Leczenie kanałowe samo w sobie jest niezwykle skutecznym sposobem na uratowanie pozornie „straconego” przez infekcje. Niestety zdarza się też tak, że nawet leczenie kanałowe może zostać wykonane w sposób nie do końca pozwalający na cieszenie się całkowicie zdrowym uzębieniem. To jednak nie koniec świata, gdyż każdy gabinet czy klinika oferuje niezwykle pomocną możliwość, jaką jest powtórne leczenie kanałowe. Wraz z tym, jak nowoczesne rozwiązania oferuje współczesna stomatologia, a zwłaszcza reendodoncja, nie sposób nie skorzystać z jej pomocy!
Druga szansa na uratowanie zęba
Powtórne leczenie kanałowe, (znane też jako reendodoncja), to często nie pierwsza, a druga szansa na uratowanie zęba. Pomimo tego, że ząb leczony przy jego pomocy jest jedną z najczęściej stosowanych metod na usuwanie zainfekowanej miazgi zęba, to zdarza się tak, że dolegliwość ta dalej będzie postępować. Ząb może znów o sobie dać znać po kilku tygodniach, miesiącach, czy nawet lat! To wręcz jasny znak, że podczas pierwszego etapu leczenia, jakim jest pierwotne leczenie kanałowe, coś poszło nie tak i potrzebna jest ponowna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nie warto z tym zwlekać, poza samym bólem, infekcja może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje – a nawet takie, z jakimi nie poradzi sobie reendodoncja!
Wskazania do reendodoncji
Warto także zastanowić się, dlaczego czasami istnieje konieczność wykonania ponownego leczenia kanałowego. W trakcie samego leczenia kanałowego nawet tego wykonywanego pod mikroskopem może dojść do wielu komplikacji i niedopatrzeń, które, gdy nie zostaną odpowiednio zauważone, stają się głównym powodem wystąpienia konieczności zabiegu, jakim jest powtórne leczenie endodontyczne. O czym tutaj mówimy? Otóż do wystąpienia samej konieczności wykonania tej operacji przyczyniają się:
- Niewyleczone w poprawny sposób kanały zębowe, które były zbyt wąskie czy zakrzywione
- Kanały zębowe, które nie zostały zauważone podczas pierwotnego leczenia i co za tym idzie – nie zostały wyczyszczone
- Wystąpiły perforacje (zarówno w zakresie korzenia jak i samej komory zęba)
- Utknięte elementy ułamanego w kanale zębowym narzędzia stomatologicznego, uniemożliwiające efektywne zamknięcie go przy pomocy płynnej gutaperki.
To bezsprzecznie najważniejsze z czynników, które przyczyniają się do powstania konieczności wykonania powtórnego leczenia kanałowego. Jeżeli macie jeszcze dodatkowe wątpliwości, warto skontaktować się ze stomatologiem. Dla niego powtórne leczenie endodontyczne (reendodoncja) nie ma tajemnic!
Alternatywy dla reendodoncji
W niektórych przypadkach możliwe jest także wykorzystanie pewnej alternatywy dla klasycznej opcji, jaką jest reendodoncja. Jest nią resekcja korzenia zęba, która jest znacznie bardziej inwazyjna, niż mogłoby się wydawać. Polega ona na chirurgicznym odsłonięciu korzenia danego zęba, usunięciu fragmentu i co dalej idzie — ponownym wypełnieniu kanału zębowego. Jeszcze innym sposobem na leczenie, zwłaszcza w przypadkach „tragicznych” jest ekstrakcja danego zęba. Chodzi tutaj oczywiście o całkowite usunięcie zęba z jamy ustnej. Ta alternatywa jest polecana przez stomatologów wyłącznie przypadkach, gdy dalsze leczenie zęba jest nie tyle, co niepotrzebne, lecz bezcelowe. Jak widzicie, powtórne leczenie kanałowe (reendodoncja) wcale nie jest jedyną opcją!