Ząbkowanie a brak apetytu — o tym i innych problemach z zębami malucha

Stomatolog

Ząbkowanie to niezwykle ważny czas dla dziecka, jak i samego rodzica. To przecież właśnie wtedy pojawiają się pierwsze (z wielu) zęby, służące do gryzienia i spożywania pokarmu.  Jak się jednak okazuje, proces ten wcale nie jest tak przyjemny jak mogłoby się wydawać, a świeżo wyrzynające się u dziecka zęby są często źródłem wielu problemów, jak te z… apetytem! Ząbkowanie a brak apetytu to jednak norma. Dziś więc opowiemy wam, świeżo upieczonym rodzicom o tym, jak poradzić sobie z ząbkowaniem i towarzyszące mu okoliczności. Jak więc zażegnać ten problem, jakim jest ząbkowanie a brak apetytu? Ząbkowanie u dzieci — etapy, jakie trzeba pokonać? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule, traktującym właśnie o ząbkowaniu

 

Ząbkowanie czy infekcja? Jak to rozpoznać?

 

Niemowlaki czasami nie chcą jeść, a powody takiej sytuacji bywają różne. Czasami chodzi właśnie o ząbkowanie, a wtedy dzieci nie mają ochoty na żaden posiłek. 

 

Omówmy więc to ząbkowanie u dzieci — etapy: ząbkowanie zwykle przechodzi w okresach trzydniowych i co za tym idzie, okresach trzyetapowych. Najpierw ząbek mleczny wyrzyna się z kości. Możecie wtedy zauważyć to, że gdy dotkniecie dziąsła dziecka, obecne będzie drobne zgrubienie lub gdy spojrzycie na dziąsło — zauwazycie małe zaczerwienienie. Następnie dochodzi do przebicia zęba przez dziąsło. Stopniowo zacznie od pojawiać się w pełni swojej krasy, aż w końcu pojawi się w pełni na powierzchni dziąsła. Zdecydowanie najgorszy okres dla niemowlęcia to ten, w którym ząb zaczyna przebijać się przez dziąsło. To wtedy zauważycie największe problemy z apetytem!

 

 A więc drodzy rodzice sami już widzicie, że ząbkowanie a brak apetytu mogą być między sobą połączone. Gdy wasze dziecko nie będzie chciało jeść, to warto zastanowić się nad tym, skąd się to bierze! Jak jednak odpowiedzieć na pytanie: czy jest to ząbkowanie, czy infekcja? Jak się jednak okazuje, możliwe jest wystąpienie infekcji! Towarzyszy jej gorączka i biegunka, co znacząco może utrudniać jedzenie.

 

Ząbkowanie i gorączka

 

Wbrew pozorom, ząbkowanie i gorączka także mogą iść w parze w przypadku wyrzynania się pierwszy zębów mlecznych. Występuje wtedy spory dyskomfort i – co gorsza – dla samopoczucia dziecka — gorączka i nawet biegunka. Należy wtedy dbać o to, aby nie karmić dziecka na siłę, a dbać wtedy o odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż jeżeli do tego nie dopuścimy, to możliwe jest wystąpienie bardzo groźnego odwodnienia. Jeżeli jednak ból, biegunka oraz gorączka utrzymają się przez więcej niż dwadzieścia cztery godziny, powinniśmy natychmiast zgłosić się do gabinetu pediatrycznego. Dlaczego? Otóż jest to bardzo proste — jest to źródło niebezpieczeństwa dla zdrowia bobasa! Nie chcemy przecież zagrozić zdrowiu dziecka zwłaszcza w tak trudnym momencie, jak ząbkowanie!

 

Widzicie więc na własne oczy, że ząbkowanie a brak apetytu mogą iść ręka w rękę. Jest to niezwykle groźne dla zdrowia i samopoczucia małego dziecka. Nie przedłużajmy cierpień naszych pociech!

 

Next Post

Kiedy rosną zęby stałe? Kiedy wypadają mleczaki? - Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Wymiana zębów z mlecznych na stałe są niezwykle trudnym okresem dla dziecka. Po pierwsze jest to bardzo nietypowy czas, gdyż wiąże się z całkowicie nową, nieznaną sytuacją. Poza tym, po drugie rosnące zęby to także niemalże ciągły okres bólu i nieprzyjemności. Odpowiedzi na poszczególne najważniejsze pytania dotyczące wzrostu zębów! Odpowiedzmy […]

Subscribe US Now