Ubytki zębów przy dziąsłach

Stomatolog

Każdy człowiek stara się najróżniejszymi metodami dbać o swoje zęby. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest podstawą, aby nie osadzała się na nich płytka nazębna, nie dochodziło do niszczenia szkliwa czy też recesji dziąseł. Wszystkie te przypadłości są niezwykle poważne i mogą skutkować nawet utratą zęba. Często pojawiającym się problemem, o którym dość mało się wie, to ubytki zębów przy dziąsłach. Czym się one charakteryzują, jak powinno się je leczyć i czym grozi ich zaniedbanie?

Jak wyglądają ubytki w zębach?

Od czego należy zacząć zdobywanie informacji na temat tego, czym są ubytki zębów przy dziąsłach? Na samym początku dowiedzieć się trzeba nieco więcej o pojawiających się na zębach ubytkach. Czym są one spowodowane?
Zdecydowanie najczęściej ma się do czynienia z ubytkami, które spowodowane są oddziaływaniem na nie bakterii wydzielających kwasy. Powszechnie sądzi się, że głównym powodem próchnicy jest jedzenie dużej ilości słodyczy i niezbyt uważna higiena jamy ustnej. Jest to jednak tylko częściowa prawda, ponieważ za powstawanie ubytków nie odpowiada bezpośrednio cukier, lecz żywiące się nim bakterie. W wyniku przemiany materii wydzielają one z siebie silne kwasy, które osadzając się na zębach, powodują stopniową degradację szkliwa, aż do powstania na nich ubytków.
Czym natomiast są ubytki zębów przy dziąsłach?

Są to tzw. ubytki klinowe, które zlokalizowane są w okolicy przyszyjkowej zęba. Oprócz jednak charakterystycznego miejsca, ubytki tego rodzaju cechują się także bardzo charakterystycznym wyglądem. Nie są czarnymi krokami na szkliwie, jak ubytki spowodowane pojawiającą się próchnicą, lecz zamiast tego przyjmują postać owalnego wgłębienia, które spowodowane jest brakiem szkliwa. Często na takim zębie widoczne jest żółte lub brązowe przebarwienie, które powstaje w wyniku odsłonięcia zębiny. Taki ubytek cechuje się ponadto ostrymi krawędziami, a także twardą i błyszczącą powierzchnią.
Tego rodzaju ubytki zębów przy dziąsłach powstawać mogą właściwie w każdym wieku, często mają tendencje do powiększania się, a jeśli nie są leczone, powstaje w ich wyniku nadwrażliwość zębów. W skrajnych przypadkach, gdy wielkość ubytku będzie zbyt duża, może nawet dojść do ułamania się zęba.

Jak się leczy ubytki klinowe?

Jak więc widać ubytki zębów przy dziąsłach to naprawdę poważna przypadłość, która może się zakończyć nawet utratą danego zęba. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak można przeprowadzić leczenie takiej dolegliwości. Żeby jednak można było do niego przejść, najpierw trzeba się dowiedzieć, jakie są przyczyny powstawania takich ubytków.

W zdecydowanej większości za powstawanie ubytków klinowych odpowiedzialne są nieuzupełnione ubytki zębowe, które zmieniają rozkład sił w jamie ustnej, nawet mogące przemieszczać poszczególne zęby. W efekcie tego zmianie ulega siła, która jest wywierana na poszczególne zęby podczas żucia pokarmów.
Oczywiście to nie jedyna przyczyna takiej przypadłości. Oprócz tego wspomnieć trzeba o bruksizmie, wadzie zgryzu, a także nieprawidłowym szczotkowaniu zębów. Jeśli będzie się miało nieodpowiednią technikę, może dochodzić do nadmiernego ścierania zębów i niszczenia szkliwa.
Bez względu jednak na to, jaka jest konkretnie przyczyna takiej przypadłości, dowiedzieć się trzeba, jak wygląda jej leczenie. Co w takiej sytuacji można zrobić? Jak się okazuje, zdecydowanie najlepszą metodą w tym wypadku jest wypełnienie powstałego ubytku. Stosuje się w tym celu dokładnie tę samą technikę i materiały, które wykorzystywane są podczas wypełniania zęba po borowaniu. Oznacza to, że najpierw ząb należy odpowiednio wyczyścić, wytrawić, a następnie szczelnie pokryć ubytek żywicą.

Jakie zalety ma takie leczenie? Przede wszystkim jest ono bardzo proste i szybkie do wykonania. Co więcej, nie jest także specjalnie kosztowne. Ogromną korzyścią, którą pacjent zauważy od razu, jest całkowite wyleczenie danego zęba z nadwrażliwości, ponieważ zakończenia nerwowe nie będą już odsłonięte na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo poprawia się wygląd zęba, co za tym idzie uśmiech. Nie da się również nie zauważyć, że ząb stanie się mocniejszy i zabezpieczy się go przed ryzykiem ułamania.

Jak zapobiegać powstawaniu ubytków zębów przy dziąsłach?

Jak zatem widać, leczenie takiego ubytku nie jest specjalnie skomplikowane, a osiąga się w ten sposób naprawdę rewelacyjne rezultaty. Pomimo jednak tego, że leczenie to jest proste i skuteczne, mimo wszystko powinno się wiedzieć, jak nie doprowadzić do sytuacji, gdy będzie ono konieczne. Jak zatem można zapobiegać powstawaniu ubytków tego rodzaju?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, od której powinno się zacząć, jest zwrócenie uwagi na technikę codziennego szczotkowania zębów. Błędy na tym polu są zdecydowanie najczęstszą przyczyną ubytków klinowych. Oczywiście powinno się także przyrzec uważnie temu, czy stan włosia szczoteczki jest odpowiedni, a także czy nie jest ono zbyt twarde.

Na kondycję zębów i pojawianie się takich ubytków może również wpływać odkładający się kamień nazębny. Warto więc od czasu do czasu udawać się do stomatologa w celu jego usunięcia.

Next Post

Aparat kryształowy samoligaturujący

Noszenie aparatów ortodontycznych bardzo często wiązało się z kompleksami i wstydem. Druty na zębach były powodem drwin i wyśmiewania. Na szczęście teraz dbanie o uzębienie nie jest już tematem drażliwym. Wiemy, że zdrowe i proste zęby mogą być naszym atutem i wizytówką. Nieprawidłowe ułożenie zębów powoduje szereg wad zgryzu, bolesność […]
Aparat kryształowy samoligaturujący

Subscribe US Now