Czasami nieważne jak bardzo uważamy na siebie i swoje zdrowie, możliwe jest utracenie jednego lub kilku z naszych zębów w wyniku choroby czy po prostu — wypadku. W takim wypadku, jeżeli pragniemy utrzymać nasze uzębienie w maksymalnie dobrym stanie, powinniśmy pomyśleć o tym, aby zastąpić powstałe ubytki. Właśnie dlatego, wasze wątpliwości powinien rozwiać drobny przedmiot, jakim jest implant stomatologiczny! Czym jest ten implant? Kiedy można go zastosować, a kiedy można spodziewać się, że nie spisze się tak, jak powinienem.
Co zastępuje implant zęba?
Implant zęba to nic innego jak tytanowa śruba, mająca w domyśle zastąpić korzeń zęba, który został utracony w wyniku wielu różnych wypadków czy chorób. Jest to możliwe dzięki procesowi osteointegracji, który można wytłumaczyć jako zrastanie się implantu z kością szczęki. To właśnie wspomniany implant jest fundamentem dalszej odbudowy przy pomocy korony czy mosty protetycznego. To jednak temat na osobny artykuł, a my wracamy do skupienia się na pracy implantologa!
Wskazania do implantacji
Możecie się zastanawiać: co kwalifikuje was do wszczepienia uzupełnienia, jakim jest implant zęba? Przede wszystkim, to doskonały sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu na stałe. Warto zainteresować się tą opcją, gdyż poprawne wszczepiony implant wraz z odbudową protetyczną pozwala nie tylko na odzyskanie pięknego wyglądu, lecz także pełną funkcjonalność szczęki!. Jeżeli zależy wam na tych kwestiach, to implant stomatologiczny (a czasami kilka implantów) da wam szansę na uzyskanie pożądanego efektu.
Implant zęba – przeciwwskazania
Jak się jednak okazuje, wszczepienie implantu wcale nie jest tak prostym i wręcz „idealnym” rozwiązaniem do wykorzystania. Istnieje szereg przeciwwskazań, mogących oddalić nad od uzyskania pożądanego wyglądu i funkcjonalności uzębienia. Do najważniejszych z nich, mogących oddalić nas od założenia implantu zaliczamy:
- Aktualnie leczone choroby nowotworowe
- Zaawansowana ciąża
- Zbyt młody wiek pacjenta; do około 16 roku życia mamy nadal do czynienia ze wzrostem kości, także w zakresie szczęki
- Choroby serca, nerek, wątroby
- Poważne wady zgryzu
To jednak nie wszystko! Do przeciwwskazań dotyczących implantu możemy także zaliczyć zbyt małą ilość miejsca na wszczepienie implantu czy też małą szerokość lub wysokość wyrostka zębodołowego. To także sprawia, że implant nie może być osadzony w prawidłowy sposób.
Konsekwencje braku implantu
Braki zębowe niosą za sobą szereg przeróżnych powikłań, a najważniejszym z nich jest potencjalny zanik kości w miejscu wystąpienia ubytku. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że to realna możliwość, którą eliminuje implant stomatologiczny! Możliwe jest także wystąpienie efektu Godona, czyli ryzyka powstania problemu na przeciwległym łuku zębowym. Nie można również zapomnieć bólach głowy, deformacji twarzy czy problemach z mową! Implant stomatologiczny to droga do nowego uśmiechu!