Plomby – rodzaje i charakterystyka

Stomatolog

Plomby dentystyczne są stosowane jako wypełnienie, często po borowaniu zęba. Plomba przydaje się zawsze wtedy, gdy ząb został zaatakowany przez próchnicę, a stomatolog podjął skuteczną próbę wyleczenia tej choroby. Plomby różnią się materiałem, z którego są wykonane – z tego wynika, że jedna plomba może być tańsza od drugiej plomby, bardziej wytrzymała. Dowiedz się, kiedy stosuje się plomby dentystyczne i jaka plomba jest warta największej uwagi.

Kiedy stosuje się plomby dentystyczne?

Plomby stosuje się w momencie, kiedy u pacjenta dojdzie do ubytku w zębie spowodowanego próchnicą. Najpierw musi odbyć się leczenie próchnicy, a następnie – zastosowanie plomby. Plomba może być zastosowana także w przypadku ukruszenia korony zęba – plomby stosuje się wówczas w przypadku małego ubytku.

Odpowiednio wykonana plomba gwarantuje wysoki poziom szczelności – nie powinny pojawiać się szczeliny, w których mogłyby gromadzić się na przykład resztki jedzenia. Dla niektórych pacjentów ważne jest również, aby plomba nie wyróżniała się na tle zęba – na szczęście, stomatolodzy mają w ofercie plomby w kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zębów.

Jakie są rodzaje plomb?

Plomby są wykonywane z różnych materiałów. Obecnie bardzo popularna jest plomba kompozytowa. Plomby kompozytowe dzieli się na światłoutwardzalne i chemoutwardzalne, w zależności od sposobu, w jaki dochodzi do ich utwardzenia. Plomba kompozytowa jest kolorystycznie bardzo zbliżona do koloru zęba, dlatego jest w stanie zagwarantować wysoki poziom estetyki.

Materiałem, z którego wykonywana jest plomba amalgamatowa, jest stop metalu i rtęci. Wadą amalgamatowych plomb jest ich kolor – ciemnoszary odcień mocno rzuca się w oczy. Mimo to, nadal warto rozważyć plomby amalgamatowe, jednak warto zastosować je przede wszystkim w głębiej zlokalizowanych zębach.

Mało pacjentów wie, że plomby  mogą być również porcelanowe. Są one bardzo wytrzymałe i bardzo plastyczne.

Trwałość plomb

Plomby docelowo mają służyć przez lata. Niestety, może się zdarzyć, że plomby wypadną – na przykład podczas żucia twardszego posiłku. Wypadanie plomby jest także spowodowane nawrotem próchnicy, który jest efektem nieprawidłowego wyleczenia ognisk próchnicy.

Wszelkie sytuacje, w których dochodzi nawet do najmniejszego uszkodzenia plomby, powinny być możliwie szybko zgłaszane stomatologowi. Ząb bez plomby jest szczególnie narażony na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie, które mogą spowodować dalszy rozwój próchnicy.

 

Next Post

Próchnica - leczymy i zapobiegamy

Próchnica zębów jest chorobą wywoływaną przez bakterie, które gromadzą się w kamieniu nazębnym. Próchnica zębów jest do wyleczenia na każdym etapie jej rozwoju – trzeba mieć jednak świadomość, że wraz z jej rozwojem dochodzi do zniszczenia tkanki zęba, co przekłada się na to, że odratowany ząb będzie wymagać leczenia protetycznego. […]
Leczenie próchnicy

Subscribe US Now