Protetyka – co to jest?

Stomatolog

Protetyka co to jest? Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czym dokładnie zajmują się zawodowo protetycy i jaka jest ich rola w leczeniu jamy ustnej. Nie da się ukryć, że niebagatelna, szczególnie na etapie, kiedy pacjenci chcą uzupełnić brakujące zęby. Nowoczesna protetyka ma rozwiązania na wiele różnych problemów, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się pełnym uzębieniem. Zęby wykonane przez protetyka prezentują się nienagannie i w żaden sposób nie odbiegają od tego, jak wyglądają zęby naturalne. Protetyka co to jest? Poniżej wyjaśniamy, między innymi dzieląc się informacjami na temat tego, czym zajmuje się protetyk.

Protetyka – czym się zajmuje?

Czym zajmuje się dziedzina stomatologii, jaką jest protetyka? Tworzeniem zębów z różnorakich wytrzymałych materiałów, które służą do tego, aby uzupełnić luki w łuku zębowym. Tworzą zarówno korony zębowe, mosty, jak też protezy pełne i niepełne. Prace protetyczne służą do tego, aby wypełnić te miejsca w łuku, z których zęby zostały usunięte. Niestety nie jest to sytuacja zdrowa i komfortowa dla pacjenta. Osoby po usunięciu zębów nie mogą spożywać wszystkich posiłków, jednak nie jest to jedyna niedogodność związana z utratą zęba. Sporo zmienia się bowiem w samej szczęce, dochodzi między innymi do zaniku kości zębowych, a także rozchwiania pozostałych zębów. Niektóre z nich są zbyt obciążone, przez co uszkadzają się, ścierają. Dlatego też protetycy mają aktywną i bardzo ważną rolę w procesie rekonstrukcji zębów, współpracując ze stomatologami. Protetyka co to jest? Gałąź odpowiedzialna za wizualną sferę tego, jak uśmiech pacjenta będzie prezentował się po leczeniu uzupełniającym.

Po co proteza?

Dlaczego leczenie u protetyka jest istotne? Między innymi właśnie ze względu na częściowo już wspomniane czynniki. Po pierwsze pacjenci, którzy utracili zęby, nie mogą spożywać wszystkich posiłków. Nie dla nich produkty twarde, które wymagają miażdżenia przez zęby położone z tyłu. Jeżeli w łuku zębowym brakuje zębów trzonowych, spożywanie posiłków jest naprawdę trudne. Dlatego też uzupełnienie zębów na przykład poprzez wstawienie implantów i założenie koron lub też mostów, rozwiązuje te problemy. Drugą kwestią jest sfera wizualna. Nie da się ukryć, że brakujące zęby mogą stanowić ogromny czynnik stresu dla każdego człowieka. Brak zębów łączy się bowiem często z odczuwanym poczuciem wstydu i ogromnego zażenowania. Ludzie niejednokrotnie wycofują się z życia społecznego, więcej czasu spędzają w domu, stronią od kontaktu. Dlaczego? Ponieważ brak zębów jest dla nich wyjątkowo stresujący. Protetyka co to jest w tym kontekście? To wsparcie dla pacjentów, którzy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą uzupełnić luki w łuku zębowym i przestać przejmować się tym, że w różnych okolicznościach stracili swoje zęby. A po co pacjentowi proteza? Między innymi po to, aby czuł się komfortowo i mógł korzystać w pełni z życia. Protezy mogą być mocowane w różny sposób, a te ruchome, wyjmowane na noc, coraz częściej odchodzą już do lamusa. Pacjenci mogą zatem korzystać z nowoczesnych rozwiązań, na przykład z protez mocowanych na implantach. Dzięki temu tak zwane sztuczne zęby w żaden sposób nie przeszkadzają im w codziennym życiu, a wręcz odwrotnie. Pozwalają wrócić do pełni aktywności i czuć się swobodnie w każdej sytuacji.

Leczenie protetyczne

Protetyka co to jest? To pytanie staje w głowie pacjentów, którzy nie potrafią umiejscowić tej dziedziny w innych naukach związanych ze stomatologią. Tymczasem jak najbardziej protetycy współpracują z lekarzami dentystami właśnie nad tym, aby uśmiech pacjenta prezentował się nienagannie. Leczenie protetyczne prowadzone jest w konsultacji ze stomatologiem. To lekarz stomatolog robi odcisk szczęki pacjenta, a następnie przekazuje go protetykowi, który na tej podstawie tworzy zęby idealnie dopasowane do szczęki konkretnego człowieka. Są one odpowiednio duże, szerokie, dzięki czemu dobrze pasują. To istotne zarówno wtedy, gdy uzupełnia się tylko jeden ząb, jak również podczas bardziej skomplikowanych etapów leczenia. Mowa tutaj na przykład o tworzeniu mostów lub też protez mocowanych na stałe. Leczenie protetyczne zajmuje trochę czasu i jest dosyć kosztowne, ale z drugiej strony pozwala pacjentowi wrócić do pełni życia i wszystkich możliwości.

Protetyka – rodzaje uzupełnień

Koszty leczenia protetycznego nie należą do niskich, ale z drugiej strony warto wiedzieć również o różnych możliwościach, które są adekwatne do tego, jak dużo chcemy wydać na leczenie. Pacjenci mogą korzystać z refundacji na NFZ. Przykładowo protezy zębowe można raz na jakiś czas mieć zupełnie za darmo, trzeba tylko zgłosić się do gabinetu mającego umowę z NFZ. Protetycy tworzą też zęby na zamówienie z materiałów takich, jak na przykład porcelana. To jedne z najdroższych zębów tworzonych przez protetyków. Przykładowo korona porcelanowa najczęściej kosztuje kilka tysięcy złotych. Oczywiście protetycy tworzą również mosty, które będą mocowane w różny sposób w łuku zębowym pacjenta. Wszystko zatem związane jest zarówno z możliwościami finansowymi, jak też tym, jak zęby mogą być mocowane w łuku. Decyzję o leczeniu podejmuje stomatolog, a potem protetyk wykonuje prace protetyczne na zamówienie konkretnego lekarza.

Zabiegi protetyczne – korzyści

Warto podkreślić, że podejmując zabiegi protetyczne, tak naprawdę robimy coś ogromnie ważnego dla siebie i swojego samopoczucia. Protetyka co to jest? Raz jeszcze odpowiadając na to pytanie, można powiedzieć, że to dziedzina związana ze stomatologią, która przywraca pacjentom poczucie atrakcyjności, wiary w siebie. Rozwiązuje problemy związane z wieloma nieprzyjemnymi emocjami, które mogą towarzyszyć osobom mającym w swojej historii utratę zębów. A przecież zęby nie zawsze traci się z powodu zaniedbania. To kwestia choroby, wypadku, nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Warto mieć to na uwadze. To właśnie dzięki pracy protetyków w łuku zębowym pacjenta można umiejscowić zęby, które wyglądają jak naturalne i dokładnie tak samo świetnie służą.

Next Post

Czy lakować zęby stałe?

Wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy lakować zęby stałe, czy zęby mleczne. Warto poznać odpowiedź na to nurtujące pytanie, ponieważ lakowanie zębów to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie próchnicy, dzięki czemu przez długie lata będzie można cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami. Lakowanie zębów stałych Czy lakować zęby stałe […]
Czy lakować zęby stałe

Subscribe US Now