Kto z was nie zazdrościł nigdy śnieżnobiałego uśmiechu znanego z kolorowych magazynów opisujących to, co dzieje się w show businessie? Nienaganna prezencja zębów to nie tylko kwestia estetyczna, którą dostrzegamy my sami, ale też oznaka tego, że zęby są praktycznie w pełni zdrowe. Nic więc dziwnego, że tak często jesteśmy zainteresowani nadaniem możliwie najlepszej barwy naszemu uzębieniu, jednak od czego zacząć? Jakie metody są dostępne? Dziś rozwiążemy wasze wątpliwości a wybielanie zębów nie będzie tajemnicą!
Dlaczego warto wybielać zęby?
Na samym początku możecie zastanawiać się nad odpowiedzią na pytanie: dlaczego warto bawić się w wybielanie zębów? Wspomnieliśmy już o tym, że ważna jest kwestia wizualna, gdyż białe zęby prezentują się niezwykle pięknie. Innym powodem może być także to… że ten zabieg jest niezwykle nieinwazyjny, bezbolesny oraz co najważniejsze — niezwykle skuteczny. Co ważniejsze, nie wymaga on dużo od samego pacjenta, przez co niemalże minimalnym kosztem możliwe jest uzyskanie świetnych rezultatów. Jakie metody cieszą się największa popularnością.
Wybielanie zębów w domu metodą nakładkową
Wybielanie zębów w domu (nakładkowe) to jedno z najciekawszych rozwiązań dostępnych w obecnym stanie stomatologii. Dlaczego tak twierdzimy? Otóż wybielanie zębów metodą nakładową dzieje się całkowicie… w domu pacjenta. Wszystko dzięki specjalnie przygotowanym nakładkom dostosowanych do budowy łuków zębowych pacjenta. Ich działanie jest niezwykle proste — pacjent nakłada na ich wewnętrzną część specjalny żel, którego stężenie dostosowane jest do efektów, jakie chce osiągnąć pacjent. Nakładki te powinno nosić się przynajmniej 2 razy dziennie przez łączny okres czterech godzin. Opcjonalnie, możliwe jest ich zakładanie tylko na noc, na ten sam okres. Cały proces wybielania trwa około 4 tygodni. To świetna opcja dla pacjentów, którzy nie chcą poświęcać czasu na wizyty w gabinecie stomatologa. Czy to jedyny sposób na wybielanie zębów? Oczywiście, że nie!
Laserowe wybielanie zębów (ZOOM i BEYOND)
Zęby możemy także wybielać poprzez wykorzystanie specjalistycznych lamp, takich jak ZOOM oraz BEYOND. Główną różnicą, odznaczająca te sposoby od wybielania nakładkowego jest to, że wykonuje się je w zaciszu gabinetu stomatologicznego i co ważniejsze dla wielu z was — pozwala na szybsze osiągnięcie białego jak śnieg uśmiechu. Laserowe wybielanie zębów polega na nałożeniu niezwykle wysoko stężonego preparatu wybielającego (w postaci nadtlenku wodoru) i dalszego naświetlenia go wcześniej wymienionymi lampami. Muszą one wykorzystywać odpowiednią długość fal, która pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Cały ten cykl zwykle powtarza się od dwóch do czterech razy, w zależności od potrzeby. Co ciekawe, sam zabieg jest kompletnie bezbolesny, jednak z uwagi na specyfikę zabiegu, jakim jest laserowe wybielanie zębów — zęby mogą być poważnie nadwrażliwe na czynniki zewnętrzne przez około 2 dni. Aby uzyskać zadowalające efekty, kluczowe jest zastosowanie tzw. białej diety, czyli diety, która eliminuje pokarmy zawierające mocne barwniki. Jeżeli nie chcemy zaprzepaścić wspólnej pracy — warto słuchać stomatologów!