Piaskowanie zębów – na czym polega?

Stomatolog

Piaskowanie zębów jest bardzo prostym i bezpiecznym zabiegiem stomatologicznym, który cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Przeprowadza się go w celu poprawy stanu higieny jamy ustnej i cechuje się bardzo dużą skutecznością.

Po co się robi piaskowanie zębów?

Zęby powinno się raz na jakiś czas oczyszczać z osadu oraz kamienia. Dentyści używają do tego specjalnie przygotowanej zawiesiny, która jest złożona z drobinek substancji czyszczących. Drobinki są określane jako piasek stomatologiczny i z tego powodu cały zabieg jest nazywany piaskowaniem zębów. Piasek musi być odpowiednio twardy, żeby usunąć osad, ale jednocześnie delikatny, żeby nie uszkodził szkliwa. Dlatego ważne jest również, żeby piaskowanie wykonywał doświadczony stomatolog. Z tego powodu najlepiej korzystać z usług renomowanych gabinetów dentystycznych, które cieszą się dobrą opinią. Skaling to oczyszczanie zębów z kamienia przy użyciu ultradźwięków. W ten sposób można łatwo dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc, w których gromadzi się najwięcej bakterii. Niestety zwykła szczoteczka nie jest wystarczająca, żeby oczyścić takie obszary.

Piaskowanie jest także przydatne w przypadku przebarwień, które powstały na skutek złej diety lub trybu życia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość ludzi traktuje ten zabieg jako profilaktykę. Wykonuje się go wtedy, gdy widać zalegający kamień na zębach lub osad. Jest to również przygotowanie do wybielania zębów lub uzupełnienie zabiegu wykonanego metodą skalingu. Piaskowanie to także kluczowy etap higienizacji zębów, która jest kompleksową procedurą oczyszczania jamy ustnej. Najpierw usuwa się kamień nazębny, później przeprowadza się piaskowanie, a następnie polerowanie. Ostatnim etapem jest fluoryzacja, która dodatkowo zabezpiecza szkliwo przed rozwojem próchnicy. Szczególnie narażeni na odkładanie się osadu oraz kamienia na zębach są palacze oraz osoby, które piją dużo herbaty oraz kawy. Jednak piaskowanie powinny również wykonywać inne osoby, przynajmniej dwa razy w roku profilaktycznie. Przebarwienia płytki nazębnej są nie tylko nieestetyczne, ale również groźne dla zdrowia. Przebarwienia powstają z resztek pokarmu, w których znajdują się drobnoustroje oraz flora bakteryjna.

Zalety i wady piaskowania zębów

Zabieg piaskowania przeprowadzony w sterylnych warunkach i przez doświadczonego stomatologa jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa i nie powinien uszkodzić zębów. Pełna higienizacja jest zalecana co 6 miesięcy i obejmuje piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. Największą zaletą piaskowania jest oczywiście usunięcie przebarwień, co znacząco poprawia wygląd zębów. Nie istnieją żadne wady, dlatego warto umówić się na wizytę i wykonać ten zabieg. Piaskowanie wykonuje się za pomocą specjalnej piaskarki.

Koszt piaskowania zębów

Obecnie wszystkie gabinety stomatologiczne oferują piaskowanie zębów. Cena zabiegu oscyluje w granicach 100 zł. Niestety NFZ nie refunduje piaskowania, dlatego trzeba się zapisać prywatnie na wizytę.

Next Post

Czy wstawianie implantu boli?

Wstawianie implantu wiąże się z wieloma pytaniami, na które zainteresowana osoba chciałaby poznać odpowiedzi. Czy wstawianie implantu boli? Ile to kosztuje i jakie są przeciwwskazania? Warto przyjrzeć się temu tematowi, by rozwiać wszelkie wątpliwości i ze świeżym nastawieniem powrócić do zagadnienia. Ból to zmora większości z nas podczas wizyty u […]
ŁADOWANIE Ignoruj błędy czy-wstawianie-implantu-boli

Subscribe US Now