Resekcja korzenia – co to jest?

Stomatolog

W dzisiejszych czasach stomatologia ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o leczenie kanałowe, które obecnie stoi na bardzo wysokim poziomie. Wciąż jednak zdarza się, że zabieg kończy się niepowodzeniem bądź też nie da się go przeprowadzić. Bardzo często w takiej sytuacji u pacjenta pojawia się problem z usunięciem stanu zapalnego, będącego przyczyną bardzo silnych dolegliwości bólowych. W tej sytuacji dentyści zazwyczaj decydują się na przeprowadzenie zabiegu zwanego resekcją korzenia. Osoby zadające sobie pytanie: resekcja korzenia co to jest, mogą uzyskać na nie odpowiedź czytając ten artykuł.

Przed zabiegiem

Zadając pytanie: resekcja korzenia co to jest, warto przede wszystkim zastanowić się, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu. Dobrze wiedzieć, że resekcję korzenia zęba zazwyczaj przeprowadza się u pacjentów, którzy w przeszłości doświadczyli leczenia kanałowego, jednak nie okazało się ono u nich skuteczne bądź też spowodowało bolesne powikłania w postaci stanu zapalnego w korzeniu zęba. Infekcja może rozwinąć się na skutek niedostatecznie wypełnionego kanału zębowego bądź też pozostawienia w nim ciała obcego – na przykład, na skutek złamania się narzędzia stomatologicznego. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że stan zapalny po leczeniu kanałowym może pojawić się nawet wiele miesięcy po jego przeprowadzeniu.

Resekcja korzenia bardzo często bywa stosowana także u tych pacjentów, których dotknęły powikłania w przypadku leczenia zębów posiadających uzupełnienia protetyczne. Najczęściej mowa tutaj o wkładach koronowych. W tym przypadku resekcja korzenia jest postępowaniem, które może uratować wypełnienie protetyczne.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba stosowana jest również w przypadku, kiedy wierzchołek korzenia został uszkodzony bądź też złamany – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy doszło do złamania podłużnego.

U niektórych pacjentów budowa anatomiczna zęba odbiega od prawidłowego wzorca, przez co nie można zastosować leczenia kanałowego. Powodem mogą być zakrzywione bądź też zwężone kanały zębowe.

Resekcja zęba – na czym polega?

Zadając pytanie: resekcja korzenia co to jest, warto także zastanowić się, na czym polega ten zabieg. Otóż, trzeba mieć świadomość, że może być on przeprowadzony wyłącznie przez specjalistę, czyli chirurga stomatologa. Sam zabieg składa się z kilku etapów i poprzedzony jest dokładnym wywiadem, podczas którego pacjent musi opowiedzieć lekarzowi o wszystkich swoich dolegliwościach – czy to aktualnych, czy też już przebytych. Przed podjęciem decyzji o resekcji korzenia lekarze stomatolodzy zazwyczaj zalecają pacjentowi wykonanie zdjęcia rtg, które pozwala określić rozległość stanu zapalnego.

Na samym początku zabiegu lekarz podaje pacjentowi znieczulenie niwelujące ból, który może występować podczas i po zabiegu. Bardzo ważne jest, by substancję znieczulającą wstrzyknąć dokładnie na poziomie operowanego miejsca, czyli w pobliżu wierzchołka. Po zastosowaniu znieczulenia stomatolog odczeka kilkanaście minut, aby wszystkie tkanki w pobliżu korzenia zęba zostały odpowiednio znieczulone.

Kiedy znieczulenie działa już tak, jak powinno, lekarz przystępuje do odsłonięcia kości poprzez odwarstwienie dziąsła. Następnie wykonuje w tej kości niewielki otwór na wysokości korzenia. Dzięki temu uzyskuje on do niego dogodny dostęp.

Kiedy korzeń jest już doskonale widoczny, stomatolog przystępuje do usunięcia zainfekowanej tkanki. Pacjenci zadając pytanie: resekcja korzenia zęba co to jest, powinni wiedzieć, że podczas zabiegu stomatolog może usunąć maksymalnie 1/3 korzenia. Jeśli stan zapalny obejmuje większą jego część, zabiegu resekcjji się nie przeprowadza.

Po dokonaniu resekcji lekarz przystępuje do wypełnienia kanału zębowego. Odpowiednie uszczelnienie kanału zapobiega przedostawaniu się bakterii do tkanek okołowierzchołkowych. Następnie na miejsce cięcia lekarz stomatolog założy szwy, które zostaną ściągnięte najwcześniej tydzień po zabiegu.

Resekcja zęba – przeciwwskazania

Zadając sobie pytanie, resekcja korzenia co to jest, warto także dowiedzieć się, jakie są ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Jak już wyżej wspomniano, jego przeprowadzenie nie jest możliwe, kiedy zmiany zapalne obejmują ponad 1/3 długości całego korzenia. Lekarze stomatolodzy nie zalecają także resekcji korzenia w przypadku zębów mlecznych.

Zabiegu nie przeprowadza się także u pacjentów, u których rozwija się stan zapalny jamy ustnej bądź też gardła. Przeciwwskazaniem do resekcji jest także opryszczka występująca na wargach. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, a także choroby nerek bądź też tarczycy.

Resekcji wierzchołka korzenia zęba nie wykonuje się także u pacjentek – zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, który jest bardzo delikatnym czasem.

Bywa, że doświadczony lekarz stomatolog może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu resekcji, pomimo występujących przeciwwskazań. Trzeba pamiętać o tym, że przeprowadzenie dokładnego i rzetelnego wywiadu jest bardzo istotne, jeśli chodzi o zdrowie bezpieczeństwo pacjenta. Zapobiec może bowiem przykrym i bolesnym powikłaniom.

Ewentualne powikłania i wskazania

Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że rekonwalescencja po zabiegu resekcji korzenia może potrwać nawet kilka miesięcy. Dopiero kiedy usunięty fragment kości odtworzy się bez żadnych komplikacji, zabieg można uznać za udany. Przez cały okres rekonwalescencji pacjent powinien pozostawać pod opieką swojego lekarza stomatologa.

Z racji tego, że medycyna obecnie stoi na bardzo wysokim poziomie, resekcja korzenia zazwyczaj kończy się sukcesem. Jest to zabieg, który uznawany jest za stosunkowo bezpieczny, pomimo tego że jest dość inwazyjny.

Szanse na sukces zwiększają się, kiedy pacjent bezwzględnie stosuje się do zaleceń swojego lekarza. Przede wszystkim, przez krótki czas po zabiegu powinien unikać aktywności fizycznej. Ważne jest również regularne odkażanie jamy ustnej, a także zażywanie przepisanych przez lekarza leków. Jak widać, wcale nie jest trudno uzyskać odpowiedź na pytanie: resekcja korzenia co to jest.

Next Post

Jak odróżnić zęby mleczne od stałych?

Zęby to jednolite twarde struktury, które wypełniają jamę ustną człowieka. Najpierw w szczęce i żuchwie pojawia się 20 zębów mlecznych. Następnie wyrastają nowe stałe i wypadają mleczne, by w ich miejsce także pojawiły się stałe. Finalnie w jamie ustnej znajdują się 32 zęby stałe. Przeczytaj poniżej, jak wyrastają zęby i […]
Jak odróżnić zęby mleczne od stałych?

Subscribe US Now