Skaling zębów jest niezwykle prostym, lecz jednocześnie bardzo pomocny zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Jeżeli mamy, chociaż minimalną wiedzę na temat stomatologii, to zetknęliście się z tym, jak destrukcyjny wpływ na zdrowie zębów ma kamień nazębny. Jeżeli nie wiecie, o co chodzi, wystarczy hasło — parodontoza. Dzisiejszy artykuł pozwoli Wam zrozumieć to, czym wyróżnia się ten zabieg i dlaczego warto zainteresować się jego sprawdzeniem na własnej skórze — a raczej zębach!
Na czym polega skaling zębów?
Skaling to zabieg skupiający się na usuwaniu wspomnianego we wstępie kamienia nazębnego. Sam kamień nazębny to nic innego jak stwardniała i zmineralizowana płytka nazębna. Sam kamień nazębny powstaje zarówno nad, jak i pod dziąsłami i jest wręcz idealnym środowiskiem dla rozwoju przeróżnych drobnoustrojów, pokroju bakterii. Skutki zaniedbania takiego stanu rzeczy mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia całej jamy ustnej i prowadzą do wielu poważnych chorób, których efekty mogą być wręcz tragiczne. Właśnie dlatego skaling jest absolutnie kluczowy!
Czym jest skaling naddziąsłowy?
Skaling naddziąsłowy to nic innego jak zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu kamienia zębowego, a kluczem do sukcesu staje się wykorzystanie ultradźwięków. Jak to wygląda w praktyce? Otóż stomatolog w trakcie zabiegu przykłada końcówkę skalera do miejsc, w których mamy do czynienia z kamieniem. Siła wspomnianych ultradźwięków uderza w cząsteczki złogów, a efektem jest stopniowe pękanie kamienia i jego odpadanie we fragmentach z powierzchni zęba. Aby efekt był prawdziwie zachwycający, ząb zostaje dokładnie wypolerowany.
Czym jest skaling poddziąsłowy?
Skaling poddziąsłowy to natomiast zabieg, którego celem jest jedno — usunięcia kamienia nazębnego, który nagromadził się poniżej linii dziąseł. Może to być jednakowo na samym korzeniu zęba, ale też w kieszonce dziąsłowej. Tutaj także korzysta się ze skalera ultradźwiękowego, jednak wraz z tak nietypowym miejscem zabiegu stomatolog użyje również kiretu, pomagające w ekstrakcji kamienia z kieszonki.Po oczyszczeniu zęba z kamienia konieczne będzie wypolerowanie zęba wraz z flouryzacją — wszystko by zapewnić maksymalne zdrowie jamy ustnej po skalingu!
Jak często należy przeprowadzać skaling?
Skoro już wiemy czym cechuje się skaling, warto też zadać sobie pytanie: jak często warto wykonywać skaling zębów? Nie istnieje jedna konkretna liczba, jaką pacjent powinien przestrzegać celem uzyskania wręcz idealnych wyników. Z naszej strony, zalecamy jednak aby korzystać z dobroci skalingu nie rzadziej niż raz lub dwa razy w roku. Jeżeli jednak nie stronicie od palenia palpierosów — warto wykonywać go częściej.