Jedną z najgroźniejszych chorób, z którymi zmagają się pacjenci, jest próchnica zębów. Próchnica zębów jest jedną z chorób, której głównym powodem jest kamień nazębny, a konkretnie – bakterie znajdujące się w nim. Ta choroba zaczyna się bardzo niewinnie, jednak w konsekwencji może doprowadzić do konieczności ekstrakcji zęba, a nawet sprawić, że zdrowie pacjenta będzie zagrożone. Dowiedz się, czym jest próchnica zębów i dlaczego próchnica zębów to choroba, z którą należy walczyć już od wczesnego jej stadium.
Jakie są objawy próchnicy zębów?
Próchnica zębów jest chorobą, która ma zróżnicowane objawy, w zależności od aktualnego stadium rozwoju. Pierwszym objawem próchnicy zębów są jasnobiałe plamki na zębach, mogące z czasem nabrać ciemniejszego odcienia, ze względu na spożywane produkty. Plamy te oznaczają, że doszło do erozji szkliwa, która z czasem może przerodzić się w ubytki próchnicowe.
Ubytki próchnicowe to kolejny etap choroby, jaką jest próchnica zębów. Próchnica zębów w tym stadium może powodować ból, a dodatkowo jest bardzo dobrze widoczna – ze względu na to, że zmienia się kształt zęba, gdyż dochodzi do utraty tkanki zęba na skutek działania bakterii. Dodatkowo, ubytki próchnicowe mają ciemny, charakterystyczny kolor.
Ostatnim etapem, a jednocześnie najłatwiejszym do zaobserwowania objawem jest moment, w którym próchnica zębów dociera do miazgi zęba. W takim przypadku ząb najprawdopodobniej jest już mocno uszkodzony przez próchnicę, a dodatkowo pojawiają się stany bolesne ze względu na naruszenie miazgi. W tym przypadku również można wyleczyć ząb.
Leczenie próchnicy zębów
Próchnica to choroba, którą leczy się różnymi metodami – wszystko jest zależne od tego, na jakim etapie rozwoju się znajduje. Pierwszy etap rozwoju próchnicy można wyleczyć wyłącznie z pomocą metod, które nie sprawią pacjentowi bólu. Do tych metod zalicza się remineralizacja, wykorzystująca fluor. Remineralizacja to zabieg, podczas którego dostarcza się zębom fluor w wysokim stężeniu – wtedy możliwe jest wyrównanie strat w zębach wywołanych działaniem bakterii.
Próchnica w dalszych etapach jest leczona poprzez borowanie. Polega to na usunięciu skażonej tkanki zęba, co sprawia, że ząb zostaje oczyszczony z ognisk bakterii. Trzeba jednak liczyć się z powstaniem ubytków w tkance zęba, które na szczęście zostaną zrekonstruowane poprzez zastosowanie wypełnienia. W ten sposób stomatolog zabezpieczy ząb przed dalszym rozwojem chorób.
Ostatnim sposobem leczenia, stosowanym w przypadku dotarcia bakterii do miazgi, jest leczenie kanałowe. Podczas leczenia kanałowego stomatolog usuwa miazgę zęba, która została skażona. Taki ząb musi zostać zrekonstruowany przy wykorzystaniu na przykład korony protetycznej.
Jak zapobiegać próchnicy?
Próchnica to choroba, której powstaniu można zapobiec. Próchnica nie pojawi się, gdy odpowiednio dbamy o zęby. Próchnica jest chorobą, która dotyka najczęściej pacjentów posiadających dietę bogatą w cukry, warto więc ograniczyć je do minimum.
Prócz tego warto pamiętać o tym, że próchnica powstaje ze względu na nagromadzony kamień nazębny. Wobec tego, aby próchnica nie powstawała, zaleca się regularne wykonywanie skalingu i piaskowania zębów.