Progenia – leczenie aparatem

Stomatolog

Wiele osób zastanawia się, czym jest progenia leczenie aparatem może być naprawdę skuteczne. Warto jednak podkreślić, że progenia jest jedną z rzadziej diagnozowanych wad zgryzu w gabinecie ortodontycznym.

Progenia co to jest?

Jest to przede wszystkim szkieletowa wada zgryzu. Określana jest również jako przodożuchwie morfologiczne. Cechą charakterystyczną jest nadmierny rozwój żuchwy w stosunku do szczęki. Wywołuje to nie tylko poczucie dyskomfortu u pacjenta, ale również utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zmiana rysów twarzy sprawia, że ciężko jest pomylić progenię z innymi wadami. Wysunięcie żuchwy do przodu sprawia, że na górne zęby zachodzą dolne. Dolna warga i mocno wysunięta broda to charakterystyczne objawy progenii. Jest to również wada o podłożu genetycznym, także czynniki zewnętrzne nie mają większego znaczenia. Lekarz powinien szczegółowo wyjaśnić pacjentowi, czym objawia się progenia leczenie aparatem ma szansę powodzenia, jeżeli diagnoza zostanie postawiona we właściwym czasie. Wysunięta broda może wskazywać na nieprawidłowości w rozwoju szczęki oraz żuchwy.

To właśnie wspomniana broda najczęściej skłania pacjentów do wizyty u ortodonty. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że stomatolog także może postawić wstępną diagnozę. Niezbędna jest jednak wizyta u ortodonty oraz wykonanie badań, żeby potwierdzić wstępne przypuszczenia. Nieleczona wada niestety z czasem się pogłębia, dlatego nie można tego bagatelizować. W tym artykule wyjaśnimy co to jest progenia leczenie aparatem może być bardzo efektywne. Niestety często pojawiają się inne niepokojące symptomy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wysunięta żuchwa jest nie tylko problemem natury estetycznej. Problem dotyczy także wymowy, ponieważ pacjenci z takim zaburzeniem dosyć często seplenią. Ciężko jest im również wymówić niektóre głoski, takie jak „b” oraz „f”. Gryzienie i rozdrabnianie pokarmu jest bardzo utrudnione. Czasami nawet konieczne jest spożywanie produktów płynnych przez słomkę. Jeżeli pokarm nie jest odpowiednio rozdrobniony to niestety ma to negatywny wpływ na pracę układu pokarmowego. W nocy mogą się pojawić problemy z oddychaniem, a także suchość jamy ustnej.

Należy pamiętać, że sprzyja to rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Kolejny ważny skutek progenii to zachodzenie zębów dolnych na górne. W takiej sytuacji mocno utrudniona jest higiena jamy ustnej, ponieważ zęby są po prostu krzywe. Próchnica może się pojawiać częściej u pacjentów ze zdiagnozowaną progenią. Inny popularny objaw tego schorzenia to przewlekłe bóle karku i głowy. Jest to efekt przeciążenia poszczególnych mięśni twarzy. Wykonanie odpowiednich badań jest konieczne, żeby potwierdzić, czy dana wada to faktycznie progenia leczenie aparatem jest dosyć komfortowe. Ta wada ma bardzo negatywne konsekwencje dla pacjenta, dlatego niezbędne jest leczenie. Można wyróżnić leczenie operacyjne oraz ortodontyczne. Pierwszym krokiem powinna być właśnie konsultacja z ortodontą.

Progenia – leczenie

O wyborze metody leczenia progenii powinien zdecydować doświadczony lekarz ortodonta. Diagnoza wady powinna być postawiona w gabinecie ortodontycznym. Ważne jest też określenie stopnia nasilenia. Gdy wystąpią tylko niepokojące objawy to należy jak najszybciej udać się do gabinetu ortodontycznego. Operacja nie będzie konieczna, jeżeli postawimy prawidłową diagnozę we wczesnej fazie rozwoju. W takiej sytuacji można jeszcze wdrożyć leczenie nieinwazyjne. Jeśli wada jest pogłębiona to nie da się wyleczyć progenii bez operacji. U wielu dorosłych pacjentów jest już niestety za późno i wtedy zostaje tylko interwencja chirurgiczna.

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych ortodontów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że leczeniem ortodontycznym powinno być poprzedzone przeprowadzenie operacji. Stały aparat ortodontyczny jest najczęściej stosowany właśnie w takim celu. Plan leczenia jest przygotowywany przez ortodontę i chirurga. Jeśli wszystko pójdzie według planu to możliwe będzie całkowite złożenie zgryzu. Należy pamiętać, że operacja często nie jest związana jedynie z wysuniętą żuchwą. Operacja górnej szczęki również będzie konieczna, jeżeli wada jest już mocno zaawansowana. Jest to niezbędne w momencie, gdy rozwój górnej szczęki został zahamowany. Głównie od stopnia zaawansowania wady zależy czas leczenia progenii. U najmłodszych dzieci dosyć często jest zdiagnozować progenię. Dopiero z wiekiem się zaczyna ujawniać, dlatego trzeba dobrze obserwować.

Leczenie aparatem ortodontycznym

Ciężko jest normalnie funkcjonować, gdy występuje progenia leczenie aparatem może zmienić ten stan rzeczy. Leczenie można będzie skrócić do minimum, jeżeli pacjent trafia do ortodonty jeszcze zanim wysunięta żuchwa będzie widoczna. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, jeżeli progenia zostanie wykryta u dorosłego pacjenta. Z reguły około 2-3 lat trwa leczenie ortodontyczne przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego. Z reguły jest to wystarczający czas, żeby wszystkie zęby ustawiły się we właściwy sposób. Chirurg dopiero później operuje pacjenta, a na koniec wymagane jest założenie szyny na 4-5 tygodni. Leczenie jest czasochłonne, ale poprawia estetykę twarzy, a do tego zmienia całkowicie wszystko.

Warto dodać, że progenia to wrodzona wada zgryzu, którą można zakwalifikować do wad doprzednich. Jest to wynik nadmiernego rozwoju żuchwy w kierunku przednim. Dolne zęby zachodzą na górne, więc relacja struktur anatomicznych w obrębie zgryzu jest nieprawidłowa. Jest to schorzenie, które na pozór wydaje się mało istotne, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Warto sobie uświadomić, że nieleczona progenia prowadzi do wielu poważnych powikłań. Szczególnie uciążliwe są problemy ze spożywaniem pokarmów. Proces oddychania również się pogarsza, przez co jama ustna jest całkowicie sucha. Warto dodać, że dosyć często pojawia się próchnica oraz paradontoza. Inne problemy zdrowotne to powiększenie rozmiarów języka oraz bóle głowy. Jeżeli choroba jest w stopniu zaawansowanym to może nawet dojść do zmiany rysów twarzy. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest progenia leczenie aparatem jest naprawdę skuteczne.

Next Post

Hemisekcja w stomatologii

Obecna stomatologia pozwala na to, żeby każdy pacjent zachował możliwie jak najdłużej zęby własne. Do takowych zabiegów zaliczana jest przede wszystkim hemisekcja polegająca na odseparowaniu oraz usunięciu nieodwracalnie zniszczonej części korony korzenia. W ten sposób pozostałe ich fragmenty mogą posłużyć jako baza do następnej odbudowy protetycznej. Warto wiedzieć, że hemisekcja […]
Hemisekcja w stomatologii

Subscribe US Now