Dorośli wiedzą, że należy dbać o jamę ustną, regularnie myć zęby i chodzić do stomatologa. Jednak wielu rodziców zaniedbuje jamę ustną u dzieci i jedynie pilnuje, aby dziecko przynajmniej udawało, że myje zęby. Takie podejście jest oczywiście niedobre i należy od najmłodszych lat w dzieciach wyrabiać dobre nawyki. Już od pojawienia się pierwszych mlecznych zębów należy maluszka przyzwyczajać do wizyt w gabinecie dentystycznym, aby mógł on oswoić się z zabiegami, które będą wykonywane w niedalekiej przyszłości. Jak dbać o zęby u maluchów? Czym jest sanacja jamy ustnej u dziecka? Kiedy należy przeprowadzić taki zabieg?
Sanacja jamy ustnej u dziecka – czym jest?
Pewnie nie każdy wie, czym dokładnie jest sanacja jamy ustnej u dziecka czy dorosłej osoby. Sanacja oznacza dosłownie uzdrowienie jamy ustnej. Chodzi o wszelkie zabiegi, które mają na celu poprawę higieny jamy ustnej. Może to być usunięcie kamienia nazębnego lub walka z próchnicą. Można wyróżnić dwa rodzaje sanacji:
- bezwzględną
- względną.
W pierwszym przypadku chodzi o usunięcie wszystkich nieprawidłowości znalezionych w jamie ustnej, usunięcie stanów zapalnych, naprawę ubytków i doprowadzenie zębów do idealnego stanu. Sanacja względna przeprowadzana jest u ogólnie zdrowych pacjentów, u których nie wykryto ognisk zapalnych i schorzeń powstających od tych ognisk.
U dzieci niestety już w coraz młodszym wieku pojawiają się różnego rodzaju ogniska zapalne, które nieleczone mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Przede wszystkim lekarz stomatolog musi znaleźć zmianę zapalną, która oddziałuje toksycznie, alergicznie lub bakteryjnie na jamę ustną. Takie zapalenia mogą prowadzić do schorzeń powstających nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także i innych organów. Zmiany zębopochodne mogą występować wewnątrz zęba lub dotyczyć korzenia. Niekiedy pojawiają się torbiele lub dochodzi do zapalenia kości, które mogą rozprzestrzenić się na tkanki sąsiadujące i drogą krwionośną zainfekować inne narządy.
Wszelkie ogniska zapalne u dzieci muszą być zlikwidowane natychmiast. Maluch rozwija się bardzo szybko i jego organizm musi być w pełni zdrowy. Bardzo ważne są zatem regularne wizyty u stomatologa i badania, które pozwolą wykryć niepokojące zmiany.
Wskazania do sanacji
Sanacja jamy ustnej u dziecka jest zabiegiem, który pozwala uchronić malucha przed problemami zdrowotnymi i długotrwałym leczeniem. Ognisko zapalne może spowodować wystąpienie wielu chorób, w tym także chorób przewlekłych. Ciężko jest podać wszystkie choroby, które mogą powstać z powodu zapalenia w jamie ustnej, ale choć część z nich warto znać. Przede wszystkim ogniska zapalne mogą mieć poważny wpływ na serce i nierzadko wywołują infekcyjne zapalenie wsierdzia. Mogą prowadzić do zawału, udaru mózgu, choroby wieńcowej, zapalenia płuc czy osteoporozy. Często pojawiają się różnego rodzaju alergie czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Sanacja jamy ustnej u dziecka i u dorosłej osoby powinna być wykonywana regularnie. Przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej i co roczne wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny być normą. Cyklicznie powinny być wykonywane badania rentgenowskie, przy których pomocy można wykluczyć niewidoczne gołym okiem stany zapalne.
Wskazaniem do wykonania sanacji jamy ustnej są wszelkie zabiegi i operacje, które mają zostać przeprowadzone. Dzieci chorujące przewlekle powinny obowiązkowo być poddane temu zabiegowi. Także alergicy, dzieci z osłabioną odpornością i często chorujące powinny wraz z rodzicami udać się do gabinetu stomatologicznego w celu wykonania sanacji. Także w obliczu chorób wirusowych, które corocznie dotykają praktycznie wszystkie maluchy, jest to ważny zabieg.
Ile trwa sanacja jamy ustnej i jak prawidłowo dbać o jamę ustną?
Ciężko jest jednoznacznie określić, ile czasu zajmuje sanacja jamy ustnej. Tak na dobrą sprawę każdy zabieg wykonywany w obrębie jamy ustnej może zostać zaliczony do sanacji. Z tego względu całość może trwać kilkadziesiąt minut, gdyż zakończy się na jednej wizycie u stomatologa, a w innym wypadku może być to długotrwały proces, który zajmie kilka miesięcy. Wszystko zależy od stanu jamy ustnej i zdrowia pacjenta. Niekiedy nie ma możliwości wykonania wszystkich zabiegów, dopóki pacjent nie upora się z jakimiś dolegliwościami.
Podczas zabiegu muszą zostać wyeliminowane wszelkie ogniska mogące wywołać stan zapalny. Stomatolog musi zająć się wszystkimi ubytkami i przeprowadzona obowiązkowo musi być dezynfekcja. Nie chodzi jedynie o zęby i dziąsła, ale także o stany zapalne ust i języka, a także grzybicę dziąseł.
Bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, która zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju chorób i stanów zapalnych. Przede wszystkim regularne wizyty w gabinecie dentystycznym powinny odbywać się już od drugiego roku życia. Dziecko powinno być uczone mycia zębów dwa razy dziennie. Najlepiej kupić mu kolorową szczoteczkę elektryczną lub soniczną, która doskonale usunie osad i resztki jedzenia. Dobrze jest także nauczyć maluszka, aby wieczorem płukał zęby płynem dla dzieci.