Od kiedy myć zęby dziecku? Dowiedz się tego i wiele więcej.

Stomatolog

Od kiedy myć zęby dziecku? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które po raz pierwszy urodziły swoje dziecko. Warto wiedzieć, że higiena jamy ustnej u maluszków jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na zdrowie ząbków.

Od jakiego wieku należy myć dziecku zęby?

Dbać o higienę jamy ustnej należy już od kilku dni po narodzeniu dziecka. Oczywiście malec na tym etapie życia nie posiada jeszcze ząbków, ale należy zadbać o dziąsła. Wystarczy czystym gazikiem namoczonym wodą przegotowaną przemywać dziąsła, aby wyczyścić dziecku resztki jedzenia. W kolejnych miesiącach życia można gazik zamienić na dostępną w sklepach specjalną zakładkę silikonową.

Takie działanie ma na celu pozbycie się resztek jedzenia oraz przygotowanie dziecka do mycia ząbków. W chwili, kiedy pojawi się pierwszy ząbek, można już zakupić miękką szczoteczkę do czyszczenia jamy ustnej. Warto wiedzieć, że do 4. roku życia nie powinno się używać pasty do zębów, tylko przemywać dziecku ząbki przegotowaną wodą.

Od 4. roku życia, kiedy to dziecko potrafi dokładnie wypłukać jamę ustną, zaleca się użycie pasty do zębów dostosowanej do wieku dziecka. Jeśli nasze dziecko nie chce myć zębów, musimy w delikatny sposób nakłonić je do tej czynności. Dobrym sposobem jest pozwolenie dziecku na wybór szczoteczki czy mycie zębów przed telewizorem.

Higiena jamy ustnej u niemowlęcia

Od kiedy myć zęby dziecku, jaki ma to wpływ na jamę ustną?
Jak zostało wspomniane wcześniej, należy zadbać o higienę jamy ustnej tuż po narodzinach dziecka. Niemowlę nie posiada jeszcze ząbków, jednak czyszczenie dziąseł ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale również do pojawienia się bolesnych chorób błon śluzowych. W buzi maluszka nawet, wtedy kiedy pije tylko mleko, rozmnażają się bakterie, jeśli nie będziemy przemywać dziąseł, mogą pojawić się pleśniawki czy afty.

Jak myć zęby niemowlaka?

Do przemywania dziąseł można użyć gazika, pieluszki tetrowej lub bawełnianej chusteczki, należy tylko pamiętać, aby były one zawsze czyste i nasączone przegotowaną wodą. Dziąsła przecieramy bardzo delikatnie, nie zapominając o błonach śluzowych. W aptekach możemy zakupić specjalne chusteczki do przemywania dziąseł, które są nasączone ksylitolem, czyli naturalnym cukrem ograniczającym rozwój bakterii w jamie ustnej.

Wskazówki szczotkowania zębów u dzieci

Od kiedy myć zęby dziecku, jeśli zaczyna wyrzynać się pierwszy ząbek? W chwili pojawienia się pierwszego ząbka możemy zacząć używać miękkiej szczoteczki. Godnym uwagi jest fakt, aby do 6 roku życia myć dziecku ząbki, ponieważ maluch jeszcze nie potrafi dokładnie ich szczotkować. Pierwsza szczoteczka powinna posiadać małą główkę oraz antypoślizgową rączkę, kiedy dziecko będzie starsze, możemy zakupić elektryczną szczotkę do zębów.
Ponadto powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:

– należy delikatnie myć dziecku ząbki przez max. dwie minuty,
– używać tylko pasty z fluorem, ponieważ pomaga on chronić szkliwo,
– czyszcząc ząbki, należy wykonywać koliste ruchy,
– sprawdzić czy jama ustna została dokładnie wypłukana.

Jak możemy zauważyć, konieczne jest dbanie o jamę ustną od czasu narodzin dziecka, pamiętajmy, jednak jeśli dziecko nie chce myć zębów, aby się nie poddawać, tylko konsekwentnie i w zabawny sposób zachęcić malca do tej czynności.

Next Post

Żółty nalot na języku - jak leczyć? Oto metody kuracji.

Żółty nalot na języku to dolegliwość o charakterze nieswoistym. Oznacza to, że ta nieestetyczna przypadłość może być związana z szeregiem schorzeń, w tym zarówno dość błahych, jak i bardzo poważnych. Dlatego właśnie w tym przypadku tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak powstaje żółty nalot na języku? […]

Subscribe US Now