Nadbudowa startych zębów

Stomatolog

Nadbudowa startych zębów może okazać się konieczna, wtedy gdy pacjent niszczy je. Są to najczęściej objawy tzw. bruksizmu, czyli ścierania zębów.

Czy można nadbudować zęby?

Odbudowa starych zębów jest jak najbardziej możliwa. Obecnie medycyna estetyczna jest naprawdę rozbudowana. Jak wiadomo zniszczenie tkanek to jedna z przesłanek do usunięcia zęba, jednakże obecnie istnieje wiele metod nadbudowania zniszczeń. W przypadku gdy zachowała się wystarczająca ilość tkanki zęba, która nadać się może do odbudowy to jak najbardziej zęby mogą zostać odbudowane.
Obecnie istnieje wiele metod odbudowania zębów, a wszystko zależy od tego, w jakim stanie ząb jest. Decyzja o odbudowie jest zależna również od decyzji lekarza. Odbudowa często jest jedyną możliwością zapobiegnięcia utracie zęba.

Dokonuje się jej, wtedy gdy, niemożliwe jest zaplombowanie. Materiały wykorzystywane do tych zabiegów są niezwykle wytrzymałe, dlatego też pacjenci mogą liczyć na wiele komfortu po zabiegu. Należy mieć na uwadze to, że nadbudowa startych zębów przy użyciu najlepszych jakościowo materiałów jest bardzo kosztowna. Obecnie stomatologia proponuje wiele sposobów na uratowanie zębów, które są złamane lub ukruszone. Najczęściej zęby odbudowuje się licówkami, czyli cienkimi nakładkami, które należy przykleić na powierzchni zębów.

Pacjenci decydują się również na korony, które są uzupełnieniami protetycznymi przeznaczonymi do zębów bardzo zniszczonych. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest nadbudowa startych zębów dzięki wkładom z włókna szklanego. Odbudowa zębów kompozytem to inaczej bonding. Jest to metoda, która daje możliwość zastosowania w wielu przypadkach. Stomatolodzy uznają tę metodę za uniwersalną. Największą zaletą tego sposobu jest to, że nie jest kosztowna, a praca przy odbudowaniu zębów jest bardzo szybka. Bonding to metoda, która pozwala na skuteczne odbudowanie zębów i poprawę uśmiechu. Zęby, które zostaną odbudowane za pomocą kompozytu z żywicy, są bardzo trwałe. Materiał świetnie przylega do reszty zęba. Warto nadmienić, że tego typu rozwiązanie przeznaczone jest do zębów wyleczonych z próchnicy.

Jak zapobiec ścieraniu się zębów?

Istnieje wiele możliwości, dzięki którym możliwe jest zapobieganie ścieraniu zębów. W przypadku odpowiedniej diagnostyki lekarz może ukierunkować pacjenta na odpowiednie zachowania lub metody zapobiegania. Szyna relaksacyjna to jedna z metod zapobiegania zjadania zębów, dzięki niej nadbudowa startych zębów nie będzie konieczna. Szyna to nic innego jak kawałek tworzywa, które należy wsadzić sobie do ust między zębami. Ma to na celu pozbycie się możliwości ścierania zębów o zęby. Metoda ta wpływa pozytywnie na podwyższenie wysokości tzw. zwarcia lub rozluźnienia mięśni. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się problemu z zaciskaniem zębów.

Kolejną metodą pozbycia się problemu ze ścieraniem zębów jest deprogramator, który działa podobnie do szyny relaksacyjnej. Warto nadmienić, że jest to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ zaprzestanie użytkowania równa się z przywróceniem starego ułożenia szczęki oraz żuchwy. Wtedy też konieczne może okazać się kontynuowanie leczenia innymi metodami. Deprogramator w swojej budowie przypomina aparat tymczasowy. Zaleca się noszenie go od tygodnia do 21 dni. Nadbudowa startych zębów nie będzie konieczna w przypadku wyeliminowania przyczyn. Wtedy też można przejść do estetyki, której celem będzie poprawienie również aspektów zdrowotnych. Sposób odbudowy startych zębów zależy od tego, jak bardzo jest zaawansowany, oraz od tego, jaki jest poziom starcia. W przypadku gdy zęby nie są aż tak bardzo starte, a poziom ten można określić jako średni, to możliwe jest odbudowanie zębów kilkoma metodami.

Jedną z nich jest tzw. bonding, który polega na tym, że starte zęby obudowuje się materiałem kompozytowym. Wtedy gdy zęby przednie się starły, to najczęściej sięga się po licówki wykonane z porcelany. Jest do doskonała metoda, która pozwala idealnie odwzorować ząb. Jeśli jednak problem dotyczy zębów bocznych, to istnieją również inne metody odbudowy. Może to być np. wypełnienie stomatologiczne. Pacjenci, których zęby są bardzo starte, mogą liczyć się z tym, że konieczne będzie wykonanie koron protetycznych, którymi uzupełni się cały ząb. Jeśli zęby są bardzo zniszczone to konieczne okazać może się wykonanie leczenia kanałowego.

Zniszczone szkliwo i starte zęby – co robić?

Odbudowa zębów jest bardzo ważna, jednakże nie wystarcza to do przywrócenia stanu pierwotnego. Wynika to z tego, że przy braku leczenia przyczyny zniszczonego szkliwa problem ten może pojawić się na nowo. Pacjent, który nie dba o higienę jamy ustnej, co prowadzi do ścierania zębów, musi być świadomy tego, że konieczne okazać może się ponowne leczenie. Braki zębowe trzeba będzie uzupełniać protezami ruchomymi lub też uzupełnieniami stałymi. Wady zgryzu muszą być wyleczone w ramach leczenia ortodontycznego. Leczenie tzw. bruksizmu jest bardzo długie i wyczerpujące. Jest to kompleksowe leczenie, które obejmuje kilka wizyt u lekarza. Pacjent musi kontrolować swoje zachowania do końca życia.

Ważna jest więc obserwacja własnego zachowania, należy więc kategorycznie zaprzestać zaciskania zębów lub też zgrzytania. Niezwykle pomocne okazać mogą się również ćwiczenia na żuchwę, które pozwalają rozluźnić mięśnie żucia. Eksperci z dziedziny stomatologii polecają relaksacyjne płytki podjęzykowe na ścieranie zębów. RPP umożliwiają skuteczne leczenie przyczyn lub też źródła problemu. Płytka ta zbudowana jest ze specjalnego tworzywa, które przypomina podkowę. Pacjent musi umieścić ją tuż za dolnymi zębami. Najczęściej płytki używa się w nocy. Jest to skuteczna metoda, która pozwala zmienić ułożenie poszczególnych mięśni, co doprowadza do relaksacji. Co ciekawe, w niektórych przypadkach lekarz stomatolog zmuszony będzie do przepisania pacjentowi leków uspokajających po to, by zmniejszyć napięcie żuchwy. Nadbudowa startych zębów to proces długotrwały, dlatego też warto wybrać zaufanego dentystę, którzy przeprowadzi pacjenta przez całe leczenie.

Next Post

Dlaczego dwulatek zgrzyta zębami?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rosło zdrowo i całkowicie bezpiecznie. Z tego też powodu w trakcie codziennej opieki rodzice zwracają uwagę na najmniejsze i nawet najdrobniejsze objawy i niepożądane zachowania dziecka. Jest to bardzo dobre i zdrowe zachowanie opiekunów, ponieważ pozwala w odpowiednim czasie wychwycić wszelkie nieprawidłowości, a co […]
Dlaczego dwulatek zgrzyta zębami

Subscribe US Now


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/platne/serwer29311/public_html/stomatologia-dlaciebie.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/platne/serwer29311/public_html/stomatologia-dlaciebie.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/platne/se...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/platne/serwer29311/public_html/stomatologia-dlaciebie.pl/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51