podczas zakładania licówek jest upewnienie się, że pacjent ma zdrowe zęby. Jeśli występują na nich ubytki, bezwzględnie muszą zostać najpierw wszystkie wyleczone.
Następnym krokiem jest wykonanie odcisku licówek, co pozwoli uzyskać idealnie dopasowane nakładki. Przed ich założeniem zęby są jeszcze piaskowane i szlifowane. Zabieg jest bezbolesny i zwykle realizowany w ciągu 2-3 wizyt.
Ceny licówek stomatologicznych — ile trzeba zapłacić za piękny uśmiech
Licówki to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów. Pozwalają usunąć przebarwienie, a także nieprawidłowy wygląd zębów. Kluczową informacją dla wielu pacjentów jest to, ile trzeba za licówki zapłacić.
Jak można się bez trudu domyślić, koszt licówek zależny jest od konkretnego gabinetu, lecz przede wszystkim materiału wykonania. Bez wątpienia najdroższe są modele ceramiczne, które mogą kosztować nawet około tysiąca złotych za jeden ząb. Nieco tańsze są modele kompozytowe, lecz również i one wiążą się z wydatkiem około 500 złotych.
Jak zatem widać, nie jest to tanie leczenie, tym bardziej, gdy chce się poprawić wygląd kilku zębów. Warto jednak zdecydować się na licówki, ponieważ przynoszą one naprawdę zauważalną poprawę wyglądu zębów.