Spuchnięte bolące dziąsło

Stomatolog

Spuchnięte bolące dziąsło może być poważnym powodem do zmartwień. Najczęściej jest ono znakiem, że w jamie ustnej pojawił się stan zapalny, który będzie wymagał podjęcia specjalistycznego leczenia. Na szczęście spuchnięte bolące dziąsło można wyleczyć. Jak to zrobić? Dlaczego dziąsła mogą puchnąć?

Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?

Spuchnięte bolące dziąsło może pojawić się z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną opuchniętych dziąseł jest stan zapalny, który powstaje w wyniku gromadzenia się płytki nazębnej na powierzchni zębów. To prowadzi do obrzęku i widocznego zaczerwienienia dziąseł, a to powinien być już powód do niepokoju. Nieleczone zapalenie dziąseł, może przerodzić się w zapalenie przyzębia. W wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia tkanki podtrzymującej zęby. Z czasem może ono doprowadzić do utraty zębów. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się opuchlizny może też być niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieregularne i niedokładne szczotkowanie zębów czy brak stosowania nici dentystycznej może prowadzić do gromadzenia się bakterii, które są odpowiedzialne za stan zapalny. Zdarza się, że opuchlizna pojawia się także na skutek palenia tytoniu lub zmian hormonalnych w organizmie.

Opuchnięte dziąsła – objaw chorób dziąseł

Spuchnięte dziąsła mogą być objawem zapalenia przyzębia lub dziąseł. Mogą także wskazywać na dość rzadką dziedziczną chorobę restrykcyjną przyzębia. Może ona powodować utratę zębów oraz resorpcję kości. Jest ona dość rzadka, ale z pewnością niepokojąca i w razie wystąpienia opuchlizny konieczne jest jej wykluczenie. Stomatolog po badaniu przedstawi plan leczenia, który pomoże Ci pozbyć się przyczyny opuchlizny oraz zwiększy szansę na to, że w przyszłości problem z nią się już nie powtórzy. To zdecydowanie podniesie Twój komfort życia, więc warto zastosować się do planu.

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć? – dowiedz się, co robić

Leczenie opuchniętych dziąseł zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. Najprościej jest po prostu zadbać o dobrą higienę jamy ustnej. Zęby należy szczotkować regularnie i dokładnie. Warto pamiętać też o używaniu nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej, które pozwalają na pozbycie się płytki nazębnej nawet z trudno dostępnych miejsc. Nie można też zapominać o profesjonalnym czyszczeniu zębów. Skaling i piaskowanie przeprowadzane przez dentystę lub higienistkę pomagają usunąć zęby kamień nazębny i płytkę nazębną. Jeśli opuchlizna nawraca, a stomatolog postawił diagnozę, to konieczne jest sięgnięcie po przepisane antybiotyki oraz leki przeciwbólowe. W skrajnych wypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne. Najczęściej polega ono na usunięciu kieszonek dziąsłowych czy przeszczepach dziąsła. Dobrą praktyką jest także zmiana nawyków. Dobrze jest zrezygnować z palenia tytoniu oraz zmienić dietę na taką, która nie przyczynia się do pogarszania stanu zębów. Często to właśnie te nawyki decydują o tym, czy ktoś ma zdrowy i piękny uśmiech, czy też boryka się z nawracającymi stanami zapalnymi.

Next Post

Jaka szczoteczka jest najlepsza?

O tym, że „szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” gwarantują zdrowy, piękny uśmiech wiedzą już przedszkolaki. O ile jednak kiedyś nie było dużego wyboru jeżeli chodzi o sprzęt do czyszczenia zębów, o tyle dzisiaj na rynku dostępnych jest kilka alternatywnych rozwiązań. Być może czasami takie rozważania przypominają odwieczny spór, co jest […]
Jaka szczoteczka jest najlepsza?

Subscribe US Now