Ząb mądrości — jak długo rośnie?

Stomatolog

Ząb mądrości, czyli potocznie ósemka to ostatni ząb trzonowy i bardzo często ostatni ząb, jaki pojawia się w jamie ustnej. Odpowiemy więc na zapytanie — ząb mądrości; jak długo rośnie? Pokażemy jakie objawy dają rosnące zęby mądrości i kiedy rosną zęby mądrości. Mamy więc nadzieję, że po dzisiejszym artykule wszystko stanie się jasne, a wy sami nie będziecie już bali się pojawienia się ósemek w waszej jamie ustnej! Zaczynamy dzisiejszą dawkę wiedzy na tematy około stomatologiczne! Gotowi?

Ile jest zębów mądrości?

 

Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie: ile jest zębów mądrości? Otóż każdy z nas ma dokładnie cztery takie zęby w jamie ustnej — po dwa w kości szczęki i kości żuchwy. Rosnące ósemki — objawy przez nie powodowane są jednak bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na silny pulsujący ból w tylnym odcinku jamy ustnej, w miejscu, gdzie pojawić się mają ostatnie zęby. Zależne jest to od tego, jak rosną nasze zęby. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, czy wasze dziąsła są tkliwe i obrzęknięte. Często, gdy zęby będą się wyrzynać, możemy zauważyć to, że tkanki miękkie otaczające potencjalne miejsce wyrżnięcia są zaczerwienione i zasinione. Znacząco utrudnia to fakt czyszczenia naszych zębów. 

 

Poza tym, symptomem mogącym utrudnić codzienną higienę jamy ustnej jest to, że obrzęk tkanek dziąsła może prowadzić nawet do szczękościsku. Dolegliwość ta objawia się tym, że pacjent może zaciskać zęby i mieć niespotykane wcześniej problemy z rozwarciem szczęki. Wyrzynające ósemki to także bardzo częsty powód pojawienia się nienaturalnie powiększonych węzłów chłonnych w obrębie szyi czy nawet opcjonalnie pojawiających się bóli głowy. Jak więc widać to, że rosną nam zęby wcale nie jest tak łatwe do zauważenia jak mogłoby się wydawać! Wyrzynanie się ósemek spowodowane jest przez bardzo dużą ilość czynników i wskazań mogących doprowadzić nawet do powstania stanu zapalnego!

 

Rosnące ósemki — objawy ich pojawienia się w naszej jamie ustnej powinny więc już być czymś jasnym i prostym do zrozumienia! Nie sposób jednak dodatkowo zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie „ząb mądrości jak długo rośnie” i co możemy zrobić, że zażegnać negatywne skutki. Sami widzicie, że rosnące ósemki objawy to nie wszystko!

 

Kiedy rosną zęby mądrości?

 

Zastanówmy się więc także, kiedy rosną zęby mądrości, nieraz powodujące bardzo dużą ilość problemów ząb mądrości jak długo rośnie? Mimo tego, że mogłoby się tak wydawać, zęby ósme wcale nie mają nic wspólnego. Ich pojawienie możemy zaobserwować zwykle pomiędzy 17 a 24-25 rokiem życia. Rzadko jednak ósemki wyrzynają się szybko i intensywnie, a jest to raczej proces wieloletni, w którym zęby na przemian rosną i przestają wyrzynać się. Nikogo więc nie dziwi to, że nawet osoby po 30 lub nawet 40 roku życia zmagają się z wyrzynającymi się zębami ósmymi! W takim momencie są one jednak efektem ucisku na zęby tkwiące w kości. Mamy już nadzieję, że odpowiedź na pytanie: ząb mądrości jak długo rośnie jest już bardzo prosta do zrozumienia!

 

Next Post

Ząbkowanie a brak apetytu — o tym i innych problemach z zębami malucha

Ząbkowanie to niezwykle ważny czas dla dziecka, jak i samego rodzica. To przecież właśnie wtedy pojawiają się pierwsze (z wielu) zęby, służące do gryzienia i spożywania pokarmu.  Jak się jednak okazuje, proces ten wcale nie jest tak przyjemny jak mogłoby się wydawać, a świeżo wyrzynające się u dziecka zęby są […]

Subscribe US Now