Wrażliwe zęby – objawy

Stomatolog

Piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. Staramy się więc dbać o zęby regularnie je myjąc i chodząc na przeglądy do stomatologa. Wiele osób zmaga się z problemem wrażliwych zębów i dzisiaj powiemy o tym, jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. Zazwyczaj wiemy, że nie należy unikać gabinetów stomatologicznych, ale jak wygląda to w praktyce?

Typowe objawy wrażliwych zębów

Jeśli masz wrażliwe zęby objawy z pewnością są Ci dobrze znane.
Jeśli twoje zęby nadmiernie reagują na zimne potrawy lub na niektóre smaki, prawdopodobnie zmagasz się z problemem ich nadwrażliwości. Warto więc się zastanowić, jak poprawić kondycję zębów, czego unikać, aby nie odczuwać bólu zbyt często, bo trzeba przyznać że może on być bardzo dotkliwy.

Przy nadwrażliwości nawet szczotkowanie może być nieprzyjemne. Jak więc chronić wrażliwe zęby objawy są naprawdę dokuczliwe, więc dobrze jest reagować w porę.
Czym właściwie spowodowana jest nadwrażliwość? Tkanka budująca ząb – zębina znajduje się pod szkliwem. Kiedy dochodzi do jej odsłonięcia, zęby stają się bardziej czułe i podatne na kwaśne smaki, zimne potrawy czy mycie. W zaawansowanej formie może dochodzić do uczucia dyskomfortu przez cały czas. Ograniczenie spożycia pewnych potraw nie jest więc rozwiązaniem. Nie należy dopuszczać do zapalenia dziąseł. Wszystko zaczyna się od nagromadzonych bakterii, dlatego nie sposób przecenić regularnego szczotkowania. Powinno być to priorytetem w codziennej higienie.

Tylko staranne badanie stomatologiczne może potwierdzić nadwrażliwość i wykluczyć inne choroby, które mogą powodować ból zębów. Zębina jest podatna na ból ze względu na swoją budowę. To nic innego jak porowata tkanka zbudowana z malutkich, mikroskopijnych kanalików. Wypełnione są one płynem i zakończeniami miazgi odpowiedzialnymi za odczuwanie bólu zęba. To nic przyjemnego.
Teraz kiedy już wiesz jak to działa, możesz zrozumieć, co jest przyczyną wrażliwych zębów, jednak sama wiedza to nie wszystko. Trzeba też podjąć konieczne działania.

Co jest przyczyną nadwrażliwości zębów?

Przyczynami nadwrażliwości zębów często są złe nawyki higieniczne lub wady zgryzu – powodują one przeciążenie zębów, uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny. Osoby jedzące dużo owoców cytrusowych, pijące gazowane napoje czy kwaśne soki powinny pamiętać, że takie produkty zmieniają odczyn śliny na kwaśny, w związku z tym szkliwo ulega stopniowej demineralizacji. Trzeba więc zachować równowagę w diecie.
Może chcesz zminimalizować dyskomfort ponieważ, bardzo ci dokuczają wrażliwe zęby objawy są nieprzyjemne, ale nie zawsze pojawiają się gwałtownie.

Zgrzytanie zębami podczas snu czyli bruksizm również przyczynia się do osłabienia szkliwa i problemów z nadwrażliwością, dlatego ta przypadłość wymaga leczenia. Nawet osoby obgryzające paznokcie, czy wkładające do ust ołówki lub długopisy również nie wyświadczają przysługi swoim zębom. Nie musisz przesadnie martwić się, jeśli masz wrażliwe zęby objawy są co prawda nieprzyjemne, ale właściwa higiena i dieta pozwoli zredukować ból. Stomatolog również doradzi, co robić, aby zmniejszyć wrażliwość zębów. Kluczowe jest jednak ustalenie przyczyny, dlaczego ona występuje. Sięgnij więc po wsparcie dobrego dentysty. Leczenie zębów nie jest tanie, dlatego trzeba jak najwcześniej reagować zanim sprawa się skomplikuje.

Leczenie nadwrażliwości

Jeśli masz wrażliwe zęby objawy mogą bardzo psuć codzienność. Kiedy nie możemy jeść wszystkiego, na co mamy ochotę, nie czujemy się dobrze. Wiele osób stara się sobie jakoś radzić z nadwrażliwością zębów, ale ważne jest reagowanie w porę. Chodzi o to, aby znaleźć przyczynę, wyleczyć zęby i zminimalizować problem nadwrażliwych zębów. Utrzymanie higieny to priorytet. Częste szczotkowanie zębów, używanie nici może być bardzo pomocne. Wiele osób sięga również po irygator, który pozwala pozbyć się większości bakterii. Nie mają wtedy one szans gromadzić się między zębami.

Kiedy chodzimy regularnie na przeglądy do dobrego specjalisty, jest spora szansa, że pomoże nam on na czas. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest kluczowe. Kiedy pojawiają się problemy z zębami, należy reagować szybko. Zęby reagujące na gorące, zimne czy kwaśne potrawy to spory kłopot. Jest to nie tylko kwestia dyskomfortu, ale przede wszystkim nieprawidłowości, które nieleczone mogą prowadzić do powikłań.
Oczywiście trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu. Dzięki temu usuwamy bakterie. Jeśli tego nie robimy, gromadzą się one prowadząc do stanów zapalnych. Nie należy też lekceważyć bólu.

Kiedy działamy wcześnie leczenie nie jest bardzo kosztowne i skomplikowane. Niektóre osoby bardzo nie lubią chodzić do dentysty. Można powiedzieć, że czują duży lęk przed bolesnym leczeniem. Trzeba jednak się przełamać. Wtedy mamy szansę na piękny i zdrowy uśmiech. Badania pokazują, że bardzo zwracamy uwagę na zęby u innych. Nie każdy może się poszczycić równymi, białymi zębami, ale na pewno właściwa higiena oraz systematyczne przeglądy zwiększają szanse na lepsze efekty.

Next Post

Jak działają nakładki wyrównujące zęby?

Piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. Staramy się więc dbać o zęby regularnie je myjąc i chodząc na przeglądy do stomatologa. Wiele osób zmaga się z problemem wrażliwych zębów i dzisiaj powiemy o tym, jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. Zazwyczaj wiemy, że nie należy unikać gabinetów stomatologicznych, […]

Subscribe US Now